Komunikacja

Eco driving, czyli jak jeździć samochodem ekonomicznie

Dowiedz się jak sposób jazdy wpływa na koszt paliwa i eksploatacji auta.

20 marca 2023

Sposób jazdy w dużym stopniu wpływa na to, jakie koszty eksploatacji i paliwa ponosimy. W niepewnych czasach tym bardziej warto poszukać oszczędności na tym polu – zwłaszcza, że nie wiążą się one z wieloma wyrzeczeniami. Zachowanie odpowiedniej prędkości i płynności jazdy czy dbanie o optymalne ciśnienie w oponach przełoży się nie tylko na aspekty finansowe, ale również bezpieczeństwo podróżowania. Zobacz, na czym polega eco driving, jakie są jego zasady i jak w praktyce możesz płacić mniej za paliwo.

Spis treści:

Eco driving – oszczędne i bezpieczne podróżowanie

Okoliczności zewnętrzne motywują nas dzisiaj do szczególnego dbania o budżet domowy. Oszczędności staramy się szukać wszędzie, także w kosztach przemieszczania się. Coraz popularniejszym rozwiązaniem tych problemów staje się ekonomiczna jazda samochodem. Co to takiego?

Ekonomiczne podróżowanie, czyli eco driving, to pojęcie oznaczające świadomy styl jazdy, którego konsekwencją są oszczędności wynikające z lepszej eksploatacji pojazdu. Dzięki zastosowaniu zasad jazdy eko można zoptymalizować pobór paliwa i ograniczyć zużycie poszczególnych podzespołów auta.

Termin ten wywodzi się z państw skandynawskich, w których oszczędna, spokojna, ale także bezpieczna jazda jest priorytetem. Chociaż jazda ekologiczna i ekonomiczna to odrębne terminy, często mają ze sobą bardzo wiele wspólnego.

Wpływ prędkości na ekonomiczną jazdę

Spokojna i płynna jazda samochodem to nadrzędna zasada eco drivingu, która pozwala zoptymalizować zużycie paliwa. Zdecydowanie największe spalanie odnotowuje się w trakcie jazdy po mieście. Częste hamowanie, nieraz gwałtowne, postoje na światłach i w korkach nie sprzyjają ekonomicznej podróży i mogą nawet przyspieszać zużycie poszczególnych części pojazdu. Wpływ prędkości na ekonomię jazdy szczególnie dostrzegalny jest w zakresie płynności.

Zobacz też: Assistance pojazdu

Na szczęście sposobów na to, by dobrze jeździć samochodem i oszczędzać na paliwie, jest wiele. Najważniejsza jest umiejętność racjonalnego planowania podróży i dostosowywania się do napotkanych okoliczności. Duże straty na paliwie odczujemy poprzez długie i częste stanie w korkach. Planując podróż z punktu A do B, warto więc uwzględnić także światła drogowe, korki i ograniczenia prędkości.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Eco driving – jak dostosować prędkość jazdy?

Szacuje się, że najbardziej ekonomiczne wartości spalania można uzyskać przy płynnym poruszaniu się prędkością 90-120 km/h. Ograniczenie prędkości do 50 km/h na terenie zurbanizowanym sprawia, że codzienna jazda nigdy nie będzie maksymalnie ekonomiczna. Częsta zmiana biegów, praca na wysokich obrotach i nierówne przyspieszanie mogą skutkować wystąpieniem problemów z silnikiem, nadmiernym poborem oleju i zużyciem paliwa przekraczającym normę nawet o ok. 20%.

Zobacz też: Jak prawidłowo hamować silnikiem? Kiedy może się to przydać?

Ekonomiczna jazda samochodem oznacza w dużym stopniu konieczność ograniczenia nieregularnego przyspieszania, kiedy to możliwe, ponieważ zbyt wysokie obroty silnika przekładają się na poziom konsumpcji paliwa. Warto więc jeździć ostrożnie, unikając zatorów drogowych, zbyt niskich prędkości, jak i nadmiernego przyspieszania.

Ekonomiczna jazda samochodem – obroty silnika

Eco driving w dużym stopniu zależy od stylu jazdy i wyrobionych nawyków. Aby jeździć ekonomicznie, warto zadbać o prawidłowy zakres obrotów silnika. Jednostka pracująca często na zbyt wysokich lub zbyt niskich dla danego biegu obrotach będzie automatycznie pobierała więcej paliwa lub energii elektrycznej. W pojazdach z silnikami benzynowymi zakres obrotów przy rozpędzaniu najczęściej powinien mieścić się w przedziale 2200-3400 RPM. Nieco inaczej wygląda ekonomiczna jazda dieslem. Dla większości jednostek wysokoprężnych zalecana liczba obrotów na minutę wynosi ok. 2000 RPM.

Sposób pracy silnika i indywidualny styl jazdy mogą zaważyć na tym, czy auto pobiera optymalną ilość paliwa. Przede wszystkim warto używać pierwszego biegu jak najkrócej i nie dopuszczać do sytuacji, kiedy silnik pracuje na najwyższych obrotach. Przy najwyższym biegu warto także postarać się o to, by jednostka pracowała na umiarkowanych obrotach, ale nie niższych niż ok. 1500 RPM. W przeciwnym razie auto nie tylko może pobierać nieodpowiednią ilość paliwa, ale ryzykuje się także defektem poszczególnych części mechanicznych. Każdy model ma nieco inne parametry optymalne, które warto w wolnej chwili sprawdzić samodzielnie.

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Często troska o to, jak jeździć ekonomicznie, jest tożsama z dbaniem o bezpieczeństwo podróży. Doskonałym tego przykładem jest ciśnienie w oponach. Nieprawidłowe ciśnienie może powodować szereg niepokojących konsekwencji takich jak obniżona przyczepność pojazdu, szybsze zużycie ogumienia, a także pozostałych elementów układu jezdnego.

Faktem jest, że jazda ekonomiczna nie istnieje bez prawidłowego zadbania o ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie opon, nawet tylko w jednej osi, prowadzi do wzrostu oporu o kilka procent. Ciśnienie niższe o 1 bar względem zalecanego poziomu dla danego modelu sprawi, że zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 10%. Na szczęście ciśnienie w kołach można sprawdzić samodzielnie i za darmo, korzystając z zakupionego ciśnieniomierza samochodowego lub urządzeń powszechnie dostępnych na stacjach benzynowych.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Obciążenie auta a ekonomiczna jazda

Im wyższa jest całkowita masa pojazdu, tym więcej mocy potrzeba do pokonania danego odcinka. Z tego powodu większe gabarytowo samochody, m.in. z nadwoziem typu SUV i minivan, częściej będą posiadać mocniejsze i pojemniejsze jednostki silnikowe. Na wagę pojazdu wpływa jednak także poziom obciążenia dodanego. Ekonomiczna jazda samochodem wymaga ograniczenia dodatkowego obciążenia. Przykładowo, jeśli w bagażniku regularnie przewożone są ciężkie przedmioty, z których nie korzysta się na co dzień, zwolnienie miejsca przełoży się na nieco niższy pobór paliwa. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie warto samochodu traktować jako odrębnego schowka!

Włączona klimatyzacja

Korzystanie z klimatyzacji jest kolejnym czynnikiem wpływającym na ekonomiczną jazdę. Wynika to z faktu, że podczas jej działania silnik zużywa więcej paliwa, ponieważ musi on dostarczać moc także do układu klimatyzacji. Większe zapotrzebowanie energetyczne pojazdu oznacza wyższą konsumpcję paliwa. Jest to szczególnie widoczne w początkowej fazie, kiedy klimatyzacja schładza mocno nagrzane powietrze do ustalonego poziomu. Według najnowszych badań regularne używanie klimatyzacji w samochodzie w sezonie wiosenno-letnim prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa nawet o 10%-20% w porównaniu z autami, których kierowcy nie korzystają z tej funkcji.

Zobacz też: Rezerwa paliwa – ile jeszcze można przejechać?

Ekonomiczna jazda autem nie wyklucza jednak używania klimatyzacji. Aby zminimalizować straty na paliwe, należy wybierać umiarkowane zakresy chłodzenia i otwierać okna, gdy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana. W chłodniejsze dni, a także w trakcie jazdy nocą, układ warto wyłączyć. Ważnym elementem eco drivingu w tym zakresie jest regularny serwis samochodu. Niesprawna klimatyzacja może być przyczyną zawrotnie rosnących kosztów eksploatacyjnych, a także furtką do powstania poważniejszych problemów innych układów samochodu.

Ekonomiczna jazda samochodem – podsumowanie

Ekonomia jazdy samochodem dotyczy zarówno regularnego dbania o sprawność techniczną pojazdu, jak i wyrobienia odpowiednich nawyków za kierownicą. Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia opon, a z klimatyzacji korzystać rozsądnie i wtedy, gdy faktycznie jest ona potrzebna. Jeżdżąc głównie po mieście, przydaje się przede wszystkim umiejętność planowania przejazdu tak, aby unikać z jednej strony nadmiernego przyspieszania, z drugiej zaś niepotrzebnych postojów, które przyczyniają się do drenażu każdego baku i akumulatora. Jak widać na powyższych przykładach, eco driving nie musi oznaczać drastycznych wyrzeczeń, a ekonomiczna jazda może nie tylko pozytywnie wpływać na stan naszych portfeli, ale także na bezpieczeństwo na drodze.