Komunikacja

Wycena uszkodzeń samochodu po wypadku – kto się tym zajmuje?

Stłuczka? Awaria? W jaki sposób ubezpieczyciel wycenia naprawę samochodu?

13 czerwca 2022

W nasze auto uderzył inny samochód? W takim przypadku jesteśmy poszkodowanymi. Często zastanawiamy się, czy ubezpieczenie OC sprawcy pokryje wszystkie potrzebne koszty. Do tego nie każdy ma świadomość, jak przebiega cała procedura ustalania wysokości odszkodowania z OC. Sprawdźmy, na czym polega wycena naprawy samochodu i jak wyliczane jest odszkodowanie z OC.

Stłuczka – co zrobić?

Wielu kierowców zastanawia się, jak powinno wyglądać postępowanie po kolizji. Na szczęście jest to dość proste i zawsze wygląda tak samo. Co robić, gdy przytrafi nam się stłuczka lub wypadek?

  1. zgłaszamy szkodę ubezpieczycielowi,
  2. czekamy na opinię rzeczoznawcy,
  3. otrzymujemy kosztorys naprawy,
  4. po maksymalnie 30 dniach dostajemy odszkodowanie.

Coraz częściej kierowcy mogą skorzystać również z Bezpośredniej Likwidacji Szkód. To usługa, która pozwala oddać wszystkie formalności w ręce ubezpieczyciela. Korzysta się z niej wtedy, gdy to my jesteśmy poszkodowani podczas stłuczki czy wypadku. Zamiast załatwiać formalności z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, przekazujemy wszystko naszemu towarzystwu, które za nas zajmuje się kolejnymi formalnościami.

Wysokość odszkodowania z OC

Warto wiedzieć, że odszkodowanie zostanie nam wypłacone wtedy, gdy ubezpieczyciel sprawcy przyjmie na siebie tzw. odpowiedzialność odszkodowawczą. Szkody zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje:

  • szkoda częściowa – występuje wtedy, gdy samochód wciąż nadaje się do naprawy;
  • szkoda całkowita – mówi się o niej wtedy, gdy koszt naprawy uszkodzeń przewyższa wartość rynkową samochodu sprzed kolizji. Samochodu więc nie opłaca się naprawiać.

Wysokość odszkodowania jest dopasowana do wartości szkody. Pieniądze, które otrzymamy, muszą wystarczyć na naprawę wszystkich ubytków, które pojawiły się w wyniku kolizji. Jeśli mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, ubezpieczyciel wypłaci nam równowartość samochodu sprzed kolizji po odjęciu wartości wraku. Właściciel uszkodzonego pojazdu może sam zdecydować, co stanie się z wrakiem. Możemy więc sprzedać go lub – jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką możliwość – zlecić sprzedaż ubezpieczycielowi. Jeśli transakcja nie może dojść do skutku, jesteśmy uprawnieni do ubiegania się o zwrot wszystkich kosztów.

Zobacz też: Zakres ubezpieczenia – od czego chroni mnie polisa?

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Wycena naprawy samochodu z OC

Wycena naprawy samochodu leży po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej dokonuje się jej po oględzinach przeprowadzonych przez rzeczoznawcę. Ekspert ogląda samochód, ocenia szkody i dokumentuje je na zdjęciach. Na tej podstawie, z wykorzystaniem specjalnych katalogów, powstaje kosztorys naprawy.

Warto wiedzieć, że najczęściej możliwe są dwie formy rozliczenia odszkodowania. Możemy zdecydować się na wypłatę pieniędzy, za które sami dokonamy potrzebnych napraw lub rozliczyć całość bezgotówkowo – wtedy to ubezpieczyciel pokrywa koszty napraw w warsztacie, z którym współpracuje.

Zobacz też: Rodzaje ubezpieczeń samochodu – poznaj je wszystkie

Zdarza się, że wycena warsztatu nie pokrywa się z tą, którą przygotowała firma ubezpieczeniowa. Wtedy przeprowadza się dodatkową weryfikację, niezbędną do rozpoczęcia prac naprawczych w warsztacie.

Zaniżone odszkodowanie z OC

Jeżeli klient nie zgadza się z wyceną przygotowaną przez ubezpieczyciela, może złożyć reklamację. Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek rozpatrzyć całą dokumentację. W ten sposób można dochodzić swoich praw w sytuacji, w której mamy wątpliwości dotyczące kosztorysu, ceny części lub innych zapisów.

Jak złożyć reklamację od wyceny ubezpieczyciela?

Jeśli nie wyrażamy zgody na wyliczenia przedstawione w wycenie, składamy reklamację. W piśmie musimy wyraźnie wskazać, z którymi elementami wyceny się nie zgadzamy. Do tego należy uzasadnić swoje stanowisko, warto też udokumentować je np. dodatkowymi zdjęciami czy informacjami o cenach w danym regionie. Dobrym pomysłem jest również powołanie się na opinię rzeczoznawcy samochodowego.