Komunikacja

Wymiana opon – co świadczy o ich zużyciu?

Dowiedz się więcej i podróżuj bezpiecznie.

23 maja 2022

Nadmiernie zużyte opony są niebezpieczne. Mogą pęknąć w każdej chwili. I o ile podczas wjeżdżania na krawężnik raczej nie stanie się nic złego, o tyle już przy prędkościach autostradowych może dojść do tragedii. Jak monitorować stan ogumienia i kiedy wymienić opony na nowe?

Kiedy wymieniać opony? Najczęstsze oznaki zużycia

Opony to ten element samochodu, który jest szczególnie istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dlatego regularnie powinniśmy kontrolować ich stan, upewniając się, że wciąż nadają się do użytku. Co powinno nas zaniepokoić? Oczywiście różnego rodzaju uszkodzenia, graniczna grubość bieżnika, odklejenie się go lub zdeformowanie drutówki. Niebezpieczne są również opony sparciałe – najczęściej są to stare elementy, które nie powinny być dłużej użytkowane. Z jazdy opony wykluczają także przecięcia gumy, rozdarcia i przetarcia, plamy i odparzenia oraz wybrzuszenia i innego typu deformacje.

Zobacz też: Jak prawidłowo dbać o opony zimowe?

Wszystkie te problemy wymagają wymiany opon lub, przynajmniej, konsultacji ze specjalistą. Przynajmniej raz w sezonie udajmy się również do serwisu w celu weryfikacji stanu opon. Możemy też przeprowadzić ją samodzielnie – o ile mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Rodzaje zużycia opon – dowiedz się więcej

Opony mogą zużywać się na kilka różnych sposobów. Możemy wymienić normalne, niesymetryczne, wklęsłe czy okrągłe zużycie bieżnika. Czasem pojawia się również ząbkowanie, czyli nierównomierne ścieranie klocków bieżnika. Można je wyczuć, dotykając dłonią opony. Jeśli ząbkowanie jest zaawansowane, samochód może drżeć podczas jazdy.

Większość uszkodzeń opon jest albo wynikiem błędów w eksploatacji, albo – po prostu – ich wieku. I tak zużycie miejscowe pojawia się najczęściej w samochodach bez systemu ABS, a wklęsłe jest wynikiem jazdy ze zbyt wysokim ciśnieniem w kołach. Uszkodzenia niesymetryczne mogą powstawać przy złej zbieżności kół.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Jak dbać o opony?

Wielu z tych uszkodzeń moglibyśmy uniknąć. Warunkiem jest odpowiednia eksploatacja i prawidłowe dbanie o opony. To jak długo na nich pojeździmy i czy powodem ich wymiany będzie zużycie bieżnika lub uszkodzenie opony, związane jest z wieloma czynnikami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nawierzchnię, po której porusza się auto. Inaczej zużywają się opony w samochodach, poruszających się w mieście, a inaczej na trasie. To, co również wpływa na żywotność ogumienia to styl jazdy, a dokładniej gwałtowne hamowanie i ruszanie oraz nagłe najeżdżanie na przeszkody takie jak dziury w drodze czy krawężniki.

Jeśli chcemy dłużej cieszyć się naszymi oponami, warto też właściwie o nie zadbać. Jak to zrobić? Regularna kontrola stanu technicznego to podstawa. W przypadku sezonowego przechowywania opon, pamiętajmy o odpowiednich warunkach i pozycji.

Musimy też systematycznie kontrolować poziom ciśnienia w oponach. Powinno być ono zgodne z zaleceniami producenta i warunkami użytkowania. Ciśnienie nie powinno być ani zbyt wysokie, ani tym bardziej zbyt niskie. Pamiętajmy, że ciśnienie zaniżone o 20% powoduje nie tylko skrócenie życia opony o 30%, ale też wydłuża znacznie drogę hamowania i zwiększa zużycie paliwa.

Kiedy wymienić opony?

Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. O tym, czy nasze opony nadają się jeszcze do jazdy, decydują różne czynniki, m.in.:

  • wiek,
  • stan techniczny,
  • przyzwyczajenia kierowcy.

Pamiętajmy, że opony zimowe i letnie różnią się od siebie – różna jest też ich wytrzymałość. Zimowe są mniej odporne na ścieranie, dlatego ich przebieg może być niższy nawet o 30% w stosunku do opon letnich. Najważniejsza zasada użytkowania brzmi: nigdy nie używajmy opon starszych niż 10 lat.