Komunikacja

Kolizja ze zwierzyną leśną – czy uzyskasz odszkodowanie?

Dowiedz się czy samo OC wystarczy aby otrzymać rekompensatę za potrącenie zwierzęcia na drodze!

28 listopada 2022

Kolizja ze zwierzyną leśną może przysporzyć wielu szkód. Taka sytuacja wymaga od kierowcy nie tylko spokoju, ale także właściwego zachowania. Co robić po potrąceniu zwierzęcia na drodze? Czy uzyskanie odszkodowania w takiej sytuacji jest możliwe?

Kolizja ze zwierzęciem – jak się zachować?

Potrącenie zwierzęcia na drodze to wyjątkowa sytuacja, która wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Samo zderzenie pojazdu z dziką zwierzyną może mieć poważne konsekwencje.

Obrażeń może doznać nie tylko potrącone zwierzę, ale także osoby przebywające w samochodzie. Dlatego takiego zdarzenia nie należy lekceważyć. Gdy już do niego dojdzie, trzeba postępować według określonych zaleceń.

Co robić, gdy potrącisz zwierzę na drodze? W pierwszej kolejności pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia – zaparkuj pojazd i włącz światła awaryjne. W odpowiedniej odległości ustaw trójkąt ostrzegawczy, by zawiadomić nadjeżdżających kierowców o utrudnieniu.

Zobacz też: Jak postępować w przypadku kolizji drogowej?

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia upewnij się, że w wypadku nie ucierpiał nikt z pasażerów. Jeśli ktoś z podróżujących doznał obrażeń, zadbaj o udzielenie pierwszej pomocy i wezwij służby medyczne oraz policję.

Po wypadku nie zbliżaj się do poszkodowanego zwierzęcia. Jeśli wciąż znajduje się na drodze, zachowaj odpowiedni dystans i unikaj kontaktu. Zwierzę może być w szoku, a w rozdrażnieniu i przerażeniu może wykazać się agresją w stosunku do ludzi. Funkcjonariusze policji zawiadomią odpowiednie służby, które zdecydują, jak dalej postępować z rannym zwierzęciem.
PAMIĘTAJ: w przypadku potrącenia zwierzyny leśnej na drodze wezwanie policji jest konieczne. W przeciwnym wypadku kierowca może liczyć się z karą grzywny, a nawet aresztu.

Kolizja ze zwierzęciem – czy uzyskasz odszkodowanie?

Kolizja ze zwierzyną leśną może prowadzić do poważnego uszkodzenia samochodu. W takiej sytuacji jako kierowca możesz starać się o uzyskanie odszkodowania z tytułu powstałych szkód.
Czy samo ubezpieczenie OC wystarczy, by otrzymać rekompensatę za potrącenie zwierzęcia na drodze? To zależy od okoliczności samego zdarzenia.

OC nie stanowi ochrony dla sprawcy wypadku – gwarantuje jedynie rekompensatę osobom poszkodowanym w przypadku danego zdarzenia. Jeśli kierowca jest stroną poszkodowaną, a zwierzę „sprawcą”, to kto jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania?

W takiej sytuacji stroną odpowiedzialną może być zarządca drogi, na której doszło do kolizji. Jego obowiązkiem jest zabezpieczenie jezdni w taki sposób, by unikać przykrych zdarzeń z udziałem zwierząt. Jeśli z jakiegoś powodu nie może zastosować on środków zabezpieczających, jest zobowiązany do ustawienia odpowiedniego znaku ostrzegawczego – A-18b. Ma to ogromne znaczenie w kwestii uzyskania odszkodowania.

Zobacz też: Co robić w przypadku kolizji za granicą?

Jeżeli zarządca nie umieścił znaku ostrzegającego przed dzikimi zwierzętami, może zostać obarczony wypłatą odszkodowania za poniesione szkody. Jeśli jednak znak A-18b znajduje się w okolicy, to odpowiedzialność za zachowanie ostrożności zostaje przeniesiona na kierowcę. W tej sytuacji trudno będzie uzyskać wypłatę z samego OC.

Do uzyskania odszkodowania niezbędne będzie także zebranie dowodów dokumentujących niedopatrzenia ze strony zarządcy drogi. W tej sytuacji prawdopodobnie istotny będzie raport z miejsca zdarzenia sporządzony przez policjantów. Ważnym dowodem może okazać się także nagranie z kamery w samochodzie.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas

Jaka polisa na takie zdarzenie?

Wiesz już, że samo OC nie gwarantuje odszkodowania przy kolizji ze zwierzyną leśną. Jak więc odpowiednio zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniem?

Przede wszystkim zadbaj o wykupienie zawarcie polisy z ubezpieczeniem autocasco. AC chroni Ciebie, czyli posiadacza ubezpieczenia. To oznacza, że w przypadku kolizji lub nieprzewidzianych zdarzeń możesz liczyć na rekompensatę w postaci odszkodowania.

Zanim wybierzesz konkretną ofertę, upewnij się, że dany ubezpieczyciel faktycznie zapewnia ochronę przed kolizją ze zwierzętami leśnymi. Takich informacji należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jednocześnie warto zapoznać się z zawartymi w dokumencie wyłączeniami.

Ochronę przed skutkami zderzenia ze zwierzęciem prawdopodobnie zapewnią też dodatkowe usługi. Wykupując Assistance, możesz liczyć na uzyskanie pomocy i odholowanie samochodu. Z kolei ubezpieczenie szyb może pomóc w likwidacji szkód w przypadku mniej dotkliwych zdarzeń.