Komunikacja

Nadwozie typu hatchback – co to znaczy?

Czym charakteryzuje się samochód typu hatchback?

28 kwietnia 2023

Do zakupu samochodu warto podejść całościowo i sprawdzić wszystkie aspekty, które mogą wpływać na ostateczny poziom komfortu i bezpieczeństwa. Jednym z nich jest niewątpliwie rodzaj nadwozia. Obok popularnych typów jak kombi czy sedan, wyróżniamy też nadwozie typu hatchback, które charakteryzuje się specyficzną tylną częścią bryły. Zobacz, co faktycznie oznacza hatchback i czym charakteryzują się takie samochody.

Spis treści:

  1. Co to znaczy hatchback? Czym charakteryzuje się to nadwozie?
  2. Dla kogo samochód hatchback będzie najlepszym wyborem?
  3. Nadwozie typu hatchback – cechy szczególne
  4. Co lepsze – sedan czy hatchback?
  5. Nadwozie typu hatchback – podsumowanie

Co to znaczy hatchback? Czym charakteryzuje się to nadwozie?

Z pojęciem hatchback spotykamy się na porządku dziennym, choć nie zawsze wiemy dokładnie, co oznacza. Hatchback to rodzaj nadwozia samochodowego charakteryzujący się dwubryłową konstrukcją. Pod tym względem auta te są bliższe wariantom typu kombi niż sedan. Tył samochodu wyróżnia się tym, że zakończony jest drzwiami bagażnika – z reguły na pełnej długości tylnej osi. Bagażnik otwiera się do góry – z szybą otwieraną oddzielnie lub oknem stałym.

Samochody z nadwoziem typu hatchback powstawały już w latach 30. i 40. XX wieku, chociaż samo sformułowanie “hatchback” trafiło do słownika dopiero u progu lat 70. XX wieku. W drugiej połowie XX w. auta z takim nadwoziem cieszyły się dużą popularnością głównie ze względu na swobodny dostęp do części bagażowej, umożliwiającej praktyczne wykorzystanie auta. W przeciwieństwie do modeli z nadwoziem kombi samochody te są jednak znacznie mniejsze, dzięki czemu są lepiej przystosowane do codziennego poruszania się po mieście. W pierwszych dekadach rozwoju tego segmentu niezwykle popularne były trzydrzwiowe hatchbacki (para drzwi przednich i klapa bagażnika). Obecnie jednak na rynku, zwłaszcza europejskim, dominują warianty pięciodrzwiowe.

Etymologia nazwy tego rodzaju nadwozia jest prozaiczna. Żeby ją rozszyfrować, wystarczy zwrócić uwagę na znaczenie obydwu rzeczowników angielskich, które go współtworzą: hatch (klapa bagażnika) i back (z tyłu, coś osadzonego w tylnej części). Aby w pełni zrozumieć, co znaczy hatchback, warto też poznać kontekst towarzyszący powstaniu tej nazwy. W pierwszych latach rozwoju aut z tego typu nadwoziem zdecydowanie dominowały dwubryłowe modele trzydrzwiowe. Klapa bagażnika, zaczynająca się wcześniej niż w modelach typu kombi, a do tego znacznie szersza i większa od wariantów dostępnych w sedanach, była najbardziej charakterystycznym elementem całości. To właśnie części bagażnikowej zawdzięczamy więc utartą nazwę tego typu nadwozia.

Dla kogo samochód hatchback będzie najlepszym wyborem?

Wiedząc już, czym jest hatchback, pozostaje sprawdzić, kiedy i dla kogo taki rodzaj nadwozia będzie najbardziej odpowiedni. Samochody te są niezwykle wszechstronne, dlatego śmiało można polecić je osobom zapracowanym, które potrzebują auta spełniającego wiele różnych wymogów. Mogą być równie rodzinne i funkcjonalne jak samochody z nadwoziem kombi i SUV.

Ze względu na nieco krótsze płyty podwozia, na których konstruowane są hatchbacki, auta te są bardzo praktyczne w mieście: łatwo się nimi parkuje i manewruje w wąskich miejscach. Jednocześnie jednak całkowita powierzchnia bagażnika w aucie typu hatchback będzie zwykle zauważalnie większa od powierzchni oferowanej przez sedan. Pomimo mniejszych gabarytów auto to lepiej nadaje się do przewożenia większych zakupów, wózka dziecięcego, a nawet mniejszych mebli.

Samochody występują w wielu różnych wariantach stylistycznych i różnią się także rodzajem silnika. Bez trudu można znaleźć modele przystosowane do jazdy po mieście, których silniki charakteryzować się będą oszczędnym spalaniem. Nie brakuje też aut hybrydowych i całkowicie elektrycznych. Entuzjaści wyższych prędkości mogą zdecydować się na hatchbacki z bardziej pojemnymi silnikami.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Nadwozie typu hatchback – cechy szczególne

Cechą szczególną nadwozia typu hatchback jest jego dwubryłowa konstrukcja i tylna szyba, która jest elementem pokrywy bagażnika. Przekłada się to na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego – szyba z reguły położona jest pod kątem mniejszym niż w autach z nadwoziem sedan, ale wyższym w porównaniu do kombi. Zarówno w trzy-, jak i pięciodrzwiowych hatchbackach zazwyczaj istnieje możliwość złożenia siedzenia, co zapewnia więcej miejsca do przewożenia mniejszych mebli i innych przedmiotów gabarytowych. Po stronie kierowcy wciąż powinno być wystarczająco przestrzeni, aby czuć się komfortowo, chociaż warunki mogą być nieco gorsze od tych, które panują w klasycznych sedanach.

Jeżeli jednak chodzi o dominującą stylistykę, nadwozie to okazało się niezwykle wszechstronne dla projektantów. Poszczególne modele mogą całkowicie się od siebie różnić. W rezultacie sylwetka samochodów typu hatchback może być smukła lub muskularna, lekka wizualnie lub ociężała. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nadwozie typu hatchback często występuje w samochodach rajdowych.

Co lepsze – sedan czy hatchback?

Wybierając wymarzony samochód, warto zwrócić uwagę na zalety i wady każdego z tych rodzajów nadwozi. W tym kontekście często pojawia się pytanie, co jest lepsze – sedan czy hatchback? Obydwa warianty charakteryzują się większym bagażnikiem, co umożliwia swobodne przewożenie wielu rzeczy. Podobieństwa widoczne są też na płaszczyźnie konstrukcyjnej – sedan i hatchback to nadwozia dwubryłowe. Samochody ze “ściętym” tyłem zajmują jednak mniej miejsca i bardziej nadają się do wygodnego poruszania po zakorkowanym mieście, korzystania z mniejszych miejsc parkingowych i manewrowania. Różnice dotyczące pozostałych aspektów, np. wyposażenia, jednostki napędowej czy wyglądu zależą już wyłącznie od konkretnej marki pojazdu, serii i rocznika, a nie rodzaju nadwozia.

Nadwozie typu hatchback – podsumowanie

Hatchback to najbardziej wszechstronne nadwozie. Cecha ta pociąga za sobą mnóstwo zalet użytkowych takich jak swobodne poruszanie się po mieście, mniejsze problemy z parkowaniem i dostęp do pojemnego bagażnika. Samochody te jednak występują w tak wielu wariantach, że trudno jest w tym przypadku decydować się na zakup jedynie na podstawie rodzaju nadwozia. Z pewnością zasługują na uwagę zarówno osób, które szukają auta miejskiego, jak i tych bardziej wymagających kierowców.