Komunikacja

Ile kosztuje złomowanie auta i jakie są potrzebne dokumenty?

Wszystko co musisz wiedzieć o złomowaniu pojazdu

24 listopada 2023

Aby zezłomować samochód, należy go dostarczyć do odpowiedniego punktu kasacji. W każdym województwie muszą być co najmniej trzy miejsca do złomowania aut, jeśli lokalni sprzedawcy sprzedają więcej niż 1000 aut w roku. O czym należy pamiętać przed zezłomowaniem samochodu? Jakie dokumenty będą potrzebne? Sprawdź.

  1. Złomowanie auta – kiedy warto się zdecydować
  2. Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania auta
  3. Ile kosztuje złomowanie auta w Polsce
  4. Zezłomowanie auta a ubezpieczenie OC
  5. Jak przeprowadzić złomowanie samochodu
  6. Złomowanie samochodu – podsumowanie

Złomowanie auta – kiedy warto się zdecydować

Czasami zezłomowanie samochodu może być jedynym rozwiązaniem, jeśli pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Kiedy okaże się, że naprawa jest nieopłacalna, wtedy warto oddać auto do kasacji. Kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na złomowanie pojazdu to:

  • kiepski stan techniczny samochodu, np. w wyniku zaniedbania przez właściciela, wieku lub następstw kolizji albo wypadku,
  • brak możliwości bezpiecznego podróżowania autem – kiedy wiesz, że pojazd kompletnie nie nadaje się do jazdy i może to wpływać na bezpieczeństwo ruchu drogowego, wtedy oddaj go do kasacji,
  • towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło całkowitą szkodę pojazdu.

Jeśli masz problem z ciągle psującymi się podzespołami swojego auta lub poruszanie się pojazdem po publicznych drogach okazuje się niebezpieczne czy nawet niemożliwe, konieczny może okazać się kontakt z punktem kasacji aut i oddanie pojazdu do zezłomowania.

Po złomowaniu otrzymasz od razu dokumenty potrzebne, aby móc wyrejestrować auto w urzędzie. Warto wiedzieć, jak wyrejestrować auto. Zajmie Ci to tylko jeden dzień roboczy, jeśli masz wszystkie dokumenty po złomowaniu i dowód osobisty.

Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania auta

Przepisy o złomowaniu aut są jasne. Informacje o potrzebnych dokumentach znajdziesz w Ustawie o recyklingu z 20 stycznia 2005 roku.

Złomowanie auta nie jest skomplikowane, o ile mamy niezbędne dokumenty pojazdu i zaświadczenia z urzędu. Z kompletem dokumentów musisz tylko zawieźć swój pojazd do stacji demontażu. Po zezłomowaniu auta otrzymasz komplet dokumentów pozwalających na wyrejestrowanie pojazdu.

Nie musisz osobiście zawozić pojazdu do zezłomowania. Wystarczy, że podpiszesz pismo, które pozwala osobom trzecim oddać na złom i wyrejestrować auto za Ciebie. Z tym świadectwem ktoś z rodziny lub inna osoba może oddać pojazd i dopełnić wszelkich formalności.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zezłomować auto? Oto lista:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny lub karta pojazdu,
  • umowa kupna-sprzedaży auta,
  • wypis z CEiDG, jeśli złomujesz firmowe auto,
  • upoważnienie, które pozwala innym oddać auto za Ciebie,
  • pisemna zgoda wszystkich właścicieli auta na złomowanie.

Chcesz zezłomować auto, ale dokumenty po prostu zgubiłeś, zostały skradzione lub zniszczone? To nie problem. Nowe zasady złomowania samochodów pozwalają utylizować auto z zaświadczeniem z wydziału komunikacji.

W urzędzie musisz pokazać:

  • pismo o utracie dowodu rejestracyjnego,
  • dokument z policji, jeśli dokumenty zostały skradzione,
  • świadectwo, które potwierdza, kim jesteś, jeśli jesteś właścicielem auta,
  • wydruk z KRS, jeśli to firmowe auto.

