Komunikacja

Rejestracja samochodu krok po kroku

Sprawdź, jakie dokumenty będą Ci potrzebne!

9 stycznia 2023

Kupując nowy lub używany samochód, zazwyczaj myślimy tylko o tym, aby wsiąść już za kierownicę pojazdu i cieszyć się z zakupu. Każdy pojazd poruszający się po drogach musi być jednak zarejestrowany – w przeciwnym razie po kilku przejechanych kilometrach nabywcę czekać będą nieprzyjemne konsekwencje. Rejestracja samochodu nie jest na szczęście tak trudna, jak może się wydawać. Dowiedz się, jak szybko i sprawnie zarejestrować samochód!

Rejestracja samochodu – jak przebiega?

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży konieczne jest zarejestrowanie auta. Procedura różni się w zależności od tego, czy nabywa się pojazd używany (np. z komisu lub od osoby prywatnej) czy nowy samochód z salonu. W obu przypadkach rejestracja jest obligatoryjna, a za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara finansowa w wysokości do 200 zł do nawet 1000 zł.
Na początku warto sprawdzić, jak zarejestrować samochód używany. Auto kupione od osoby prywatnej będzie już zarejestrowane, dlatego z technicznego punktu widzenia mamy do czynienia z procesem przerejestrowania samochodu. Ustawodawca na wypełnienie tego obowiązku wyznaczył termin 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Auto można przerejestrować prawie całkowicie zdalnie, na stronie rządowej poświęconej rejestracji pojazdów, a także w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy w zależności od miejsca zamieszkania.

Zobacz też: Gdzie wykonać przegląd samochodu?

Nieco inaczej wygląda procedura rejestracji nowego samochodu kupionego w salonie. To, jak zarejestrować samochód, regulują znowelizowane przepisy dotyczące rejestracji nowych pojazdów obowiązujące od 4 czerwca 2021 roku. Zgodnie z tymi zasadami właściciel nowego samochodu kupowanego w salonie ma prawo upoważnić sprzedawcę do wykonania formalności związanych z rejestracją. Oznacza to, że procedurę w imieniu klienta może przeprowadzić przedsiębiorca sprzedający samochód. Nabywca musi dostarczyć mu komplet dokumentacji oraz dodatkowe upoważnienie dla salonu do zarejestrowania samochodu. Szczegółowe wytyczne dostępne są na stronie rządowej przeznaczonej do zdalnej rejestracji pojazdu.

Warto zaznaczyć, że w celu przejścia całego procesu potrzebne są nie tylko dokumenty do rejestracji pojazdu, których pełną listę publikujemy w dalszej części artykułu. Zarówno zarejestrowanie, jak i przerejestrowanie auta, to czynności obligatoryjne, ale nie zwolnione z opłat. Standardowa wysokość kosztów, które należy uiścić zdalnie lub w Urzędzie, wynosi 161,50 zł. Opłata ta przeznaczona jest między innymi na opłaty ewidencyjne, a także pokrycie kosztów produkcji np. dowodu rejestracyjnego czy nalepek legalizujących, tablic rejestracyjnych.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Samochody używane to także pojazdy sprowadzane z zagranicy i sprzedawane przez handlarzy oraz wyspecjalizowane komisy polskie i zagraniczne. To, jak zarejestrować samochód tego typu, nie różni się znacznie od procedury rejestracji aut krajowych. Samochód kupiony za granicą trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni od momentu przywiezienia go do Polski (data przejazdu granicznego). Rejestracja takiego auta jest nieco droższa i wynosi 256 zł. Oprócz kosztów związanych z rejestracją i wydaniem polskich tablic rejestracyjnych należy przygotować się na dodatkowe opłaty: akcyzę, tłumaczenia dokumentów, wymagane badania techniczne.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Jakie dokumenty będą potrzebne podczas rejestracji pojazdu?

Przygotowując się do zarejestrowania auta, nie można zapomnieć o tym, jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji samochodu. W przypadku samodzielnego rejestrowania nowego pojazdu zakupionego w salonie na wizytę w urzędzie należy przygotować:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (numer identyfikacyjny VIN, model i marka, rok produkcji i inne dane charakteryzujące samochód),
 • kartę pojazdu (jeżeli została wydana),
 • dowód zakupu samochodu,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat,
 • świadectwo zgodności WE,
 • dokument tożsamości (do wglądu).

Rejestracja samochodu używanego będzie przebiegać inaczej. Dokumenty, które należy złożyć przy rejestracji takiego auta to:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (numer identyfikacyjny VIN, model i marka, rok produkcji i inne dane charakteryzujące samochód),
 • karta pojazdu (jeżeli została wydana),
 • oryginał dokumentu potwierdzającego własność (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT),
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny z przeglądem technicznym,
 • tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat.

Jak widać, dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu używanego stanowią nieco inny zbiór. W tym przypadku należy także przedstawić w urzędzie potwierdzenie zawarcia umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym na polisę OC dla rejestrowanego auta.

Rejestracja samochodu online – czy jest możliwa?

Czy nowy pojazd można zarejestrować przez Internet? Niestety taką możliwość wciąż oferuje jedynie część urzędów. Zanim zdecydujesz się na taką formę rejestracji, upewnij się, że wybrana placówka urzędowa dysponuje tzw. elektroniczną skrzynką podawczą systemu pojazd i kierowca. Przed rozpoczęciem rejestracji konieczne będzie założenie konta w tym systemie.

Co więcej, rejestracja auta odbywa się wyłącznie po uprzednim zalogowaniu się przy użyciu Profilu Zaufanego, co stanowi potwierdzenie tożsamości rejestrującego. Osoby, które rejestrują nowy pojazd kupiony w salonie zagranicznym, będą musiały liczyć się z tym, że w takiej sytuacji dokumenty do rejestracji pojazdu to także potwierdzenia uiszczenia akcyzy przewozowej i pozytywnego przejścia odprawy celnej.

Rejestracja czy ubezpieczenie – co pierwsze?

W pierwszej kolejności, zamiast do Wydziału Komunikacji, warto udać się do ubezpieczyciela. Przy rejestracji pojazdu używanego niezbędne jest przedstawienie potwierdzenia zawarcia ważnej polisy OC. Bez tego elementu rejestracja auta używanego będzie niemożliwa. Pracownicy urzędu mogą zweryfikować posiadanie ubezpieczenia przy odbiorze nowego dowodu rejestracyjnego. Trzeba także pamiętać o tym, że nawet auto, którym właściciel nie porusza się fizycznie po drogach, musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

Zobacz też: Porównanie ubezpieczeń – jak wybrać najlepszą ofertę?