Komunikacja

Ceny OC. Jak będzie kształtował się rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w 2021 roku?

Jak ceny na rynku ubezpieczeniowym będą kształtowały się w roku 2021? Sprawdź, jak pandemia wpłynęła na ceny polis.

2 kwietnia 2021

Koszt ubezpieczenia OC to temat, który wraca do każdego właściciela samochodu jak bumerang. Co roku zastanawiamy się, ile wyniesie nas obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Sprawdzając oferty kolejnych firm, staramy się, aby koszty przez nas poniesione były jak najniższe. Jak ceny na rynku ubezpieczeniowym będą kształtowały się w roku 2021? Czy warto skorzystać z dodatkowych opcji proponowanych przez ubezpieczycieli? Sprawdź, jak pandemia wpłynęła na ceny polis.

Obowiązkowe OC. Od czego zależy cena Twojego ubezpieczenia?

Ceny OC w ciągu ostatnich lat wzrosły. Szczególnie odczuli to młodzi kierowcy oraz Ci, którzy są właścicielami sportowych lub zabytkowych pojazdów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników. Pierwszym jest wiek i doświadczenie kierowcy. Wszelkie statystyki wskazują właśnie młodych i niedoświadczonych kierowców, jako sprawców większości kolizji na drodze. Po drugie, ważne są model oraz marka samochodu. Inaczej wyliczane są składki na auta dostawcze, a inaczej na niewielkie, miejskie samochody osobowe. Trzecim ważnym czynnikiem jest nasza bezszkodowa jazda. Jeśli w ciągu ostatniego roku nie byliśmy sprawcami żadnych kolizji, wtedy jesteśmy oceniani przez ubezpieczyciela dużo bardziej przychylnie.

Zobacz też: Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców?

Młode osoby, które chcą zapłacić mniej za OC, mogą wykupić ubezpieczenie wspólnie z bardziej doświadczonym kierowcą, np. jednym z rodziców. Należy jednak pamiętać, że wtedy w razie jakiegokolwiek wypadku, kierowca posiadający zniżki może je stracić.

W pakiecie taniej. Dlaczego warto skorzystać z dodatkowych opcji ubezpieczeń?

Ubezpieczenie OC wykupuje każdy kierowca, ponieważ zobowiązuje nas do tego prawo. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że warto zapoznać się z dodatkowymi ubezpieczeniami proponowanymi przez naszego ubezpieczyciela. OC chroni nas, abyśmy w razie wypadku lub kolizji nie płacili za wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Natomiast autocasco, które jest opcją nieobowiązkową, to ubezpieczenie majątkowe, które w razie wypadku, szkody lub jakichkolwiek zniszczeń naszego samochodu pokrywa wszelkie koszty naprawy uszkodzeń. Warto zapytać naszego ubezpieczyciela o cenę pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, bowiem często za niewielką dopłatą możemy zabezpieczyć dodatkowo siebie, swoich pasażerów i samochód.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Ceny OC w 2020 rok

Wbrew licznym obawom, ceny OC w 2020 roku nie okazały się zbyt wysokie. Średnia cena za obowiązkową polisę w pierwszym kwartale roku wynosiła 658 zł. To zaledwie o 4 zł więcej niż w ostatnim kwartale roku 2019. Delikatną zwyżkę można było zauważyć tuż przed wakacjami. Zapewne przyczynił się do tego fakt, że wielu z nas chciało dopełnić formalności związanych z ubezpieczeniem jeszcze przed wakacyjnymi wyjazdami. Średnia stawka na początku lipca wynosiła 683 zł.

W październiku trudno mówić o jakichkolwiek większych zmianach na rynku ubezpieczeniowym. Pandemia nie wpłynęła na wysokości ubezpieczeń komunikacyjnych. Średnia cena OC na początku października 2020 była bardzo zbliżona do tych z początku roku, wynosi bowiem 648 zł. Podsumowując średnie ceny OC w 2020 roku, wyglądały następująco:

  • Kwiecień – 658 zł
  • Maj – 647 zł
  • Czerwiec – 647 zł
  • Lipiec – 683 zł
  • Sierpień – 636 zł
  • Wrzesień – 636 zł
  • Październik – 648 zł
  • Listopad – 655 zł
  • Grudzień – 668 zł

Kto zapłacił najwięcej?

Wysokość cen, w każdym roku, różni się między sobą również ze względu na region, w którym wykupowane jest OC. W 2020 roku najwięcej zapłacili kierowcy z pomorskiego. Tam średnia kwota polisy wyniosła 781 zł. Na drugim miejscu uplasował się Dolny Śląsk ze średnią ceną 762 zł.

Na najniższe składki mogli liczyć posiadacze samochodów z województwa podkarpackiego 566 zł, opolskiego 578 zł i świętokrzyskiego 588 zł. Wśród najdroższych miast zdecydowanie prowadziły Wrocław oraz Gdańsk. To najprawdopodobniej tam, kierowcy będą musieli zapłacić za podstawowe ubezpieczenie najwięcej również w roku 2021.

Ze względu na markę samochodu, w ostatnich latach najtańsze były polisy obejmujące markę Skoda, natomiast najdroższe BMW. Czy podobnie ceny OC ukształtują się w 2021 roku?

2021 rok. Czego możemy się spodziewać?

Rok 2020 był zaskakujący dla wszystkich. Wybuch pandemii zmienił zarówno sytuację społeczną jak i gospodarczą w wielu krajach. Nie wiedząc, jak globalna sytuacja wpłynie na ceny polis, wielu kierowców miało obawy co do cen OC w 2021 roku. Zatem czego możemy spodziewać?

Przez koronawirusa ruch na drogach zdecydowanie się zmniejszył. Wbrew jednak, oczekiwaniom kierowców, składki OC wcale nie muszą odnotować dużych spadków. Jeśli planujemy zakupić w najbliższym czasie nową polisę, możemy zapłacić nawet nieco więcej niż w roku poprzednim. Czym będzie to spowodowane? Niestety, tutaj winni są sami kierowcy. Ze względu na dużo mniejszy ruch, coraz więcej osób decyduje się na szybszą i bardziej brawurową jazdę. Główny Inspektorat Transportu Drogowego alarmuje o wzroście aż o 29% liczby kierowców, którzy zostali sfotografowani przez fotoradary z powody przekroczenia prędkości. Taka jazda przełożyła się na większą liczbę wypadków, a co za tym idzie wypłat odszkodowań. Ponadto wielu kierowców w 2020 roku nie opłaciło na czas swoich polis. Z tego powodu możemy spodziewać się podniesienia cen za OC w 2021 roku.