Komunikacja

Naprawa czy wymiana – co zrobić z odpryskiem na szybie?

Zobacz, co zrobić z odpryskiem na szybie i jak wygląda kwestia ubezpieczenia.

27 marca 2023

Większości kierowców zależy na tym, by ich samochód był nie tylko bezpieczny, ale też świetnie się prezentował. Niestety, odprysk na szybie może pojawić się znikąd i znacznie wpływać zarówno na estetykę, jak i na bezpieczeństwo pojazdu. W takiej sytuacji warto od razu podjąć szybkie kroki, by rozprawić się z problemem. Zobacz, co zrobić z odpryskiem na szybie i jak wygląda kwestia ubezpieczenia.

Spis treści:

 

Odprysk na szybie – czym jest?

Wiele elementów samochodów podlega nieustannej eksploatacji, co wiąże się z możliwością wystąpienia usterek i koniecznością naprawy lub wymiany. Do tej grupy podzespołów niestety zaliczamy także przednie szyby pojazdów, które są w dużym stopniu narażone na uszkodzenia. Odprysk na szybie to najpopularniejszy rodzaj usterki, który może przydarzyć się każdemu kierowcy. Najczęstszą przyczyną jego powstania są niewielkie kamyki, które w trakcie jazdy unoszą się w powietrzu i uderzają w szybę. Odprysk może też powstać z powodu gradobicia czy działania osoby trzeciej.

Mały odprysk na przedniej szybie rozpoznamy po uszkodzonym kruszywie, które tworzy drobne zagłębienie. Większe uszkodzenia tworzy zazwyczaj tzw. pajączek – ze względu na siłę uderzenia szyba zaczyna pękać w różnych kierunkach.

Najpoważniejszym uszkodzeniem, które może być efektem niewielkiego nawet odprysku, jest pęknięcie na szybie samochodowej. Dlatego tak istotna jest szybka naprawa nawet najmniejszego odprysku.

Nawet niewielki defekt na szybie może zaowocować pogarszającym się stanem szyby, dlatego warto od razu zacząć działać. Wstrzymywanie się z decyzją może słono kosztować – w trakcie kontroli odpryskiem na szybie z pewnością zainteresuje się policja. Oprócz ryzyka powstawania kolejnych pęknięć kierowca naraża się na otrzymanie mandatu w wysokości do 500 złotych.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Samodzielna naprawa czy wymiana?

W zależności od stopnia uszkodzeń odpryski na szybie nie muszą wiązać się z wymianą całego elementu. Najczęściej niedoskonałości te są na tyle drobne, że można je wygodnie naprawić. Zastanawiając się, jak naprawić odprysk na szybie, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Sztandarowym środkiem jest specjalna żywica do szyb, która wchodzi w szczeliny powstałego ubytku i spaja je. Wytrzymałość takiego elementu sięga wówczas nawet 90% pierwotnej odporności szyby.

Przy małym odprysku na szybie naprawa u mechanika nie musi być konieczna. Żywicę i preparaty do aplikacji można nabyć na własną rękę, a ich koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Na początku zawsze należy dobrze oczyścić odprysk i miejsce wokół. Po związaniu preparatu całość trzeba wygładzić specjalną polerką do szyb samochodowych.

Zobacz też: Porysowana szyba w aucie – czy wymiana jest konieczna?

Chociaż samodzielna naprawa odprysku na szybie nie jest trudna, trzeba pamiętać o tym, że uszkodzone miejsce nigdy nie będzie prezentowało się dokładnie tak, jak przed powstaniem defektu. Żywice używane do szyb samochodowych mają inne właściwości niż szkło, co widoczne jest m.in. w załamaniu światła. Ponadto każdy odprysk na szybie jest nieco inny, dlatego nawet dobrze wykonane działania mogą nieść ryzyko powstawania kolejnych pęknięć z czasem. Powstawanie liniowych pęknięć będzie świadczyło o głębszych uszkodzeniach strukturalnych. W takiej sytuacji należy wymienić całą szybę na nową.

Kiedy wizyta u mechanika?

