Komunikacja

Wymiana prawa jazdy – procedura krok po kroku

Gdzie załatwić wszystkie formalności?

22 marca 2022

Zbliżający się termin wymiany dokumentów potrafi spędzić sen z powiek. Wizyty w urzędach, liczne formalności, czekanie w kolejkach – wszystko to skutecznie wyprowadza nas z równowagi. Dotyczy to również prawa jazdy. Tym bardziej, że od 2013 roku w Polsce nie ma już bezterminowych dokumentów poświadczających prawo do kierowania pojazdami. Jak zatem wygląda jego wymiana, gdzie złożyć papiery oraz ile to wszystko kosztuje?

Prawo jazdy – jak długo jest ważne?

Obecnie konieczność wymiany prawa jazdy dotyczy wyłącznie osób, które posiadają terminowe dokumenty. Niebawem więc wielu kierowców będzie musiało je odnowić. Co więcej, kierowcy, którzy posiadają dokumenty bezterminowe, również będą musieli je wymienić. W tej chwili prawa jazdy są wydawane maksymalnie na okres 15 lat. Wszystko zależy od lekarza orzecznika. Jeśli mamy wadę wzroku albo cukrzycę, termin ważności może zostać skrócony do 5 lat.

Należy pamiętać, że mimo że obecnie wydawane są jedynie dokumenty terminowe, to te wcześniejsze – bezterminowe – wciąż są ważne. Oznacza to, że w obiegu są dwa wzory prawa jazdy. To jednak zmieni się za kilka lat, ponieważ każdy kierowca będzie zobligowany do wymiany dokumentów. Na szczęście coraz bardziej rozwija się technologia i dziś wystarczy aplikacja w smartfonie, aby poświadczyć swoją tożsamość oraz potwierdzić posiadane uprawnienia.

Wymiana prawa jazdy – kto musi to zrobić?

Przedłużenie prawa jazdy czy też jego wymiana musi nastąpić w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest zmiana adresu zameldowania. Na wymianę dokumentu mamy wtedy 30 dni – chyba że posiadamy dokument wydany po 4 marca 2019, który nie posiada adresu. Wówczas nie musimy zaprzątać sobie głowy sprawami urzędowymi. Wniosek o nowe prawo jazdy należy też złożyć w momencie zmiany nazwiska (również w ciągu 30 dni) oraz gdy zbliża się termin wygaśnięcia obecnego dokumentu.

Jak już wspominaliśmy, odnowienie prawa jazdy czeka również tych kierowców, którzy posługują się bezterminową jego wersją. Jest to ponownie związane z datą 4 marca 2019, od kiedy to obowiązuje obecny wzór dokumentu. Wprowadzenie nowych wytycznych miało na celu ujednolicenie wszystkich dokumentów. Zarówno w prawie jazdy, jak i w dowodzie osobistym nie znajdziemy już adresu zameldowania.

Właściciele bezterminowych uprawnień do kierowania pojazdami zobowiązani są wymienić je na nowe w latach 2028-33. Będzie to również okres, w którym znikną na dobre bezterminowe prawa jazdy, a w życie wejdą wyłącznie te maksymalnie 15-letnie.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Jakie dokumenty są potrzebne do wymiany prawa jazdy?

Może się wydawać, że wymiana prawa jazdy to nic trudnego. I faktycznie tak jest, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość., Wciąż wiąże się to ze składaniem konkretnych dokumentów, do których należą:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy, który można pobrać ze strony obywatel.gov.pl (zakładka Kierowcy i pojazdy); jest on też dostępny w urzędach właściwych do załatwienia sprawy,
  • orzeczenie lekarskie,
  • aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm,
  • kserokopię dotychczasowego prawa jazdy,
  • dowód osobisty lub paszport (w przypadku cudzoziemców będzie to karta pobytu lub paszport),
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy.

Opłatę za wydanie dokumentu oraz opłatę ewidencyjną można uiścić przelewem na właściwy rachunek bankowy lub w kasie urzędu. A z jakimi kosztami musimy się liczyć? 100 zł za wydanie nowego prawa jazdy, 50 gr tytułem opłaty ewidencyjnej, od 30 do 40 zł za wykonanie zdjęcia do prawa jazdy oraz 200 zł za badanie lekarskie. Oznacza to, że za nowe prawo jazdy zapłacimy ok. 340 zł. Co ciekawe, kierowcy, którzy będą musieli zaktualizować bezterminowe prawo jazdy, zwolnieni są z konieczności przedłożenia zaświadczenia lekarskiego.

Warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, badania lekarskie na potrzeby prawa jazdy kosztują zawsze tyle samo – właśnie 200 zł. Niezależnie więc od lekarza, stawka pozostanie niezmienna.

Wniosek, wraz z załącznikami, możemy złożyć osobiście albo wysłać go pocztą. Dokumenty składamy we właściwym organie dla miejsca zamieszkania – urzędzie miasta (gdy kierowca zamieszkuje w mieście na prawach powiatu), starostwie powiatu lub w urzędzie dzielnicy.

Zobacz też: Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak wybrać bezpieczne auto?

Jak długo poczekamy na nowe prawo jazdy?

W momencie, kiedy wymiana prawa jazdy zbliża się wielkimi krokami, lepiej złożyć wniosek odpowiednio wcześniej. Wprawdzie nowy dokument powinniśmy otrzymać już po 9 dniach, ale lepiej mieć go, zanim stary utraci ważność.

Tym bardziej, że jeśli nasze prawo jazdy straci ważność, a my wsiądziemy do auta i zatrzyma nas policja, to nie zapłacimy 50 zł za brak dokumentu, a aż 500 zł. Wynika to z faktu, że nasze uprawnienia, zgodnie z prawem, wygasły. Właśnie dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasz dokument jest już gotowy do odbioru, nie musimy na szczęście dzwonić do urzędu. Akurat tę kwestię możemy rozwiązać przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl i podać swoje dane – imię, nazwisko oraz PESEL. W ciągu kilku chwil otrzymamy informację, czy już możemy zabrać nowe prawo jazdy.

 

[1] aktualnie czas wymiany prawa jazdy został wydłużony i wynosi 60 dni od zakończenia stanu epidemii – https://bip.brpo.gov.pl