Podróż

Pierwszy lot samolotem – Co warto wiedzieć?

Czeka cię pierwszy lot samolotem? Dowiedz się jak przygotować się do pierwszej takiej podróży.

18 października 2023

Podróżowanie samolotem bywa stresujące, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały z tym styczności. Tłok na lotnisku, wiele formalności do załatwienia przed wylotem, ważenie bagażu, kontrola bezpieczeństwa oraz trwająca zwykle kilka godzin podróż. To czynniki, które najczęściej wywołują mocny stres u osób latających samolotami. Dowiedz się, jak przygotować się na pierwszy lot i jak się zachować na lotnisku, aby nie wpaść w panikę. Przejrzyj poniższy poradnik!

O czym pamiętać przed wyjazdem na lotnisko

Pierwszy lot samolotem może powodować uczucie ekscytacji i lekki stres. To normalne – w końcu podróżowanie w chmurach nie dla każdego jest nudną codziennością. A zatem jak przygotować się do lotu samolotem, aby cała podróż przebiegła bezpiecznie? Jeszcze przed wyjazdem w stronę lotniska przygotuj kilka rzeczy:

 • dowód osobisty, paszport i opcjonalnie wizę podróżną,
 • bilet lotniczy – jest niezbędny, aby pracownik lotniska mógł Cię przepuścić przez odprawę na pokład samolotu,
 • wygodne ubrania i poduszkę – to przydatne szczególnie podczas wielogodzinnego lotu,
 • zatyczki do uszu.

Przed planowaniem pierwszej podróży samolotem należy poznać zasady pakowania bagażu podręcznego. To przydatne informacje, które pomogą Ci przygotować walizkę lub torbę tak, aby bez problemu zmieściła się w miejscu przeznaczonym na bagaż. Warto też sprawdzić wagę przygotowanych walizek. Jeśli ciężar przekracza wymogi linii lotniczych, konieczna będzie dopłata za każdy nadmiarowy kilogram.

Jak zachowywać się na lotnisku

Jeśli masz przed sobą pierwszy lot samolotem, dowiedz się, jak zachowywać się na lotnisku. Na miejscu najlepiej zjaw się nawet 2-3 godziny przed planowanym odlotem. Dzięki temu zredukujesz swój stres i nie będziesz martwić się o to, że nie zdążysz z odprawą.

Przygotowania do lotu warto zacząć sporo przed przyjazdem na lotnisko. Niemniej jednak już na miejscu warto poznać zasady, jakie stosuje przewoźnik w związku z odprawą. Aby sprawnie przygotować się do odlotu:

 • poszukaj miejsca odprawy dla swojego lotu (jeśli nie odprawisz się online – taka opcja jest dostępna często co najmniej kilkanaście godzin przed planowanym lotem),
 • przejdź przez kontrolę bezpieczeństwa – tutaj każdy podróżnik zostanie prześwietlony,
 • poczekaj w wyznaczonym miejscu aż do otwarcia bramki, która prowadzi bezpośrednio do samolotu.

Wybierając się na pierwszy lot samolotem, nigdy nie zabieraj ze sobą na lotnisko ostrych przedmiotów, narzędzi, alkoholu oraz płynów w dużych butelkach. Te zawsze zostaną zarekwirowane, natomiast w przypadku posiadania niebezpiecznych przedmiotów może dojść nawet do wezwania służb porządkowych.
Pamiętaj również, by zawsze trzymać bagaż blisko siebie aż do czasu odprawy i przekazania go do luku bagażowego. Nie pozostawiaj go bez opieki w przypadkowym miejscu – może to zwrócić uwagę innych pasażerów i obsługi lotniska.

Ubezpieczenie podróżne, które ceni Twój czas!

Zasady pakowania bagażu podręcznego

Pakując się na pierwszą podróż samolotem, zadbaj też o to, aby Twój bagaż był bezpiecznie zapakowany i zważony. Jego ciężar nie powinien przekraczać norm określonych przez przewoźnika. Jeśli chodzi o walizki w ramach bagażu rejestrowanego – tutaj standardem jest waga na poziomie 20-30 kg na jedną walizkę.

Nieco inne regulacje dotyczą zasad pakowania bagażu podręcznego. Jego wymiary nie powinny przekraczać ok. 50x40x20 cm, a waga musi mieścić się w średnio w limicie 10 kg (wartość ustalana indywidualnie przez linie lotnicze). Co więcej, ograniczenia dotyczą też płynów w bagażu podręcznym. Nie możesz zabrać ze sobą więcej niż litr płynów w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml. W podręcznym bagażu nie można też przewozić broni, środków łatwopalnych, ostrych przedmiotów oraz alkoholu.

Przygotowując się do pierwszego lotu samolotem, możesz zabrać do bagażu podręcznego niezbędne leki czy akcesoria, które zapewnią Ci komfort w podróży,, np. koc, książka i słuchawki.

Jak zachowywać się w samolocie

Po wejściu na pokład samolotu osoby, które podróżują pierwszy raz w ten sposób, mogą odczuwać spory stres. Tuż po zajęciu miejsca trzeba włączyć tryb samolotowy w swoim telefonie lub innym urządzeniu elektronicznym, włożyć bagaż podręczny pod nogi lub nad głowę do komory bagażowej oraz zapiąć pasy.

Zarówno przed wylotem, jak i w trakcie podróży samolotem trzeba stosować się do wszystkich poleceń wydawanych przez pracownika linii lotniczych. To podstawa bezpieczeństwa w czasie lotu.

Kilka zasad savoir-vivre w samolocie to:

 • zawsze zachowuj spokój podczas wchodzenia na pokład – samolot nie odleci, dopóki wszyscy pasażerowie nie zajmą swoich miejsc
 • respektuj wszystkie polecenia załogi samolotu,
 • staraj się nie wykorzystywać załogi samolotu do czynności, które są zbędne (unikaj głośnego nawoływania obsługi),
 • uszanuj przestrzeń pozostałych pasażerów – staraj się rozkładać fotel tak, aby jednocześnie nie przeszkadzać pozostałym osobom znajdującym się w samolocie,
 • nie rozmawiaj zbyt głośno podczas lotu – nikt nie lubi drażniącego hałasu lub krzyków, szczególnie w szczelnie zamkniętym samolocie,
 • kulturalnie opuszczaj samolot, nie pchaj się i pozostaw po sobie porządek.

Pamiętaj też o tym, żeby zająć wyłącznie swoje miejsce na pokładzie samolotu i wstawać tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne, np. podczas wyjścia do toalety – oczywiście tylko w czasie, kiedy jest to możliwe.

Jeśli chcesz, aby Twój pierwszy lot samolotem przebiegał w perfekcyjnej atmosferze, koniecznie zastosuj się do kilku podstawowych zasad prawidłowego zachowania w samolocie oraz na lotnisku. To gwarancja, że Twoja podróż przebiegnie bezproblemowo. Pamiętaj, że to jak wygląda lot samolotem, w dużej mierze zależy od Ciebie i innych pasażerów.

Pierwszy lot samolotem – podsumowanie

Zasady pakowania bagażu podręcznego to nie wszystko, o czym powinna wiedzieć każda osoba, która planuje pierwszy lot samolotem. Rzetelne przygotowanie do lotu, poznanie zasad bezpieczeństwa oraz kultury podróżowania liniami lotniczymi to kolejne kwestie, które warto poruszyć jeszcze przed planowaną podróżą. Dzięki świadomości, jak zachować się na lotnisku oraz w samolocie każda podróż w przestworzach będzie przyjemna i komfortowa – niezależnie od odległości oraz czasu trwania przelotu.