Komunikacja

Ładowanie samochodu elektrycznego – jak znaleźć punkt?

Dowiedz się, gdzie szukać punktów ładowania w polskich miastach.

5 września 2022

Zmiany w polityce energetycznej nie dotyczą tylko państw członkowskich Unii Europejskiej. Zielona energia to obecnie priorytet także w energetyce Stanów Zjednoczonych, Chin, jak i państw Bliskiego Wschodu. Jedną z kluczowych jej części jest postawienie na samochody elektryczne. Choć dają one mnóstwo wrażeń i mają wiele zalet, w Polsce wciąż nie są jeszcze tak popularne jak na Zachodzie. Wynika to z wysokiej ceny takich aut, ale też z wątpliwości dotyczących wygody użytkowania. Kierowcy takich pojazdów często zastanawiają się, jak i gdzie naładować samochód elektryczny. Sprawdź poniżej przygotowaną przez nas garść cennych porad, które pomogą zachować Twojego elektryka gotowego do drogi!

Samochód elektryczny – gdzie się sprawdzi?

Auta z silnikami hybrydowymi i elektrycznymi idealnie sprawdzają się w mieście. Są ciche, zapewniając komfort jazdy na najwyższym poziomie. Dodatkowo rzadko się psują i nie zanieczyszczają powietrza, a konieczność wykonywania okresowych czynności pod maską drastycznie maleje. Właściciele tych pojazdów nie muszą zmieniać oleju silnikowego, uzupełniać płynu chłodniczego czy hamulcowego.

Samochody elektryczne umożliwiają sprawniejsze poruszanie się po terenie zabudowanym. Są bardzo mobilne i zwrotne, co docenią osoby, poruszające się po często uczęszczanych i zakorkowanych drogach oraz, które często zmuszone są parkować na ciasnych przestrzeniach.

Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak samochód z silnikiem diesla lub benzynowym wymaga wizyty na stacji paliw, tak samochód elektryczny trzeba ładować. Dziś ładowanie samochodów elektrycznych w Polsce staje się coraz mniejszym problemem. Przyczynia się do tego zwiększająca się z roku na rok liczba ładowarek wolnostojących. Zlokalizowane są one już nie tylko w dużych miastach i przy stacjach paliw. Gdzie naładować samochód elektryczny? Sprawdź poniżej!

Zobacz też: Awaria auta na autostradzie – jak się zachować?

Gdzie znaleźć punkty ładowania samochodów elektrycznych?

Punkty ładowania samochodów elektrycznych znaleźć można w każdym większym mieście, ale pojawiają się już one także w mniejszych miejscowościach oraz przy często uczęszczanych drogach. Według statystyk miejscami na montaż nowych stacji ładowania najczęściej zostają:

  • parkingi publiczne,
  • tereny galerii handlowych i centrów komercyjnych,
  • tereny należące do hoteli i punktów rekreacyjnych,
  • stacje paliw.

Wciąż pokutuje błędne przeświadczenie, według którego najwięcej punktów znajduje się właśnie na stacjach benzynowych. Okazuje się jednak, że to zaledwie 12% wszystkich stacji, na których ładowane są samochody elektryczne. Ładowanie najbardziej potrzebne jest w miejscach dużych skupisk ludzkich i znajduje to również odzwierciedlenie w statystykach dotyczących budowy nowych punktów. Na terenach wysoko zurbanizowanych, np. na parkingach przy nowo budowanych osiedlach, znajduje się ok. 35% wszystkich stacji. Z inicjatywy lokalnych władz samorządowych stacje ładowania pojazdów elektrycznych mogą też być budowane w innych, ogólnodostępnych miejscach, w których odnotowywane jest na nie wysokie zapotrzebowanie.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Jak daleko zajedziesz na jednym ładowaniu?

Jeśli wiemy już, że ładowanie aut elektrycznych nie stanowi problemu, pozostaje pytanie, jak często należy to robić. Odpowiedź w tym przypadku sprowadza się do tego, jaki zasięg (w km) można pokonać na jednym ładowaniu.

Współcześnie produkowane modele śmiało posłużą też do dłuższych wyjazdów. Na w pełni naładowanym akumulatorze nowego samochodu elektrycznego można dziś średnio przejechać ponad 300 km. Nierzadko też są to dystanse rzędu 400 lub 500 km – w zależności od wybranego modelu.

Czy można ładować samochód elektryczny przy domu?

Ładowanie samochodów elektrycznych z domowego gniazdka może być najlepszym i najtańszym sposobem na zapewnienie sobie mobilności. W tym przypadku unika się dodatkowych opłat, trafiających do pośredników (np. operatora stacji ładowania). Pomimo rosnących cen energii elektrycznej prąd “domowy” wciąż jest najatrakcyjniejszą alternatywą. Pełne ładowanie nowego samochodu klasy miejskiej z silnikiem elektrycznym może kosztować 50-100 złotych. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest wydłużony czas ładowania. O ile profesjonalna stacja ładowania pojazdów zapewnia naładowanie akumulatorów nawet w przeciągu kilku lub kilkunastu minut, o tyle domowe ładowanie wiąże się z czasem wydłużonym do kilku godzin. Kierowcy często więc decydują się na pozostawienie ładującego auta na noc.

Rozwiązanie to jest jeszcze bardziej polecane dla osób, które dysponują domem z instalacją fotowoltaiczną lub innymi odnawialnymi źródłami energii. Odpowiednia infrastruktura domowa i magazynowanie energii może nawet zapewnić darmowe ładowanie pojazdu.

W każdym przypadku warto także sprawdzić rozwiązania takie jak wallbox służący do instalacji przy domu. To niewielka skrzynka, której celem jest ułatwienie samodzielnego ładowania aut elektrycznych oraz zmiana natężenia prądu. Korzystanie z przydomowych ładowarek ściennych pozwala znacznie przyspieszyć czas ładowania.