Komunikacja
Badanie techniczne pojazdu – co sprawdzają specjaliści?
Sprawdź co może zdyskwalifikować nasz samochód
22 kwietnia 2022
Każde auto, które porusza się po polskich drogach, musi mieć dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny. Ta ostatnia kwestia jest o tyle istotna, ponieważ ważny przegląd świadczy o tym, że pojazd może bezpiecznie przemieszczać się po drogach publicznych. Ale co jest sprawdzane na przeglądzie i co może skutkować niedopuszczeniem samochodu do ruchu? Sprawdźmy.
Przygotuj się do przeglądu i nie daj się zaskoczyć
Przede wszystkim należy pamiętać, że większość stacji kontroli pojazdów nie zapisuje/umawia klientów na konkretne godziny. Wystarczy przyjechać i poczekać na swoją kolej. Wcześniej warto jednak odpowiednio przyjrzeć się samochodowi oraz ułatwić pracę diagnostom.
Zanim pojedziemy na stację, dobrze jest więc umyć pojazd, sprawdzić oświetlenie, klakson, sprawdzić stan wycieraczek, uzupełnić płyn do spryskiwaczy, skontrolować, czy nie ma żadnych wycieków, a także zbadać stan opon, hamulców i zawieszenia. To wszystko bowiem może wpływać na końcową ocenę sprawności pojazdu.
Kiedy już pojedziemy na stację kontroli pojazdów, musimy mieć ze sobą dowód rejestracyjny. Wprawdzie obecnie nie jest to wymagane, ponieważ wszystkie dane dotyczące przeglądów są rejestrowane w CEPIK-u, ale dokument ułatwi dostęp do danych o pojeździe. Diagnosta skanując kod QR, od razu odczytuje wszystkie informacje. Co istotne, na przegląd nie musi udać się właściciel pojazdu – może to zrobić każda inna osoba.
Ponadto, jeśli jesteśmy użytkownikiem pojazdu specjalistycznego przeznaczenia, musimy mieć przy sobie: świadectwo legalizacji taksometru (dla TAXI), protokół lub decyzję Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) w kwestii badania zbiornika (dla samochodów z instalacją LPG), protokół i decyzję właściwego dozoru technicznego (pojazdy z urządzeniami dozorowymi – windy, dźwigi, żurawie) lub protokół Transportowego Dozoru Technicznego w sprawie zbiornika lub cysterny (dla pojazdów ADR), deklarację zgodności pojazdu z wymogami ADR i zaświadczenie o klasie ABS.
Auta z zagranicy, które są przygotowywane do pierwszej rejestracji, muszą posiadać kserokopię dowodu rejestracyjnego z kraju pochodzenia.
Co jest sprawdzane na przeglądzie – wszystko, co musisz wiedzieć
Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe, nie ma od niego odstępstwa. Tylko gdy jest ważne, samochód może poruszać się po drogach publicznych. Dotyczy to samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep, motorowerów, motocykli, autobusów i ciągników rolniczych.
Przegląd należy wykonywać co roku, najpóźniej w dniu upływu terminu poprzedniego badania na stacji. Wyjątki od tego dotyczą wyłącznie aut nowych, prosto z salonu. Takie pojazdy na stację kontroli pojazdów udają się po trzech latach od daty zakupu, a następnie po dwóch kolejnych. Dopiero po upływie pięciu lat trzeba wykonywać coroczne przeglądy.
Co jest sprawdzane na przeglądzie? Wszystko, co ma wpływ na bezpieczeństwo. Diagnosta zaczyna od sprawdzenia zgodności danych zawartych w numerze VIN z cechami samochodu oraz informacjami z dowodu rejestracyjnego. Następnie przechodzi do badania, podczas którego kontroluje: ogumienie, pracę silnika, oświetlenie, układ kierowniczy, wydechowy oraz hamulcowy, zawieszenie i nadwozie, emisję spalin i hałasu oraz elementy bezpieczeństwa.
Ponadto, podczas przeglądu technicznego specjalista może sprawdzić dodatkowe wyposażenie – instalację LPG czy elementy TAXI. Powinien także upewnić się, że w pojeździe znajdują się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, a także czy nie były dokonywane żadne zmiany konstrukcyjne.
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!
Diagnosta dopatrzył się uchybień – co teraz?
Wielu kierowców zastanawia się, co dyskwalifikuje auto na przeglądzie. Nie da się ukryć, że wszystkie odstępstwa od normy w przypadku kontrolowanych parametrów oraz elementów pojazdu grożą tym, że diagnosta nie dopuści auta do ruchu. W końcu bierze on na siebie odpowiedzialność za to, czy pojazd spełnia wszystkie wymogi.
Zobacz też: Brak aktualnego przeglądu – z jaką karą trzeba się liczyć?
Co zrobić, kiedy auto nie przejdzie przeglądu pozytywnie? Są dwa rozwiązania. Jeśli usterka nie stwarza zagrożenia w ruchu lądowym, kierowca będzie mógł odjechać ze stacji. Otrzyma specjalne zaświadczenie i 14 dni na usunięcie usterki. Natomiast, gdy stan pojazdu nie będzie pozwalał na dalszą jazdę, zostanie on odholowany do warsztatu.
Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?
Skoro już wiemy, co jest sprawdzane na przeglądzie oraz co dyskwalifikuje auto, możemy sprawdzić, ile kosztuje badanie techniczne. Warto pamiętać, że kwoty są ustalone ustawowo i obowiązują na terenie całego kraju. Obecnie koszty kształtują się następująco:
- Samochód osobowy – 99 zł
- Samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 tony – 99 zł
- Autobus przeznaczony do przewozu nie więcej niż 15 osób z kierowcą – 99 zł
- Auta z instalacją LPG – 162 zł
- Samochód ciężarowy – 153 zł
- Ciągnik rolniczy – 63 zł
- Przegląd motocykla kosztuje 62 zł, a motoroweru 51 zł
Ceny wzrosną o 50%, jeśli przegląd zostanie wykonany po upływie 45 dni od daty ważności poprzedniego. [1]
[1] Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r.
Polecane artykuły
Komunikacja
Światła przeciwmgielne - porady dla bezpiecznej jazdy
Sprawdź kiedy należy włączyć światła przeciwmgielne
Komunikacja
Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?
Dowiedz się, co zrobić kiedy zgubisz dowód rejestracyjny
Komunikacja
Od czego zależy droga hamowania? Poradnik bezpiecznego kierowcy
Sprawdź jakie czynniki wpływają na drogę hamowania pojazdu