Zaświadczenie z wydziału komunikacji dostaniesz od razu. Zapłacisz za nie kilkanaście złotych, bez względu na to, jak skomplikowana jest sprawa. Z tym zaświadczeniem możesz iść na złomowisko. Pismo z urzędu to wszystko, czego potrzebujesz, żeby legalnie zezłomować samochód.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Ile kosztuje złomowanie auta w Polsce

Jeśli oddasz auto do utylizacji, nie zapłacisz ani złotówki, o ile pojazd ma wagę zgodną z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym lub w karcie pojazdu. Jeśli waga nie będzie się zgadzać, pracownik złomowiska będzie wymagał dopłaty za każdy brakujący kilogram – złomowanie może wtedy kosztować nawet ponad 1000 zł.

Warto również pamiętać, że stan techniczny auta może wpłynąć na koszty związane z jego utylizacją. Jeśli auto nie jest sprawne i nie można nim jeździć, będziesz musiał zapłacić za transport pojazdu na lawecie do miejsca złomowania. Cena transportu zależy od odległości do zakładu utylizacji – im większa, tym wyższy koszt holowania.

Zezłomowanie auta a ubezpieczenie OC

Jeśli samochód przeznaczony do kasacji może poruszać się po drodze, powinien mieć ważne OC. W przeciwnym wypadku stracisz możliwość samodzielnego dojechania nim na złomowisko, a do transportu będzie trzeba zaangażować pomoc drogową.

Co więcej, informacje o ubezpieczeniu będą potrzebne także podczas samej kasacji. Pracownik stacji demontażu musi wypełnić odpowiednie dokumenty dotyczące złomowania – należy w nich wskazać, m.in. datę ważności podstawowego ubezpieczenia.
A jeśli okaże się, że pojazd nie miał ważnego OC? Może to prowadzić do nałożenia kary finansowej – sięgającej nawet do 7200 zł.

Dlatego ważne jest, aby zawsze sprawdzać, czy Twoje ubezpieczenie OC jest aktualne, nawet jeśli planujesz zezłomować auto. Upewnij się, że wszystkie dokumenty są w porządku i że nie będziesz miał problemów w urzędzie. To pomoże ci uniknąć nieprzyjemności i dodatkowych opłat.

Jak przeprowadzić złomowanie samochodu

Zastanawiasz się, jak zezłomować auto i nie martwić się o koszty? Poznaj cały proces krok po kroku:

  1. Znajdź najbliższe miejsce, gdzie można zezłomować auto.
  2. Zadzwoń tam i zapytaj, kiedy i jak możesz dostarczyć auto do złomowania.
  3. Przeczytaj wszystkie zasady i ceny złomowania auta – upewnij się, czy musisz dopłacić, jeśli Twoje auto waży mniej, niż powinno.
  4. Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty.
  5. Przywieź auto na złom i weź ze sobą dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kartę pojazdu (jeśli ją posiadasz).
  6. Po zezłomowaniu odbierz dokument potwierdzający, że auto zostało przyjęte.
  7. W ciągu 30 dni po złomowaniu auta musisz je wyrejestrować – wszystkie potrzebne pisma dostaniesz od pracownika złomowiska.
  8. Poinformuj swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, że pojazd został zezłomowany i wyrejestrowany.
  9. Po złomowaniu auta możesz poprosić o zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas ubezpieczenia OC – aby to zrobić, musisz wysłać wniosek do ubezpieczyciela opisując sytuację.

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc lub poradę, jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące całego procesu. Wystarczy skontaktować się z pracownikiem stacji demontażu pojazdu i zadać pytania odnośnie do zezłomowania samochodu – dokumentów, formalności i wymogów technicznych utylizowanego pojazdu.

Złomowanie samochodu – podsumowanie

Jeśli chcesz zezłomować samochód, wybieraj tylko te miejsca do złomowania, które mają pozwolenie od władz województwa. Tylko tak będziesz pewny, że wszystko jest zgodne z prawem i nie narazisz się na żadne konsekwencje. Po zezłomowaniu auta, pracownik złomowiska da Ci wszystkie potrzebne dokumenty. Następnie skontaktuj się z wydziałem komunikacji i wyrejestruj pojazd. Ostatnim krokiem będzie poinformowanie ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że auto, które oddajesz na złom powinno mieć odpowiednią masę. Większość miejsc do złomowania wymaga, żeby pojazd ważył przynajmniej 90% tego, co jest napisane w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli auto będzie za lekkie, za każdy brakujący kilogram będziesz musiał dopłacić.