Komunikacja
Jak wybrać pierwszy samochód? Poradnik dla młodych kierowców
W kwestii zakupu samochodu doświadczenie oraz szeroka wiedza motoryzacyjna są szczególnie potrzebne.
2 kwietnia 2021
Kiedy kończymy 18 lat, wydaje nam się, że osiągnęliśmy potrzebną dojrzałość do podejmowania mądrych życiowo decyzji. Niestety powinniśmy sobie zdawać sprawę, że w wielu kwestiach brakuje nam doświadczenia. W kwestii zakupu samochodu doświadczenie oraz szeroka wiedza motoryzacyjna są szczególnie potrzebne. Warto zatem przy zakupie pierwszego auta zwrócić się o pomoc do osoby znającej się na mechanice. Jeśli nie mamy nikogo takiego w naszym otoczeniu, nie szkodzi! Ten poradnik pomoże podjąć trafną decyzję.
Mam prawko! I co dalej?
O zdaniu egzaminu na prawo jazdy marzy wielu młodych ludzi. Wraz z otrzymaniem upragnionego dokumentu pojawia się myśl o zakupie pierwszego w życiu samochodu. Jednak tutaj powstaje pytanie: jaki pierwszy samochód będzie odpowiedni dla mnie? W głowie mamy przeświadczenie o naszych wspaniałych umiejętnościach jazdy, a w wyobraźni wizję superszybkiego, sportowego auta wprost z popularnych gier. Błąd! Nie powinniśmy kierować się jedynie młodzieńczymi fantazjami. Kupowanie przez niedoświadczonych kierowców szybkich, sportowych aut często kończy się tragicznymi, śmiertelnymi wypadkami.
Zatem przystępując do zakupu pierwszego auta, myślmy przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego. Na sportowe, wyścigowe samochody przyjdzie jeszcze czas.
Pierwszy krok w dorosłość. Kupujemy auto!
Dla niedoświadczonego kierowcy pierwszy samochód, jaki chcemy wybrać, powinien być niewielkim autem. Gabaryty są ważne, ponieważ łatwiej na takich samochodach uczyć się podstawowych manewrów. Parkowanie w przestrzeni miejskiej przy obecnym zagęszczeniu aut to duże wyzwanie, stąd też im mniejszy samochód, tym mniejsze ryzyko kolizji na parkingu oraz w trakcie manewrów.
Ponieważ bezpieczeństwo powinno być priorytetem, należy sprawdzić wyposażenie wybieranego auta. Podstawą będą tutaj oczywiście poduszki powietrzne zarówno dla pasażera, jak i kierowcy oraz system ABS. Warto również zwrócić uwagę na elektryczne lusterka, wspomaganie kierownicy oraz czujniki parkowania.
Do względów ekonomicznych zaliczamy przede wszystkim spalanie oraz koszty naprawy. Ogromnym błędem wielu młodych kierowców jest kupowanie samochodów, które być może prezentują się okazale, ale ich naprawa kosztuje krocie. Jeśli wymiana opon, elementy zamienne lub podstawowe usługi serwisowe przekraczają znacznie cenę samego pojazdu, to istnieje ryzyko, że konieczne naprawy będą pomijane, a niesprawny samochód na drodze to ogromne zagrożenie.
Zobacz też: Jak oszczędzić na OC?
Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!
Marzenia kontra rzeczywistość
Większość osób decyduje się na zakup auta używanego. To w sytuacji młodych ludzi wkraczających w życie zupełnie zrozumiała decyzja. Należy jednak bardzo dokładnie wypytać o pochodzenie pojazdu. Doświadczeni sprzedawcy specjalizują się w cofaniu liczników, remoncie powypadkowych aut oraz ukrywaniu wszelkich wad. Jeśli chcemy dokładnie sprawdzić historię auta, warto spisać numer VIN, czyli Vehicle Identification Number. Jest to numer nadwozia pojazdu nadany przez producenta w celu identyfikacji. Numer taki powinien się składać z siedemnastu znaków – cyfr oraz liter.
Zgodnie z normą ISO numer VIN składa się z trzech części:
- WMI – pierwsze trzy znaki, które opisują światowy symbol producenta.
- VDS – jest to na ogół 5-6 kolejnych znaków, w których producenci kodują dane techniczne oraz charakterystykę opisującą dany model pojazdu.
- VIS – to numer seryjny pojazdu, często składający się z ośmiu znaków.
Numer ten odnajdziemy na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu po stronie kierowcy, na słupku bocznym oraz w dowodzie rejestracyjnym. Sprawdzając numer darmowo w Internecie, uzyskamy podstawowe informacje na temat auta np. czy było kradzione lub czy uczestniczyło w wypadku. Niestety, ale nawet najpiękniej wyglądające auto może się okazać rozczarowaniem. Dlatego zawsze sprawdzajmy numer VIN!
OC dla młodego kierowcy
Ważnym warunkiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu, jest wysokość opłat za ubezpieczenie OC. Niestety składki te są często bardzo wysokie. Dlaczego? Ponieważ jak wynika z raportów policyjnych, kierowcy w wieku od 18 do 24 roku życia spowodowali w 2019 roku aż 4910 wypadków, wskutek których zginęły 462 osoby, a 6409 zostało rannych. Ubezpieczyciele zatem mają powody, aby obawiać się brawurowej jazdy najmłodszych kierowców.
Zobacz też: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
Do ceny OC przyczynia się również to, jakim samochodem się poruszamy. Szybkie, sportowe auta z silnikami o dużej pojemności to ogromny koszt. Dokładając do tego młody wiek kierowcy, możemy spotkać się z zawrotną sumą, jaką będziemy musieli zapłacić za pierwsze ubezpieczenie. Zniżki OC naliczają się wraz z wiekiem oraz naszym doświadczeniem.
Pierwszy samochód. Podsumowanie
Jaki zatem powinien być pierwszy samochód? Podsumowując zebrane informacje: młodzi kierowcy powinni wybierać bezpieczne, niewielkie modele samochodów, które zostały stworzone z dbałością o wszelkie rozwiązania zapewniające wygodę oraz komfort jazdy. Należy odrzucić marzenia o szybkich, sportowych samochodach, ponieważ do jazdy takimi autami konieczne jest doświadczenie oraz umiejętności. Koszt ubezpieczenia OC, które muszą płacić młodzi kierowcy, zależy w dużym stopniu od technicznych parametrów pojazdu. Ponadto przy zakupie, nie warto polegać jedynie na informacjach pochodzących od sprzedawcy, a sprawdzić obowiązkowo numer VIN.
Co więcej, warto na oglądanie samochodu zaprosić doświadczoną osobę np. zaprzyjaźnionego mechanika lub profesjonalnego doradcę. I na koniec silnik – im mniejszy, tym lepiej. Jako młodzi kierowcy, przez brak umiejętności w płynnej jeździe, będziemy nasze auto intensywnie eksploatować. Dlatego wybierając drogą technologię, istnieje spore ryzyko, że koszty regularnych napraw oraz przeglądów znacznie przewyższą nasz budżet.
Polecane artykuły
Podróż
Wypadek na stoku – co robić? Poradnik
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak postępować podczas wypadku na stoku narciarskim
Podróż
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?
Przeczytaj artykuł i dowiedz się co powinieneś wiedzieć przed zimowym wyjazdem w góry
Komunikacja
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać ochronę?
Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu lub mieszkania