Komunikacja

Jak otworzyć zatrzaśnięty samochód?

Dowiedz się więcej o metodach awaryjnego otwierania pojazdu

3 października 2022

Zatrzaśnięty samochód to koszmar każdego kierowcy. Jeszcze gorzej, gdy w środku zatrzaśniętego pojazdu znajdują się rzeczy, których potrzebujemy natychmiast. W takiej sytuacji najłatwiej będzie skorzystać z profesjonalnych usług otwierania awaryjnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu przeprowadzić całą operację, chociaż nie obędzie się bez specjalistycznego wyposażenia. Sprawdź, jak otworzyć zatrzaśnięty samochód szybko i skutecznie!

Drzwi zamknięte, kluczyk w środku. Kiedy należy wykonać awaryjne otwieranie samochodu?

Najczęstszą przyczyną problemu związanego z brakiem możliwości otwarcia drzwi auta jest pozostawienie kluczyka do samochodu wewnątrz auta. Może zdarzyć się to zarówno na skutek nieuwagi kierowcy, jak i problemów technicznych pojazdu, głównie powiązanych z układem elektronicznym. Rozmowa telefoniczna, zamieszanie na parkingu i wiele innych czynników odwraca naszą uwagę i może prowadzić do pozostawienia kluczyka.

W starszych autach problem nierzadko powodowany jest niewłaściwie działającym zamknięciem wewnętrznym drzwi. Zbyt duże luzy sprawiają, że drzwi mogą same ulec zatrzaśnięciu. Nowsze pojazdy są co prawda pozbawione tego ryzyka, ale nie są wolne od wad. Samochody z systemem otwierania bezkluczykowego uniemożliwią zatrzaśnięcie drzwi, gdy wykryją obecność kluczyka wewnątrz auta. Wystarczą jednak drobne – i coraz powszechniej identyfikowane – problemy techniczne z elektroniką, aby system nie zadziałał zgodnie z przewidywaniami projektantów.

Zobacz też: Poznaj obowiązkowe wyposażenie samochodu

Jeżeli nie posiadamy drugiego kompletu kluczyków samochodowych, w każdym z powyższych scenariuszy będzie trzeba ratować się poprzez awaryjne otwieranie samochodu. Ewentualnym wybawieniem może okazać się osobne przechowywanie kluczyka do bagażnika w samochodach typu kombi i SUV, jednak opcja ta ogranicza się już tylko do starszych modeli. Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi w samochodzie?

Jak otworzyć zamknięty samochód? Hak i poduszka

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na otwarcie zamkniętego auta. Awaryjne otwieranie samochodu najlepiej rozpocząć od najmniej inwazyjnych metod. Poniżej zobaczysz trzy główne metody otwierania samochodu bez kluczyków, z których skorzystać mogą także te osoby, które nie specjalizują się ani w motoryzacji, ani w pracach mechanicznych. Zazwyczaj jednak nie obędzie się bez uprzedniego wyposażenia się w odpowiednie narzędzia!

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

1. Metoda na hak i poduszki

Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych poduszek ślusarskich. Poduszka wykonana jest z bardzo trwałego materiału syntetycznego, a z jednej strony dołączona jest pompka ręczna. Bez powietrza mają grubość zaledwie kilku milimetrów, co przekłada się na wszechstronność zastosowania. Przedmiot należy umieścić w górnym prześwicie między karoserią a drzwiami – optymalnie w taki sposób, aby środek poduszki znajdował się w centralnym miejscu. Wówczas należy zacząć doprowadzać powietrze do poduszki, co powinno spowodować stopniowe zwiększanie się otworu między karoserią a drzwiami. Gdy ten będzie wystarczający, należy przełożyć przez niego długie narzędzie zakończone hakiem lub innym uchwytem w celu pociągnięcia za klamkę samochodu od strony wewnętrznej.

Warto przygotować się na co najmniej kilkanaście prób, zanim uda się osiągnąć sukces. Metoda ta okazuje się jednak bardzo skuteczna. Tego typu awaryjne otwieranie auta możliwe będzie tylko po wyposażeniu się w odpowiednie narzędzia. Wybrane serwisy samochodowe, a także liczne sklepy internetowe, oferują wiele tego typu zestawów, zawierających m.in. poduszki ślusarskie, pręty do podważania i pręty z hakami do otwierania klamek.

2. Klucz uniwersalny

We wspomnianych zestawach do otwierania awaryjnego drzwi samochodowych można znaleźć także zestawy kluczy uniwersalnych. Narzędzia te przeznaczone są zwykle dla bardziej doświadczonych użytkowników, ale w sieci nie brakuje materiałów instruktażowych, które mogą się przydać. Metoda ta z oczywistych powodów zadziała jedynie w starszych autach. Wymaga sporo przygotowań i cierpliwości, ale przede wszystkim powoduje ryzyko uszkodzenia zamka w drzwiach, przez co jest mniej atrakcyjna od pierwszej techniki.

3. Wybicie szyby bocznej

Zastanawiając się, jak otworzyć zatrzaśnięty samochód, po innych nieudanych próbach, należy rozważyć bezkompromisowe rozwiązanie. Wybicie szyby w pojeździe powinno być ostatecznością. Wykonać je należy najlepiej specjalnym młotkiem lub innym narzędziem o większej wadze i punktowym skupieniu masy. Szyba powinna być zbita na całej powierzchni, aby umożliwić swobodne wejście do pojazdu. Wybór rodzaju okna może mieć kluczowe znaczenie dla kosztów naprawy. W przypadku niektórych modeli samochodów możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której trójkątna, mała szyba boczna pojazdu jest znacznie trudniej dostępna i droższa od standardowej szyby bocznej, przedniej lub tylnej.

Awaryjne otwieranie auta? Warto oddać sprawę w ręce specjalistów

Osoby, które mają mniejsze doświadczenie w tego typu pracach, nie muszą próbować samodzielnie otwierać pojazdu. Czasem najlepszą radą jest wezwanie fachowców, którzy rozwiążą problem profesjonalnie. Awaryjne otwieranie auta to usługa, której koszt wynosi przeciętnie od 200 zł do 500 zł. Ceny mogą różnić się w zależności od wielu czynników, m.in. czasu reakcji (umówienie się na konkretną godzinę lub pomoc natychmiastowa), a także miejscowości i lokalnego rynku. Warto jednak uzyskać pomoc, gdyż może się okazać, że samochód będzie gotowy do użytku lada moment, a koszt usługi okaże się niski w porównaniu do kosztów powstałych na skutek nieprawidłowych prób samodzielnego otwarcia auta!

Zobacz też: Zamarznięte drzwi w samochodzie? Sprawdź, jak uniknąć problemu