Komunikacja
Jak prawidłowo hamować silnikiem? Kiedy może się to przydać?
Sprawdź jak wykonać je prawidłowo!
12 grudnia 2022
Hamulec to jeden z najważniejszych elementów samochodu – czasem zdarza mu się jednak zawodzić. W takiej sytuacji warto opanować technikę hamowania silnikiem. Kiedy okaże się ona przydatna i jak prawidłowo ją stosować? Dowiedz się więcej.
Na czym polega hamowanie silnikiem?
Hamowanie silnikiem to metoda umożliwiająca zmniejszenie prędkości samochodu bez konieczności stosowania pedału hamulca. Sama technika nie jest skomplikowana, a utrata prędkości odbywa się poprzez redukcję biegów.
Podczas hamowania silnikiem kierowca powinien puścić pedał gazu oraz sprzęgła. W wytracaniu prędkości pomaga przełożenie biegu na niższy. By proces hamowania odbywał się płynnie, trzeba to zrobić w odpowiednim momencie. Należy przy tym zwracać uwagę na wskazówkę obrotomierza.
Sam dobór biegu wpływa także na tempo utraty prędkości. Im wyższy bieg, tym hamowanie będzie mniej odczuwalne. Dlatego tak ważne jest, by dostosować go zarówno do prędkości jazdy, jak i okoliczności, w których stosujesz hamowanie silnikiem. Tylko wtedy ta metoda może okazać się skuteczna i pomocna.
Zobacz też: Kontrola układu hamowania – kiedy warto wymienić klocki?
Hamowanie silnikiem – kiedy warto je stosować?
Hamowanie silnikiem to technika, którą warto stosować zarówno na co dzień, jak i w wyjątkowych sytuacjach na drodze.
Ta technika doskonale sprawdza się np. podczas jazdy w mieście. Możesz w ten sposób zatrzymywać się przed niektórymi skrzyżowaniami. Jeśli w oddali widzisz, że na zbliżającym się skrzyżowaniu światło zmieniło się na kolor czerwony, hamowanie silnikiem umożliwia stopniową utratę prędkości, bez konieczności gwałtownego zatrzymywania pojazdu. Dzięki zastosowaniu tej techniki w mieście możesz oszczędzić na paliwie.
Z metody hamowania silnikiem warto korzystać także podczas jazdy po górach i stromych wzniesieniach. Ciągłe wciskanie pedału hamulca stanowi znaczące obciążenie dla całego układu hamulcowego. W czasie długich tras klocki i tarcze mogą łatwo ulec zużyciu. Co więcej, w niektórych sytuacjach próba gwałtownego zatrzymania samochodu może skończyć się utratą kontroli nad pojazdem. Dostosowanie prędkości i umiejętne hamowanie silnikiem pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas
Hamowanie silnikiem – krok po kroku
Jak hamować silnikiem? Sama technika nie jest skomplikowana, choć nauka płynnego zatrzymania pojazdu może wymagać od kierowcy kilku prób.
Hamowanie powinno się rozpocząć od jazdy na wrzuconym biegu – bez wciskania sprzęgła i dodawania gazu. Już samo puszczenie pedału gazu ograniczy przepływ powietrza w silniku i sprawi, że auto będzie stopniowo zwalniać.
Kolejny krok to redukcja biegu. Przełożenia należy dokonać w odpowiednim momencie – obniżenie biegu będzie oznaczać chwilowy wzrost obrotów silnika. Im mniejsza będzie różnica w obrotach podczas redukcji, tym płynniejsze będzie hamowanie. By ją zredukować, można zastosować technikę tzw. międzygazu. Delikatne wciśnięcie gazu przy redukcji spowoduje wzrost obrotów. Dzięki temu skok obrotów przy obniżeniu biegu będzie mniej odczuwalny.
Cały proces należy powtarzać stopniowo – z jednego biegu na niższy. W ostatniej fazie można wspomóc się hamulcem, by doprowadzić do całkowitego zatrzymania samochodu.
Zobacz też: Wymiana opon – co świadczy o ich zużyciu?
Hamowanie silnikiem – o czym należy pamiętać?
Podstawową zasadą hamowania silnikiem jest redukcja biegów w odpowiedniej kolejności. Wrzucenie zbyt niskiego biegu spowoduje duży wzrost obrotów. W normalnych warunkach może to skutkować wskoczeniem wskazówki obrotomierza na czerwone pole. Choć takie pojedyncze zdarzenie nie musi oznaczać jeszcze nic złego, to w dłuższej perspektywie może prowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów i koła zamachowego.
Zbyt duży skok obrotów może również spowodować szarpnięcie samochodem. Jeśli hamujesz silnikiem w trudnych warunkach pogodowych (np. na śliskiej nawierzchni), możesz utracić kontrolę nad samochodem.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania