Ubezpieczenia komunikacyjne

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców?

2 grudnia 2020

Posiadanie samochodu to konieczność wykupienia ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jeśli więc na Twojej liście rzeczy do załatwienia właśnie pojawił się punkt: „sprawdzić ubezpieczenie OC”, to specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w jednym miejscu powody, dla których powinieneś ten punkt zrealizować jak najszybciej.

„Ubezpieczenie OC – co to jest?” – odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy doświadczony kierowca. Wiadomo, że jest to ubezpieczenie chroniące posiadaczy samochodów przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe. Właśnie dlatego koniecznie dowiedz się więcej o tym, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

1.     Posiadanie ubezpieczenia OC jest uregulowane ustawą

Obowiązek posiadania OC pojazdu został zawarty w Ustawie z dnia z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Artykuł 4. dokumentu głosi, że do ubezpieczeń obowiązkowych należą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów.

Za brak wykupionego OC kierowcom grożą kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary zależy od typu pojazdu oraz długości przerwy w ubezpieczeniu a obliczana na podstawie wysokości płacy minimalnej w danym roku.

2.     Dzięki ubezpieczeniu OC chronimy się przed koniecznością spłaty bardzo wysokich odszkodowań

Naprawa uszkodzonego pojazdu lub leczenie osoby poszkodowanej przez nas w wypadku może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami. Właśnie przed nimi ma chronić wykupione w firmie ubezpieczeniowej OC. Dzięki ważnemu OC ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania za szkody, które spowodujesz.

Jeśli poruszasz się samochodem bez wykupionego ubezpieczenia OC i spowodujesz szkodę na mieniu lub co gorsze szkodę osobową (czyli poszkodowany będzie człowiek), odszkodowanie jest wypłacane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warto jednak wiedzieć, że UFG na pewno wystąpi z regresem, co oznacza, że zażąda zwrotu wypłaconych odszkodowań i świadczeń.

3.     Dzięki wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC można swobodnie poruszać się po wszystkich drogach na świecie

OC zabezpiecza Ciebie i Twoje prawa wtedy, gdy dojdzie do wypadku w Polsce. Ale to nie wszystko. Wykupienie tego ubezpieczenia wiąże się również z dodatkową korzyścią – swobodnego poruszania się po praktycznie wszystkich europejskich drogach, bez obaw o wy-wypadek za granicą. Ubezpieczenie OC oraz System Zielonej Karty (działający od stycznia 1953 roku) sprawia, że poszkodowani w wypadku komunikacyjnym spowodowanym przez kierowcę samochodu zarejestrowanego za granicą oraz osoby podróżujące za granicą mogą liczyć na odszkodowanie. I to bez konieczności kupowania OC na granicy każdego z europejskich państw.

Zobacz też: Jak ubezpieczyć w Polsce samochód z zagranicy.

Jak widać, obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zostało wprowadzone przede wszystkim po to, aby chronić interesy wszystkich uczestników ruchu: przede wszystkich poszkodowanych, ale także kierowców, którzy spowodowali wypadek.

Jeśli chcesz obliczyć wysokość składki za ubezpieczenie OC, wejdź w kalkulator ubezpieczeń mtu24.pl. Obliczenie składki zajmie Ci mniej niż minutę! Następnie możesz się zdecydować na wykupienie OC online.