Komunikacja

Czym jest karta pojazdu i dlaczego jej potrzebujesz przy sprzedaży auta?

Chcesz sprzedać auto a nie masz karty pojazdu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy na pewno jest Ci potrzebna!

13 lutego 2024

Jeszcze do niedawna karta pojazdu była podstawowym dokumentem wydawanym podczas zakupu nowego samochodu z salonu. Nowelizacja Ustawy o obowiązku wydawania kart pojazdu wprowadziła pewne zmiany. Od 4 września 2022 roku nie ma już konieczności wydawania kart pojazdu, podobnie jak naklejek kontrolnych. Warto jednak wiedzieć, co to jest karta pojazdu i czy brak tego dokumentu skutkuje brakiem możliwości podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Przejrzyj ten poradnik i dowiedz się, czy można sprzedać auto bez karty pojazdu.

  1. Co to jest karta pojazdu?
  2. Jak wygląda karta pojazdu?
  3. Jakie informacje zawiera karta pojazdu?
  4. Czy karta pojazdu jest potrzebna i obowiązkowa?
  5. Kupno samochodu bez karty pojazdu
  6. Rejestracja auta bez karty pojazdu
  7. Sprzedaż auta bez karty pojazdu
  8. Wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu
  9. Karta pojazdu – podsumowanie

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem w formie niewielkiej książki, nieco większej od dowodu rejestracyjnego. W myśl przepisów obowiązujących przed 4 września 2022 roku, każde auto zarejestrowane po 1999 roku musiało mieć wydaną kartę pojazdu. Najważniejsze cechy tego dokumentu identyfikującego pojazd i właścicieli to:

  • indywidualny numer karty pojazdu,
  • sporządzony na specjalnym papierze odpornym na zniszczenia,
  • wydawany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Tak przygotowana karta pojazdu jest pełnoprawnym dokumentem, który pozwala na identyfikację pojazdu oraz sprawdzenie dotychczasowych właścicieli. Jeszcze do 2022 roku karta pojazdu była najważniejszym dokumentem zaraz obok dowodu rejestracyjnego.

Jak wygląda karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem przypominającym paszport. To niewielka książeczka z kilkudziesięcioma stronami. Okładka karty pojazdu jest twarda i stanowi podstawowe zabezpieczenie dla dokumentu przed zniszczeniami. Wymiary karty wydawanej do każdego samochodu wyprodukowanego jeszcze przed 4 września 2022 roku to 12,5 x 9 cm.

Okładka jest koloru ciemnej czerwieni, natomiast na froncie widnieje informacja, iż jest to karta pojazdu. Wewnątrz dokumentu znajdziesz najważniejsze informacje o pojeździe, historii rejestracji oraz właścicielach.

Jakie informacje zawiera karta pojazdu?

Brak karty pojazdu przy zakupie samochodu obecnie nie stanowi żadnego problemu. Warto jednak wiedzieć, jakie informacje znajdziesz w tej niewielkiej książeczce dołączonej do pojazdu. Najważniejsze dane zawarte w karcie pojazdu to:

  • dane osobowe właściciela,
  • potwierdzenie rejestracji lub przerejestrowania pojazdu,
  • dane samochodu wraz ze wskazaniem parametrów technicznych,
  • szczegółowa historia rejestracji i dotychczasowych właścicieli pojazdu.

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do konkretnego auta, a nie jego właściciela. Jeśli w pojeździe dokonano zmian technicznych, znajdziesz o tym informacje właśnie w tym dokumencie.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Czy karta pojazdu jest potrzebna i obowiązkowa?

Zgodnie z aktualnymi przepisami karta pojazdu nie jest już obowiązkowym dokumentem wydawanym do pojazdów: kupionych w polskich salonach, sprowadzanych z zagranicy oraz używanych pojazdów zarejestrowanych przed datą 30 czerwca 1999 roku.

