Komunikacja

Zakres ubezpieczenia – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze

Temat jest złożony, ale prostszy niż się wielu osobom wydaje.

9 lutego 2022

OC, AC, NNW, assistance – każdy kierowca spotkał się z tymi terminami. Ich połączenie to pełna ochrona ubezpieczeniowa. Rokrocznie – jak bumerang – wraca temat ubezpieczenia samochodu. Czy zakup całego pakietu ochrony jest konieczny? Co daje każde z tych rozwiązań? Temat jest złożony, ale prostszy niż się wielu osobom wydaje.

OC – ubezpieczenie, od którego nie uciekniesz

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Nie dotyczy to tylko samochodów osobowych, ale też ciężarowych, motocykli, przyczep, ciągników, skuterów czy quadów.

Głównym zadaniem polisy OC jest ochrona kierowcy przed roszczeniami ze strony poszkodowanych. Dotyczy to uszczerbku na zdrowiu lub jego utraty, uszkodzenia ciała, śmierci, uszkodzenia lub utraty mienia. Co istotne – OC gwarantuje ochronę nie tylko w ruchu drogowym, ale także w trakcie postoju, garażowania, załadunku czy rozładunku.

Posiadanie aktualnej polisy OC podczas poruszania się w ruchu drogowym jest niezwykle istotne. Przede wszystkim kierowca nie będzie ponosić odpowiedzialności finansowej w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Co więcej, brak ubezpieczenia OC może skutkować wysokim mandatem.

Jakie kary czekają na kierowców za brak OC?

  • samochody osobowe – 6 020 zł
  • samochody ciężarowe – 9 030 zł
  • pozostałe pojazdy (skutery, motocykle itp.) – 1000 zł.

Warto również pamiętać, że polisa OC musi zachować ciągłość – przerwy w ubezpieczeniu są niedopuszczalne. [1]

Zobacz też: Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców?

AC – kiedy chcesz chronić swój pojazd

Ochronę ubezpieczeniową możesz dowolnie rozszerzać. Do najpopularniejszych opcji należy AC, czyli autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie, które chroni nasz samochód. To gwarancja wypłaty odszkodowania, gdy sami uszkodzimy auto lub, gdy niemożliwe jest ustalenie sprawcy uszkodzenia naszego samochodu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że AC nie jest uregulowane prawnie. Każda firma ubezpieczeniowa ma prawo do stworzenia własnej oferty. Ta może zawierać dodatkowe zabezpieczenia przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą, wandalizmem czy działaniem warunków atmosferycznych. Dlatego dobrze jest znaleźć ofertę, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Autocasco najczęściej jest przeznaczone dla samochodów nie starszych niż 15 lat. Jest to bardzo duża wygoda dla właścicieli pojazdów, ponieważ wiele napraw jest kosztownych. W związku z tym opłaca się wykupić dodatkową ochronę, aby uniknąć sporych wydatków. Zwłaszcza posiadacze aut klasy premium lub rzadkich egzemplarzy sięgają po to rozwiązanie, jednak coraz więcej kierowców nowych aut – bez względu na klasę – również wykupuje AC. Po prostu daje ono pełną ochronę i gwarantuje spokój.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Czy warto wykupić NNW?

O ile AC jeszcze niektórych nie przekonuje, o tyle NNW już tak. Bardzo wielu kierowców dokupuje to ubezpieczenie. NNW, czyli ochrona ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków, gwarantuje odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, utraty życia kierowcy lub pasażerów.

Zakres samego ubezpieczenia również zależy od firmy ubezpieczeniowej oraz wybranego przez nas wariantu. NNW może nam zapewnić pomoc medyczną, opłacić pobyt w szpitalu, rehabilitację, pokryć koszty transportu zwłok czy organizacji pogrzebu.

Assistance – kiedy samochód odmówi posłuszeństwa

Mamy OC, AC i NNW. Kiedy do tego dodamy assistance, otrzymujemy pełny zakres ubezpieczenia samochodu. To rozwiązanie, które może się okazać zbawienne w najmniej oczekiwanym momencie. Auto to w końcu tylko maszyna – nawet ta najbardziej niezawodna może odmówić posłuszeństwa i po prostu stanąć na środku drogi.

Assistance to nic innego jak wsparcie pomocy drogowej. Koszty związane z naprawą i holowaniem pojazdu mogą być wysokie, zwłaszcza w przypadku dłuższych dystansów. Dobrowolna składka assistance właśnie przed tym nas chroni. Gwarantuje odholowanie auta do warsztatu, ale też – w zależności od wariantu – naprawę usterki na miejscu, nocleg czy auto zastępcze.

Przy wykupie assistance warto sprawdzić także zakres jego działania. W zależności od wybranego pakietu może ono obowiązywać zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Kluczowy w tym przypadku jest również limit kilometrów – to od niego zależy zakres pomocy oferowany przez ubezpieczyciela.

Oferta assistance w mtu24 obejmuje (w zależności od wariantu):

  1. holowanie po wypadku w Polsce do 100 km (15 zł/rok),
  2. holowanie po awarii i wypadku w Polsce do 150 km (od 55 zł/rok),
  3. za granicą nawet do 500 km (od 90 zł/rok)

Usługi pomocy drogowej w ramach assistance obejmują nie tylko holowanie i naprawę. Z rozwiązania można skorzystać również w przypadku dowozu paliwa (wariant 1. i 2.). Podczas zagranicznych wyjazdów ubezpieczonym przysługuje także możliwość skorzystania z tymczasowego zakwaterowania oraz transportu (wariant 3.).

 

[1] Dane na dzień 08.02.2022; https://www.ufg.pl/