Warsztat samochodowy warto odwiedzić zawsze wtedy, gdy odprysk jest dużych rozmiarów lub nie mamy doświadczenia w samodzielnych naprawach. Usuwanie odprysków na szybie u mechanika będzie przeprowadzone fachowo z wykorzystaniem krzyżaka z przyssawkami i precyzyjnego aplikatora. Szansa na to, że cała operacja się powiedzie, będzie znacznie wyższa niż w przypadku samodzielnie przeprowadzanych eksperymentów. Oprócz tego z serwisu należy skorzystać wtedy, gdy:

  • odprysk na szybie znajduje się w odległości do 10 cm od krawędzi – w większości sytuacji będzie konieczna wymiana szyby, ponieważ takie defekty mogą zagrażać całemu elementowi,
  • widoczne są pęknięcia liniowe, a uszkodzenia z czasem powiększają się,
  • zauważamy wiele odprysków rozsianych w różnych częściach szyby (często na skutek intensywnego gradobicia),
  • odprysk zawęża pole widzenia kierowcy i jest zbyt głęboki do samodzielnej naprawy.

Naprawa szyby w samochodzie nie zawsze będzie możliwa. Silne pęknięcia liniowe i/lub wiele odprysków w różnych miejscach będą wskazaniami do wymiany całego elementu. W zależności od modelu auta koszt nowej szyby to kilkaset złotych. Do bazowej kwoty należy doliczyć wycenę tzw. robocizny. Nie ma jednak wątpliwości, że jazda z uszkodzoną szybą stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Odprysk na szybie a ubezpieczenie

Przednia szyba jest bardzo narażona na powstawanie różnych defektów, którym niestety nie sposób zapobiec. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) nie obejmuje tego typu szkód. Ochrona przed takim ryzykiem może być zawarta w ramach dodatkowego ubezpieczenia autocasco (AC). Na rynku dostępne są także odrębne ubezpieczenia celowe chroniące konkretnie przed uszkodzeniem szyby np. wskutek gradobicia.

Zobacz też: Dlaczego warto ubezpieczyć szyby w aucie?

Posiadając odpowiednią polisę, odprysk na szybie samochodowej warto zgłosić towarzystwu od razu po jej dostrzeżeniu. Następnym krokiem będzie spotkanie z rzeczoznawcą, który przeanalizuje powstałe szkody i je wyceni. Koszt naprawy lub wymiany szyby zostanie zwrócony w ramach przysługującego odszkodowania. W razie wystąpienia szkody posiadanie dobrego ubezpieczenia przełoży się nie tylko na komfort ekonomiczny, ale także na szybkość podjęcia dalszych kroków naprawczych. Z reguły bowiem ubezpieczyciel wskazuje profesjonalny warsztat, który fachowo poradzi sobie z usterką.

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania za odprysk na szybie?

Istnieje kilka wskazań, które wykluczają możliwość uzyskania odszkodowania m.in. za odprysk na przedniej szybie. Środki mogą nie zostać wypłacone wtedy, gdy:

  • przed powstaniem szkody szyba była naprawiana w sposób wadliwy, który mógł negatywnie wpłynąć na jej właściwości,
  • szkoda powstała wskutek znacznego zaniedbania właściciela,
  • odprysk na szybie samochodu został zrobiony z premedytacją.

Dla uczciwego kierowcy najważniejszą przesłanką powinno być niepoprawne wykonanie naprawy szyby. Jeżeli więc rozważa się wykupienie w przyszłości ubezpieczenia pojazdu od tego typu ryzyk, warto wstrzymać się z samodzielnym wykonywaniem napraw.

Co zrobić z odpryskiem na szybie? Podsumowanie

Odpryski na szybie są doskonale znane każdemu kierowcy z dłuższym stażem prowadzenia pojazdu. Większość usterek można naprawić za pomocą żywicy, jednak rozległe odpryski i pęknięcia liniowe mogą wymagać wymiany całej szyby. Chociaż nigdy nie można całkowicie uchronić się przed powstaniem odprysku, dobrym rozwiązaniem jest zakupienie dodatkowego ubezpieczenia, które zapewni pokrycie kosztów naprawy.