Komunikacja

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC. Jak to wygląda w praktyce?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jaka jest różnica między właścicielem a współwłaścicielem auta!

23 października 2023

Czy samochód może mieć więcej niż jednego właściciela? Tak, co więcej – wiążą się z tym nawet konkretne korzyści. Z tego rozwiązania chętnie skorzystają młodzi kierowcy, szukający sposobów na ograniczenie wydatków związanych z ubezpieczeniem OC. Czym jest współwłasność samochodu i kiedy warto się na nią zdecydować? Dowiedz się więcej.

  1. Czym się różni właściciel od współwłaściciela samochodu
  2. Rejestracja auta na kilku właścicieli
  3. Dopisanie współwłaściciela auta przy rejestracji
  4. Kiedy warto współdzielić samochód
  5. Sprzedaż współdzielonego auta
  6. Po jakim czasie rabaty OC przechodzą na współwłaściciela
  7. Dwóch współwłaścicieli samochodu – podsumowanie

Czym się różni właściciel od współwłaściciela samochodu

Rejestrując kupione auto w urzędzie, możesz zdecydować się na zarejestrowanie go na jednego właściciela lub współwłasność.

Współwłaściciel pojazdu to osoba, która odpowiada za jego stan techniczny oraz dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem. Warto mieć na uwadze, że współwłaścicielem auta może być nawet osoba niepełnoletnia czy bez prawa jazdy. Zgodnie z przepisami, współwłasność nie musi obejmować równych udziałów we własności pojazdu. Szczegóły możesz ustalić w umowie. Pamiętaj, że udział nie ma wpływu na wyliczenie wysokości składki ubezpieczenia OC na auto.

Określenie współwłasności oznacza tylko, że pojazd ma kilku właścicieli. Chcesz dowiedzieć się, jaka jest zależność w kwestii dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenia? Wbrew pozorom oszczędności wynikające z rejestracji auta ze współwłaścicielem będącym doświadczonym kierowcą mogą być spore.

Rejestracja auta na kilku właścicieli

Jeśli chcesz zarejestrować samochód na dwóch współwłaścicieli, pamiętaj, że do takiej rejestracji potrzebne będą podpisy obu stron lub upoważnienia do działania w imieniu współwłaściciela. Do rejestracji auta w urzędzie, wszystkie osoby wpisane w umowie jako nabywcy pojazdu, muszą skompletować niezbędne dokumenty, czyli:

  • dowody osobiste,
  • prawidłowo wypełniony wniosek o rejestrację nowego auta,
  • karta pojazdu (o ile była wydana),
  • dowód zakupu auta, np. faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży,
  • potwierdzenie dokonania opłat urzędowych,
  • stare tablice rejestracyjne oraz aktualna umowa ubezpieczenia OC auta,
  • świadectwo zgodności parametrów technicznych auta zgodnie z wymogami Wspólnot Europejskich,
  • dowód odprawy celnej i uiszczenia akcyzy (tylko w przypadku aut z zagranicy).

Podczas rejestracji auta używanego na co dzień, musisz również przygotować dotychczasowe:

  • dowód rejestracyjny,
  • tablice
  • potwierdzenie posiadania OC.

Jeśli jeden ze współwłaścicieli nie może stawić się w urzędzie, aby zarejestrować pojazd, może to zrobić przy pomocy drugiej osoby, ale tylko po wskazaniu pełnomocnictwa, które kosztuje 17 złotych.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Dopisanie współwłaściciela auta przy rejestracji

Różnice między określeniem „właściciel” i „współwłaściciel” dotyczą przede wszystkim umownych kwestii związanych z tym, jaka część pojazdu należy do konkretnej osoby. Jeżeli samochód ma już dwóch właścicieli, możesz się zdecydować na dopisanie współwłaściciela już na etapie rejestracji auta. Najmniej problematyczna jest sytuacja, w której umowa kupna-sprzedaży już uwzględnia współwłasność.

Jest też inny sposób na wpisanie w urzędzie dwóch współwłaścicieli samochodu. Wystarczy, że sporządzisz umowę darowizny, w której wskażesz stopień pokrewieństwa z drugą stroną. To kluczowe zagadnienie, które będzie mieć wpływ na wysokość podatku odprowadzonego do urzędu skarbowego. Darowizna w przypadku osób z najbliższej rodziny jest nieopodatkowana i wymaga tylko zgłoszenia do urzędu (I grupa podatkowa).

Po przygotowaniu umowy darowizny i uiszczeniu stosownych opłat, możesz udać się do urzędu wraz z wnioskiem o dopisanie współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego. Cała procedura zajmie niewiele czasu, a nowy wpis do dowodu będzie zrealizowany bezpośrednio na stanowisku obsługi w wydziale komunikacji.

Kiedy warto współdzielić samochód

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie to coraz częściej poruszany temat, szczególnie przez młodych kierowców. Rejestracja auta i zakup OC na współwłaściciela ma sens wtedy, kiedy młody kierowca chce ograniczyć wydatki oraz zbudować historię ubezpieczeniową. Dzięki temu, już po kilku latach współwłasności pojazdu, taki kierowca może liczyć na bardziej preferencyjne ceny w ramach podpisywanej umowy ubezpieczenia OC na swój samochód.

Oczywiście, cena ubezpieczenia nie będzie najniższa w przypadku pojazdu zarejestrowanego na współwłasność. Zależność pomiędzy współwłaścicielem samochodu a OC jest odczuwalna w kwotach składek ubezpieczenia, ale takie rozwiązanie stosuje się głównie w celu zbudowania historii ubezpieczeniowej młodego kierowcy.

Sprzedaż współdzielonego auta

Dwóch właścicieli samochodu to zawsze podwójne formalności. Co to oznacza w praktyce? Otóż w przypadku sprzedaży współdzielonego auta na umowie kupna-sprzedaży potrzebne będą dane identyfikacyjne każdej ze stron transakcji oraz czytelne podpisy. Sprzedaż współdzielonego auta bez zgody jednego z właścicieli wpisanych w dowodzie nie jest możliwa.

Jeśli chcesz pozbyć się auta wraz z OC na współwłaściciela, zawsze potrzebujesz zgody drugiej strony. To podstawowa formalność do załatwienia, aby móc legalnie sfinalizować transakcję sprzedaży pojazdu wraz z przepisaniem ubezpieczenia OC na nowego właściciela. Możliwe jest także udzielenie pełnomocnictwa, aby podczas transakcji obecna będzie tylko jedna osoba będąca właścicielem auta.

Współwłasność samochodu a budowanie historii ubezpieczeniowej

Czy współwłasność samochodu umożliwia kierowcom wspólne budowanie historii ubezpieczeniowej? Wielu właścicieli aut głównie innymi z tego powodu decyduje się na dzielenie obowiązków z drugim kierowcą.

Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe nie postrzegają współwłasności w ten sposób. Każdy kierowca jest traktowany indywidualnie i nie może przejąć preferencyjnych warunków dla umowy ubezpieczeniowej od współwłaściciela. Korzyści z tytułu bezszkodowej jazdy może czerpać jedynie kierowca, który wykazał się nią w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej.

Dwóch współwłaścicieli samochodu – podsumowanie

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy może zostać współwłaścicielem auta, nawet osoba niepełnoletnia. Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC to zależność, która przyciąga uwagę wielu kierowców. To szczególnie przydatna opcja dla młodych kierowców, którzy nigdy wcześniej nie mieli na swoim koncie żadnej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.