Komunikacja

Aktywne wakacje. Jak bezpiecznie przewozić rower?

Po jaki rodzaj zabezpieczeń najlepiej sięgnąć? Poradnik dla wczasowiczów

19 kwietnia 2022

Wiele osób wybierając się na wakacje, chce zabrać ze sobą rower. Takie wycieczki to świetna forma spędzania wolnego czasu. Jednak jak przewozić jednoślad samochodem, aby było to bezpieczne i zgodne z prawem? Jest kilka opcji do wyboru – każdy kierowca może wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Wcześniej jednak należy uwzględnić liczbę pasażerów oraz wielkość bagażu – wówczas będzie można zdecydować się na konkretny transport roweru.

Jak przewieźć rower na dachu?

Przewóz rowerów na dachu jest możliwy dzięki specjalnym bagażnikom. Najczęściej w ich skład wchodzi tak zwana baza, którą mocuje się do auta oraz belki, do których przyczepia się rowery. Niektóre modele pozwalają nawet na przewóz sześciu jednośladów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że montaż nie wymaga pomocy fachowców – każdy może zrobić to sam.

Poza tym transport rowerów na dachu pozwala również zachować kierowcy idealną widoczność i miejsce bagażowe wewnątrz auta, tak istotne przy większej liczbie pasażerów lub dłuższych wakacjach. To także dość dobre zabezpieczenie samych rowerów – na dachu nie grożą im błoto czy kamyki lecące spod kół innych pojazdów. Zagrożeniem natomiast są np. opady gradu.

Nie można zapominać o bezpieczeństwie, które jest kluczowe w trakcie przewożenia rowerów na dachu. Należy pamiętać, aby wybierać bagażniki, które posiadają normę unijną CE. Warto też rozejrzeć się za sprzętem oznaczonym znakiem City Crash – oznacza on, że bagażnik nie spadnie w trakcie kolizji przy prędkości do 50 km/h.

Przewożenie jednośladów zawsze powinno się odbywać z zachowaniem szczególnej ostrożności. Trzeba mieć na względzie m.in. obwarowanie dotyczące liczby kilogramów, które można przewozić na dachu. W przypadku zwykłych aut osobowych jest to 50 kg, natomiast dla aut terenowych czy kombi – 70 kg. Trzeba pamiętać, że bez względu na typ nadwozia, rowery na dachu znacznie wpływają na aerodynamikę. Będzie to oznaczać nie tylko wyższe spalanie, ale też gorsze właściwości auta na zakrętach czy dłuższą drogę hamowania. No i – oczywiście – niemożność wjechania w niektóre miejsca, np. parkingi podziemne. W związku z tym, jadąc z takim bagażem, należy zachować szczególną ostrożność i zdjąć nogę z gazu.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć swój samochód na wakacyjnym wyjeździe?

Transport rowerów na haku – jak to zrobić bezpiecznie?

Aby móc skorzystać z bagażnika hakowego, należy mieć hak holowniczy z tyłu samochodu. To dobre rozwiązanie, jeśli zabieramy w podróż od jednego do trzech rowerów. Takie bagażniki są dużo tańsze od dachowych, a poza tym nie musimy się obawiać niskich wiaduktów, drzew czy wjazdów na parkingi.

Transport roweru na bagażniku hakowym to też łatwiejszy dostęp do jednośladu (nie trzeba unosić rowerów aż na dach) co jest wygodniejsze w przypadku wysokich aut. Montaż takiego rozwiązania jest łatwy i tymczasowy. Bagażnik można w każdej chwili zdjąć. Co ważne, zachowana zostaje też lepsza aerodynamika – nieznaczne zaburzenia powietrza pojawią się wyłącznie z tyłu pojazdu, co nie utrudnia prowadzenia.

Istotne, aby dopasować bagażnik do posiadanego haka, tak aby wszystko ze sobą współgrało i pozwoliło na bezpieczną podróż. Dobrze jest też rozejrzeć się za modelem, którego uchwyty na rower pokryte są miękkim tworzywem. Dzięki temu uchronimy jednoślady przed uszkodzeniem. Niestety, bagażniki hakowe mają też wadę – zasłaniają tablice rejestracyjne oraz tylne oświetlenie samochodu. Dlatego przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, czy oba te elementy będą widoczne. W przeciwnym razie można narazić się na mandat w przedziale od 200 do 500 zł.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Jak przewieźć rower w przyczepie?

Gdy pojazd posiada hak holowniczy, transport rowerów można przeprowadzić również przyczepą. Może to być zwykła bagażówka lub specjalna, przeznaczona dla jednośladów. To jednak rozwiązanie na większe wyprawy dla sporego grona osób. Można wówczas przewieźć nawet ponad dwadzieścia rowerów – oczywiście wyłącznie przy odpowiednim pojeździe. Takie rozwiązanie pozwala na nieograniczony dostęp do bagażnika, a przy okazji daje możliwość zabezpieczenia jednośladów przed warunkami atmosferycznymi.

W tym przypadku należy jednak pamiętać o przepisach ruchu drogowego. Przyczepę do masy 750 kg można holować, mając prawo jazdy kategorii B. Musi ona być zarejestrowana oraz posiadać pełne niezbędne oświetlenie. Konkretne przepisy dotyczą również prędkości, z którą można się poruszać. Jest to 50 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h poza nim oraz 80 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

Jak przewieźć rower w samochodzie?

Transport rowerów w samochodzie to dobre rozwiązanie, jeśli jedziemy na krótki wypad za miasto – na przykład weekend nad jeziorem. Wówczas można spokojnie zapakować rower do samochodu – najczęściej wystarczy złożyć oparcie tylnej kanapy i spokojnie zmieścimy jeden lub dwa jednoślady.

Aby było to bezpieczne, rowery należy unieruchomić. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pasy, a nawet stojaki (dobre rozwiązanie do vanów czy SUV-ów). Warto też zabezpieczyć same rowery, okrywając je przeznaczonymi do nich pokrowcami. Wówczas nie trzeba się martwić o otarcia lub innego rodzaju uszkodzenia.