Komunikacja
Ile mam punktów karnych – jak to sprawdzić?
Nie wiesz ile masz punktów karnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak to sprawdzić
29 sierpnia 2024
W Polsce kierowcy mogą mieć maksymalnie 20 lub 24 punkty karne. Maksymalna liczba zgromadzonych punktów za przewinienia drogowe jest uzależniona od czasu otrzymania uprawnień. Jeśli jesteś kierowcą krócej niż rok – Twój limit punktów będzie niższy. Podczas codziennego poruszania się po drogach publicznych wielu kierowców nawet nie zadaje sobie pytania ile mam punktów karnych. Warto wiedzieć, jak sprawdzić punkty karne online. To przydatna informacja, aby jeździć ostrożniej i nie narażać się na utratę uprawnień do kierowania pojazdami. Jak i gdzie można sprawdzić, ile punktów karnych mamy na koncie? Wyjaśniamy w artykule.
- Ile mam punktów karnych – czy można to sprawdzić?
- Gdzie można sprawdzić punkty karne?
- Jak sprawdzić punkty karne online?
- Przekroczony limit punktów karnych
- Punkty karne – czy wpływają na warunki ubezpieczenia?
Ile mam punktów karnych – czy można to sprawdzić?
Złamanie przepisów ruchu drogowego i wizyta policji na miejscu zdarzenia może skutkować nałożeniem punktów karnych na konto kierowcy. Zgodnie z nowelizacją ustaw związanych z przepisami ruchu drogowego maksymalna liczba punktów karnych z jedno przewinienie to obecnie aż 15 jednostek.
To nowość, gdyż jeszcze przed zmianami w taryfikatorze mandatów w 2024 roku obowiązywał limit zaledwie 10 punktów karnych za jedno przewinienie.
Dane zawarte w karcie kierowcy są dostępne wyłącznie dla zainteresowanego. Informacje o punktach karnych nie są podawane do informacji publicznej. Dostęp do nich mają tylko instytucje publiczne i funkcjonariusze policji. Osoby trzecie nie mogą sprawdzić, ile punktów karnych ma np. ktoś z grona znajomych.
Kiedy potrzebujesz urzędowego poświadczenia o posiadanych punktach karnych, musisz udać się na komisariat policji. Na miejscu należy zapytać policjanta o liczbę posiadanych punktów karnych i okazać swój dokument tożsamości.
Gdy sprawdzasz na komisariacie, ile punktów karnych masz na koncie wraz z wydaniem zaświadczenia urzędowego, to musisz liczyć się z wydatkiem 17 złotych płatnym przelewem lub w kasie komisariatu.
Gdzie można sprawdzić punkty karne?
Jeśli zastanawiamy się, gdzie i jak sprawdzić ilość punktów karnych, możemy to zrobić na trzy sposoby:
- Bezpośrednio na wybranym komisariacie policji.
- Online przez stronę rządową i portal kierowcy.
- Przez aplikację mobilną mObywatel 2.0.
W praktyce sprawdzenie punktów karnych nie jest skomplikowane. Wystarczy, że masz chwilę wolnego czasu lub dostęp do Internetu. Wygodną opcją, aby sprawdzić punkty karne jest aplikacja mObywatel. Najpierw zaloguj się do programu w smartfonie dowolnie wybraną metodą np. kodem PIN lub biometrią. Następnie przejdź do zakładki „Usługi”. Ostatni krok to wybór kafelka „Punkty karne”. W ten sposób zaledwie w kilkanaście sekund dowiesz się, ile punktów karnych zgromadziłeś na koncie kierowcy.
Oblicz składkę
Jak sprawdzić punkty karne online?
Masz kilka szybkich sposobów, jak sprawdzić ilość punktów karnych na swoim koncie kierowcy. Możesz to zrobić wygodnie i bez wychodzenia z domu – przez internet. Wystarczy, że aktywujemy dostęp do internetowego konta kierowcy lub zainstalujesz w smartfonie aplikację mobilną mObywatel.
Jak sprawdzić punkty karne, które zostały nam przyznane i nie skasowały się po upływie 12 miesięcy od opłacenia mandatu?
- Zaloguj się na stronę rządową przez aplikację mObywatel, profil zaufany, bankowość elektroniczną albo e-dowód osobisty.
- Po zalogowaniu sprawdź zakładkę „Twoje punkty karne”.
W jednym miejscu zostaną wyświetlone następujące informacje: suma punktów karnych, suma punktów tymczasowych, a także data weryfikacji punktacji karnej kierowcy.
Baza danych o punktach karnych kierowców jest aktualizowana na podstawie danych ewidencyjnych prowadzonych przez policję. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do przedstawionych wyników – sprawdź punkty karne online jeszcze raz np. następnego dnia.
Przekroczony limit punktów karnych
Po sprawdzeniu, ile punktów karnych masz na koncie, możesz oszacować ryzyko związane z konsekwencjami po przekroczeniu ustawowego limitu kar za przewinienia drogowe. Kiedy przekroczysz limit punktów karnych, grozi Ci:
- utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów dla posiadanych kategorii,
- wezwanie na testy sprawdzające kwalifikacje do kierowania pojazdami mechanicznymi,
- konieczność ponownego odbycia kursu i egzaminu państwowego na prawo jazdy,
- obowiązek przejścia badań psychologicznych.
W przypadku negatywnego wyniku egzaminu lub testów starosta może cofnąć nasze uprawnienia do kierowania pojazdami. Jeśli młody kierowca (do 1 roku po uzyskaniu uprawnień) przekroczy limit 20 punktów karnych, będzie on musiał ponownie przystąpić do egzaminu.
Punkty karne – czy wpływają na warunki ubezpieczenia?
Ilość punktów karnych widniejących na Twoim profilu kierowcy może przełożyć się na warunki ubezpieczenia auta. Zgodnie z pakietem deregulacyjnym z Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 2 grudnia 2021 towarzystwa ubezpieczeniowe mają wgląd w informacje o wykroczeniach drogowych, w tym w liczbę punktów karnych.
Jeśli nie jeździsz ostrożnie i narażasz się na częste kary związane z punktami karnymi, ubezpieczyciel może np. zwiększyć wysokość składki ubezpieczeniowej. Takie sytuacje zdarzają się głównie w przypadku wykrycia poważnych przewinień np. prowadzenia auta pod wpływem alkoholu lub spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego.
Podsumowując: należy wiedzieć, jak sprawdzić punkty karne samodzielnie, ale także mieć na uwadze fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą weryfikować status kierowcy podczas oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Dane o punktach karnych pozyskane przez ubezpieczyciela mogą zatem rzutować na koszty zawarcia umowy na OC, AC i pakiet NNW pojazdu.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania