Komunikacja

Światła przeciwmgielne – porady dla bezpiecznej jazdy

Sprawdź kiedy należy włączyć światła przeciwmgielne

7 października 2024

Prowadzenie samochodu lub innego pojazdu w warunkach ograniczonej widoczności bywa naprawdę trudne i często niebezpieczne. Producenci samochodów w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w takich sytuacjach rozpoczęli seryjny montaż świateł przeciwmgielnych. Jak i kiedy włączamy światła przeciwmgielne w pojazdach? Czy nieuzasadnione korzystanie z takiego oświetlenia może wiązać się z konsekwencjami prawnymi lub finansowymi? Przeczytaj poradnik i poznaj zasadę działania tego typu oświetlenia samochodowego.

  1. Światła przeciwmgielne – do czego służą?
  2. Rodzaje świateł przeciwmgielnych
  3. Kiedy włączyć światła przeciwmgielne?
  4. Jak włączyć światła przeciwmgielne?
  5. Używanie świateł przeciwmgielnych a przepisy

Światła przeciwmgielne – do czego służą?

W praktyce światła przeciwmgielne służą do skuteczniejszego oświetlania drogi przy warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza np. podczas silnych opadów deszczu. A zatem wbrew nazwie światła przeciwmgielne sprawdzają się nie tylko we mgle, ale także w śnieżycach, ulewnych deszczach czy zadymieniu.

Rodzaje świateł przeciwmgielnych

W samochodach poruszających się po drogach publicznych spotykamy dwa rodzaje świateł przeciwmgielnych: przednie lub tylne. Te pierwsze służą bezpośrednio kierującemu, aby ten mógł oświetlać swoją drogę przy ograniczonej widoczności. Tylne światła przeciwmgielne są przeznaczone do poprawy widoczności naszego pojazdu dla osób, które nadjeżdżają z tyłu.

Dodatkowa grupa oświetlenia przeciwmgłowego to światła boczne, które oświetlają obszary po bokach pojazdu, a także poprawiają jego ogólną widoczność. W tym przypadku najczęściej znajdują zastosowanie odblaskowe elementy na bocznych częściach karoserii auta.

Kiedy włączyć światła przeciwmgielne?

Zgodnie z Art. 30 Ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, kiedy na drodze panują trudne warunki i zmniejszona przejrzystość powietrza spowodowane:

  • mgłą,
  • opadami deszczu,
  • opadami śniegu,
  • zadymieniem.

Dodatkowo w takich warunkach kierowca jest zobligowany do włączenia świateł przeciwmgielnych lub świateł mijania (można też jednocześnie). Poza obszarem zabudowanym sygnały świetlne można uzupełnić o krótkotrwałe sygnały dźwiękowe np. podczas manewru wyprzedzania lub omijania.

Kierujący mogą używać też tylnych świateł przeciwmgłowych, kiedy pogorszona przejrzystość powietrza skutkuje widocznością mniejszą niż na odległość 50 metrów. Natychmiast po poprawie warunków drogowych musimy też wyłączyć światła przeciwmgielne.

Światła przeciwmgielne można też używać na krętych drogach, które są oznaczone znakami drogowymi. To możliwe od zmierzchu do świtu, niezależnie od warunków pogodowych i przejrzystości powietrza.

Ubezpieczenie komunikacyjne. które ceni Twój czas!

Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Włączanie i wyłączanie świateł przeciwmgielnych w samochodach jest wyjątkowo proste. W większości pojazdów, aby uruchomić takie oświetlenie, musisz przejść kilka kroków.

  1. Zlokalizuj przełącznik świateł na desce rozdzielczej lub dźwigni przy kierownicy. Zwykle jest oznaczone symbolem przypominającym lampę z trzema ukośnymi liniami i falistą linią.
  2. Upewnij się, że włączone są światła mijania, ponieważ większość samochodów wymaga ich aktywacji przed włączeniem świateł przeciwmgielnych.
  3. Obróć pokrętło lub przesuń przełącznik na pozycję oznaczoną odpowiednim symbolem (zwykle jedna lampa).

W przypadku gęstej mgły możesz również włączyć tylne światła przeciwmgielne, używając drugiej pozycji przełącznika lub przycisku.

Aby wyłączyć oświetlenie dodatkowe, musisz postępować podobnie, ale przesuwać pokrętła lub wciskać przyciski odwrotnie do sposobu, w jaki uruchamiasz dodatkowe oświetlenie na trudne warunki pogodowe.

Używanie świateł przeciwmgielnych a przepisy

Zgodnie z aktualnymi przepisami za nieprawidłowe użycie świateł przeciwmgielnych w samochodzie funkcjonariusze policji mogą nałożyć mandat za:

  • używanie świateł przeciwmgielnych przy dobrej widoczności – 100 złotych i 2 punkty karne,
  • brak uruchomionych świateł przeciwmgielnych w warunkach ograniczonej widoczności – 200 złotych i 2 punkty karne.

A zatem mandat można otrzymać zarówno za nieuzasadnione użycie tego typu świateł, jak i poruszanie się pojazdem z wyłączonymi światłami, kiedy ich uruchomienie jest konieczne.