Komunikacja

Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Dowiedz się więcej i sprawdź, jak uniknąć błędów podczas zakupu

8 kwietnia 2022

Kupno samochodu nigdy nie jest proste. Zwłaszcza, jeśli szukamy na rynku aut używanych. Trzeba być czujnym, zajrzeć w każdy zakamarek pojazdu i prześwietlić go w serwisie. Wówczas dopiero mamy pewność, co do danego egzemplarza. Wciąż jednak wiele osób patrzy przede wszystkim na to, ile samochód do tej pory przejechał – zatem jak sprawdzić przebieg auta i mieć pewność, że jest prawdziwy?

Pierwsze wrażenie? Ważniejsze niż myślisz

Mówi się, aby w przypadku samochodów nie kupować oczami, ponieważ ważniejsze jest to, co pod maską, jaki jest przebieg i historia szkód. Należy podejść do zakupu “na chłodno”. Podczas kupowania auta trzeba być dokładnym, warto zapytać o najdrobniejsze szczegóły.

Musimy ocenić ogólny stan auta – czy nie jest porysowane, nie ma wgnieceń, czy nie widać różnic w odcieniu lakieru na poszczególnych elementach. Warto też sprawdzić stan szyb, ogumienia oraz czy nigdzie nie pojawia się rdza. Wiele wywnioskować można również zaglądając pod maskę – jeśli silnik został umyty, może to świadczyć o tym, że sprzedawca chce zatuszować wycieki. Wnętrze auta również wiele powie na temat ogólnego stanu. Całości powinny dopełnić dokumenty, którym należy się bardzo dokładnie przyjrzeć – jeśli będzie na nich podobne pismo lub idealne pieczątki, warto zabrać auto do serwisu na sprawdzenie.

Zobacz też: Sprawdzamy historię auta przed zakupem. Jak to zrobić?

Sprawdzanie przebiegu – warto to zrobić

Są dwa najważniejsze czynniki wpływające na cenę samochodu – rok produkcji oraz przebieg. Rok bardzo łatwo sprawdzić, wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego. Przebieg – teoretycznie – powinien widnieć na ekranie komputera pokładowego. I widnieje, tylko czy jest prawdziwy? Można to stwierdzić również po oględzinach wnętrza – jeśli widzimy niski przebieg, ale w środku jest mnóstwo otarć, pęknięć czy przebarwień, może się okazać, że ktoś próbuje nas oszukać. Pomoże także jazda próbna – auta z nieprawdziwym przebiegiem od razu dadzą znać, że coś jest nie tak. Wyczujemy to w zawieszeniu, układzie kierowniczym czy po prostu usłyszymy niepokojące odgłosy.

W takim razie, jak sprawdzić przebieg auta, aby mieć pewność, że jest prawdziwy? Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nawet jeśli auto miało cofany licznik, może się okazać, że podczas wizyty w autoryzowanej stacji obsługi (ASO), nie pojawią się żadne niepokojące objawy. Jeśli sprzedawca rzadko korzystał z serwisów, bez problemu mógł to ukryć. Niemniej jednak, warto wybrać się do serwisu dilerskiego, który posiada bardzo bogatą bazę danych.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Gdzie sprawdzić przebieg auta samemu?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jeśli chcemy udać się do wybranego serwisu, zgodę na to musi wyrazić sprzedający. Jeśli ten się nie zgodzi, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Jeśli jednak wciąż chcemy je sprawdzić, wystarczy nam numer VIN.

Możemy wygenerować darmowy raport na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl, jednak trzeba mieć na uwadze to, że nie będzie on zbyt szczegółowy. Owszem, znajdziemy tam informacje o przebiegu, właścicielach i przeglądach okresowych, ale już historia napraw wciąż będzie zagadką.

Dlatego, w takim przypadku lepiej skorzystać z jednego z dekoderów numerów VIN, które można znaleźć w internecie. Trzeba za to zapłacić w granicach 100 zł, ale ma się pewność co do wybranego samochodu. Taki raport będzie zawierał wszystko, a nawet więcej niż musimy wiedzieć. Z numeru VIN możemy odczytać m.in:

  • informacje techniczne, takie jak model marka, rok produkcji i typ paliwa,
  • informacje o szkodach i zdarzeniach; z dokładną datą, miejscem, wartością szkody i statusem uszkodzenia,
  • czy pojazd był kradziony,
  • informacje dotyczące ostrzeżeń producenta o usterkach fabrycznych konkretnego egzemplarza,
  • informacje o fabrycznym wyposażeniu samochodu.

Zobacz też: Numer VIN pojazdu. Do czego służy i jak go sprawdzić?

Możemy też poprosić o pomoc fachowców w dobrym warsztacie samochodowym. Szybko się wówczas dowiemy, jaki przebieg ma dane auto. Wszystko za sprawą rozbudowanego komputera diagnostycznego, który jest w stanie odczytać dane dotyczące przebiegu z każdego podzespołu, który gromadzi takie dane.

Czy przebiegu należy się obawiać?

Wiele osób zastanawia się, z jakim przebiegiem kupić auto. Warto wziąć pod uwagę, że zazwyczaj im mniej kilometrów na liczniku, tym wyższa cena. Można też policzyć sobie, ile ktoś jeździł – średnio przeciętny kierowca w ciągu roku przejedzie między 10 a 20 tysięcy kilometrów. Łatwo więc pobieżnie zweryfikować prawdziwość przebiegu.

Oczywiście, są tacy, którzy jeżdżą mniej i tacy, którzy robią znacznie więcej kilometrów. Takich przebiegów również nie trzeba się bać. W pierwszym przypadku może to być jedno z wielu aut w domu – w związku z tym jest rzadziej używane. W drugim natomiast – może to być auto poleasingowe, które jeździło głównie po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeśli auto ma dwa lata i 150 tysięcy przejechanych kilometrów po takich trasach – to naprawdę nie powinno odstraszyć. Duży przebieg jest gorszy w momencie, kiedy był robiony głównie na krótkich odcinkach miejskich – należy się wówczas liczyć z kosztownymi naprawami albo i generalnym remontem silnika.