Komunikacja

CEPiK – co to jest?

Dowiedz się, jakie informacje znajdziesz w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

22 kwietnia 2024

Centralna Ewidencja Pojazdów to system teleinformatyczny prowadzony od 2016 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. Ogólnopolska baza danych zawiera informacje o wszystkich pojazdach zarejestrowanych w kraju, a także o kierowcach, którzy mają jakiekolwiek uprawnienia do prowadzenia pojazdów. System ewidencyjny CEPiK działa zgodnie z regulacjami wynikającymi z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak funkcjonuje w praktyce? Zobacz, jakie informacje znajdziesz w tej bazie danych.

  1. Co to jest CEPiK?
  2. System CEPiK – jakie informacje zawiera?
  3. CEPiK – kiedy warto z niego korzystać?
  4. Czy CEPiK zawiera informacje o ubezpieczeniu?
  5. Czy dostęp do CEPiK jest odpłatny?

Co to jest CEPiK?

System CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to krajowa baza danych o pojazdach oraz kierowcach, którzy mogą legalnie prowadzić pojazdy mechaniczne w Polsce. Dane gromadzone w CEPiK dzielą się na dwie kategorie: CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów) oraz CEK (Centralna Ewidencja Kierowców).

Głównym celem prowadzenia bazy danych CEPiK jest integrowanie danych pochodzących z różnych źródeł. W praktyce ewidencja pojazdów i kierowców jest prowadzona jako wsparcie dla:

  • procesów powiązanych z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentacji potwierdzającej uprawnienia do kierowania,
  • działań związanych z przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów mechanicznych,
  • organizacji państwowych, które odpowiadają za bezpieczeństwo państwa, obywateli i ruchu drogowego.
  • CEPiK jest narzędziem, które współpracuje z Krajowym Punktem Kontaktowym.

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje też nad rozbudowaniem systemu, dzięki czemu wraz z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym baza została już rozszerzona o: centralną ewidencję posiadaczy kart parkingowych, większy zakres informacji technicznych o zarejestrowanych pojazdach, a także dane dotyczące wykroczeń i przestępstw w odniesieniu do przepisów ruchu drogowego.

System CEPiK – jakie informacje zawiera?

Nowoczesny system CEPiK – baza pojazdów i kierowców przetwarza szczegółowe informacje przekazywane przez poszczególne instytucje działające w kraju. Najważniejsze źródła informacji dla bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to:

  • stacje kontroli pojazdów,
  • organy odpowiedzialne za rejestrację pojazdów,
  • jednostki organizacyjne Policji, Inspekcji Transportu Drogowego,
  • prokurator, wojewoda, marszałek województwa,
  • dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

System CEPiK obejmuje dwie podstawowe ewidencje dotyczące kierowców oraz pojazdów. W poszczególnych bazach danych zarejestrowane są najważniejsze informacje umożliwiające weryfikację pojazdu lub kierowcy. Szczegółowy zakres przetwarzanych informacji jest wskazany w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Tabela 1: Jakie informacje przetwarza baza danych CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów Centralna Ewidencja Kierowców
  • dane pojazdów (marka, model),
  • dane techniczne pojazdów (pojemność, moc, liczba miejsc siedzących),
  • informacje o dokumentach dołączonych do pojazdu,
  • informacje o kradzieżach, odnalezieniach, wyrejestrowaniu lub zbyciu pojazdu,
  • dane dotyczące aktualności umowy ubezpieczenia OC,
  • dane o badaniach technicznych i stanie licznika.
  • dane o aktualności uprawnień do kierowania pojazdami,
  • informacje o cofniętych uprawnieniach np. w wyniku decyzji sądu,
  • dane o osobach, na które został nałożony zakaz prowadzenia pojazdów,
  • dane osobowe,
  • informacje o posiadanych kategoriach uprawnień.

 

W Polsce system CEPiK to najważniejsza baza danych, umożliwiająca znalezienie informacji o samochodach i kierowcach, których chcesz zweryfikować. Z danych zgromadzonych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców korzystają różne podmioty państwowe np. sądy, prokuratura, policja, inspekcja transportu drogowego, straż miejska oraz władze gmin i miast.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

CEPiK – kiedy warto z niego korzystać?

Jest wiele sytuacji, w których warto skorzystać z dostępu do systemu CEPiK. W bazie danych znajdziesz wiele usług, które są przydatne obywatelom, przedsiębiorcom oraz instytucjom państwowym. Kluczowe bezpłatne usługi dostępne dla każdego to: historia pojazdu, bezpieczny autobus, mój pojazd, punkty karne online.

Z informacji zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców warto skorzystać w następujących sytuacjach:

  • zakup używanego samochodu – w CEPiK sprawdzisz historię pojazdu, poprzednich właścicieli oraz informacje o ewentualnych szkodach, które miały miejsce podczas eksploatacji samochodu,
  • podpisanie umowy ubezpieczenia pojazdu – przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem warto zweryfikować czy informacje o pojeździe w bazie CEPiK są prawidłowe i zgodne z danymi na umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Bazę CEPiK warto też sprawdzić przed planowaną podróżą autobusem np. w celu sprawdzenia raportu na temat przewoźnika. To także dobre źródło informacji dla osób, które otrzymały punkty karne i chcą dowiedzieć się, ile punktów pozostało do wykorzystania maksymalnego limitu.

Czy CEPiK zawiera informacje o ubezpieczeniu?

System CEPiK zawiera wszystkie kluczowe informacje o zawartych umowach ubezpieczenia OC na pojazd zarejestrowany w kraju. Najważniejsze dane na temat ubezpieczenia to:

  • termin ważności obowiązkowej ochrony OC pojazdu,
  • numer rejestracyjny auta, do którego przypisana jest umowa ubezpieczenia,
  • dane ubezpieczającego,
  • informacje o firmie ubezpieczeniowej,
  • numer umowy z ubezpieczycielem.

CEPiK przydaje się też wtedy, kiedy dojdzie do kolizji drogowej i chcesz szybko sprawdzić informacje o aktualności obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC sprawcy. Wystarczy kilka chwil, aby zweryfikować dane np. potrzebne do zawarcia ugody pomiędzy stronami zdarzenia.

Czy dostęp do CEPiK jest odpłatny?

Niektóre usługi CEPiK są darmowe jak np. historia pojazdu. W przypadku złożenia wniosku o udostępnianie danych o właścicielach aut, kierowcach, a także o konkretnych pojazdach, musisz uiścić opłatę w wysokości 30,40 złotych. To konieczne, aby otrzymać dostęp do jednostkowych danych lub informacji z CEP i CEK.

Opłatę za przekazanie informacji trzeba wnieść na numer konta Ministerstwa Cyfryzacji wraz ze wskazaniem w tytule konkretnej informacji, jakiej sprawy dotyczy opłata.

Dostęp do CEPiK może być darmowy lub odpłaty, zależnie od celu, w jakim chcesz zweryfikować bazy danych. Zarówno instytucje państwowe, jak i osoby prywatne muszą liczyć się z opłatą dodatkową np. jeśli potrzebujesz danych jednostkowych.
W przypadku chęci uzyskania dostępu do danych statystycznych konieczne jest złożenie wniosku przez ePUAP wraz z podpisem kwalifikowanym. Weryfikacja historii pojazdu lub autobusu (przewoźnika) jest bezpłatna.

 

 

 

Żródła:

https://isap.sejm.gov.pl

https://www.gov.p