Nowelizacja dotychczas obowiązujących przepisów spowodowała, że od 4 września 2022 roku nie są już wydawane ani wymagane karty pojazdu oraz nalepki kontrolne. Organy ruchu drogowego zyskały dostęp do elektronicznej ewidencji pojazdów. Dzięki temu nie ma już wymogu posiadania karty pojazdu.

Na ten moment właściciele samochodów, motocykli i innych pojazdów mechanicznych mogą korzystać z elektronicznej karty pojazdu. Ta jest dostępna w aplikacji mObywatel, gdzie znajduje się także historia zdarzeń i rejestracji pojazdów online.

Wprowadzenie nowych przepisów wygenerowało spore oszczędności. Kierowcy podczas rejestracji auta bez karty pojazdu i nalepek kontrolnych oszczędzają aż 94,50 złotych.

Kupno samochodu bez karty pojazdu

Obecnie brak karty pojazdu przy zakupie nowego lub używanego auta nie stanowi żadnego problemu. Ten dokument nie jest już wymagany ze względu na nowelizację przepisów przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nie ma też możliwości ubiegania się o duplikat karty pojazdu niezależnie od tego, czy kupiliśmy już pojazd.

To spore ułatwienie w zakresie zawierania transakcji kupna-sprzedaży pojazdów w Polsce. Do podpisania umowy wystarczy tylko dowód osobisty każdej ze stron, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC.

Brak karty pojazdu powoli staje się standardem. W przypadku aut używanych często możesz się spotkać z posiadaniem takiego dokumentu, mimo braku prawnego obowiązku.

Rejestracja auta bez karty pojazdu

W przypadku kupna auta bez karty pojazdu nie ma żadnego ryzyka, że urząd nie będzie chciał dokonać rejestracji. Podczas wizyty w urzędzie miasta lub w wydziale komunikacji wystarczy, że masz ze sobą:

  • umowę kupna-sprzedaży,
  • stary dowód rejestracyjny (opcjonalnie),
  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie uiszczenia stosownych opłat związanych z rejestracją auta.

Po nowelizacji przepisów nie ma też obowiązku zgłaszania braku zgubionej lub skradzionej karty pojazdu. Ten dokument stracił już swoją ważność i nie jest wymagany przez instytucje publiczne.

Sprzedaż auta bez karty pojazdu

Jeszcze do niedawna oferty sprzedaży auta bez karty pojazdu budziły wiele kontrowersji i wątpliwości wśród potencjalnych kupujących. Obecnie brak karty pojazdu przy zakupie i sprzedaży nie stanowi najmniejszego problemu. Możesz legalnie podpisać umowę kupna-sprzedaży bez karty pojazdu. Takie działania nie niosą już ze sobą żadnego ryzyka ani konsekwencji prawnych.

Kupując samochód bez karty pojazdu, możesz sprawdzić wszystkie kluczowe informacje w internetowym systemie ewidencyjnym. To o wiele wygodniejsze niż klasyczna karta pojazdu, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji kupna-sprzedaży pojazdu.

Wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu

Za czasów, kiedy karty pojazdu jeszcze obowiązywały w Polsce, była możliwość wnioskowania o duplikat takiego dokumentu. Takie działania były konieczne w przypadku kradzieży, zgubienia lub zniszczenia karty pojazdu.

Nowelizacja przepisów zniosła karty pojazdu, naklejki homologacyjne, a dodatkowo kierowcy kupujący używane pojazdy mogą zachować dotychczasowy numer rejestracyjny. To znacznie ułatwia proces rejestracji pojazdów i ogranicza wydatki z tym związane.

Karta pojazdu – podsumowanie

Karty pojazdów obecnie nie mają już zastosowania. Nie musisz więc nosić ze sobą pełnej dokumentacji dotyczącej pojazdu, którym się poruszasz. Wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości, dowód rejestracyjny i to wszystko. Wszystkie kluczowe informacje dotyczące właściciela i pojazdu mechanicznego są dostępne w ogólnopolskim systemie elektronicznej ewidencji danych.