Komunikacja

Dziura w drodze – kto powinien wypłacić odszkodowanie

Sprawdź w jaki sposób możesz ubiegać się o odszkodowanie.

8 stycznia 2024

Dziury w jezdni to niestety stały element drogowego krajobrazu. Najechanie na nierówność przy dużej prędkości może skutkować uszkodzeniem opony, całej felgi, a nawet zawieszenia w samochodzie. Co zrobić, jeśli dziura w drodze uszkodziła Twój samochód? Jak ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, który nie zadbał o odpowiedni stan nawierzchni? Zapoznaj się z tym poradnikiem. Dowiesz się, jak w praktyce przebiega zgłoszenie szkody do zarządcy drogi.

  1. Dziura w drodze – odszkodowanie
  2. Kto zarządza drogami publicznymi
  3. Co musisz udowodnić, aby dostać odszkodowanie
  4. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
  5. Odszkodowanie za dziurę w drodze – podsumowanie

Dziura w drodze – odszkodowanie

Za prawidłowy stan jezdni na drogach w Polsce odpowiadają zarządcy dróg. Zgodnie prawem wypłata odszkodowania zawsze leży w obowiązku zarządcy [1]. Wynika to z odpowiedzialności podmiotu zarządzającego za stan nawierzchni na drodze.

Dziura w drodze spowodowała spore uszkodzenia w Twoim aucie? W takiej sytuacji możesz ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na:

  • drodze gminnej,
  • drodze powiatowej,
  • drodze krajowej,
  • autostradzie,
  • drodze szybkiego ruchu.

Koszty naprawy auta możesz pokryć z aktywnego ubezpieczenia AC. Tutaj zalecamy rozwagę. Każdorazowe zgłoszenie szkody z AC może skutkować zmianą wysokości składki w przyszłym roku – najczęściej na niekorzyść ubezpieczonego.

Co w sytuacji, kiedy nie masz takiego zabezpieczenia? Odszkodowanie za dziurę w drodze wypłaca podmiot odpowiedzialny za jej utrzymanie w należytym stanie. Jak ubiegać się o zadośćuczynienie? Musisz wiedzieć, jak sprawdzić kto jest zarządcą drogi. Dopiero wtedy możesz napisać wniosek i ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi.

Kto zarządza drogami publicznymi?

Prawo przewiduje podział zarządców ze względu na typ drogi. [2] Biorąc go pod uwagę, obowiązek wypłaty odszkodowania za dziurę w drodze spoczywa na:

  • wójcie, burmistrzu lub prezydencie miasta – w przypadku dróg gminnych,
  • zarządzie powiatu – w przypadku dróg powiatowych,
  • zarządzie województwa – w przypadku dróg wojewódzkich,
  • Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad – w przypadku dróg krajowych, autostrad i niektórych dróg ekspresowych.

Jeżeli uszkodzisz samochód w wyniku najechania na dziurę w drodze, musisz złożyć wniosek o odszkodowanie do zarządcy drogi. Aby dowiedzieć się kto jest zarządcą drogi, zgłoś sprawę na policję. Funkcjonariusze po sporządzeniu notatki wskażą, kto odpowiada za drogę, która spowodowała uszkodzenie Twojego pojazdu.

Co musisz udowodnić, aby dostać odszkodowanie?

Sam fakt występowania dziury w drodze nie wystarczy, aby ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy. Samo wystąpienie zdarzenia nie jest gwarantem uzyskania odszkodowania, dlatego musisz je udowodnić. Aby otrzymać odszkodowanie od zarządcy drogi, wskaż:

  • konkretną drogę, na której doszło do zdarzenia przyczynę uszkodzenia auta – zły stan nawierzchni,
  • związek pomiędzy dziurą w jezdni a zaniechaniem zarządcy.

Jak zwiększyć swoje szanse na odszkodowanie od zarządcy drogi? Po wystąpieniu zdarzenia niezwłocznie poinformuj policję. Notatka funkcjonariuszy oraz zeznania świadków mogą być przełomem w takich sprawach. Sprawa może też mieć swój finał w sądzie. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy zarządca nie uznaje swojej winy.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela

Z naprawą uszkodzonego auta nie musisz czekać do wypłaty odszkodowania. Dziura w drodze może spowodować spore zniszczenia. Najechanie nawet na niewielką koleinę może skutkować uszkodzeniem:

  • felgi,
  • opony,
  • amortyzatorów,
  • poduszek silnika,
  • elementów karoserii.

Odszkodowanie od zarządcy drogi to tylko jedna z dostępnych opcji. Jeśli zarządca ma aktywną umowę ubezpieczenia, możesz też zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Aby zacząć sprawę, potrzebujesz dowodu zaistnienia zdarzenia z dziurą w drodze, na przykład notatkę policyjną lub zdjęcia uszkodzeń pojazdu.

Po zgłoszeniu szkody rzeczoznawca obejrzy uszkodzony pojazd oraz miejsce, w którym doszło do zdarzenia. Postaraj się udokumentować wszystko zdjęciami. Dlaczego? Często bywa tak, że po zdarzeniu zarządca szybko naprawia dziury w drodze. Tym samym nie będzie możliwości udowodnienia, że dziura była w jezdni w dniu zdarzenia.

Kluczowe do uzyskania odszkodowania za dziurę w drodze od zarządcy lub ubezpieczyciela jest przeprowadzenie postępowania dowodowego. Najważniejsze są: zeznania świadków, notatka policyjna, dokumentacja zdjęciowa, nagrania wideo z samochodu.

Niestety nigdy nie ma gwarancji otrzymania odszkodowania. Nawet jeśli uda Ci się uzyskać zadośćuczynienie, jego kwota często jest niższa, niż oczekiwana. W takiej sytuacji możesz złożyć odwołanie. Warto też skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, jednak to generuje dodatkowe koszty. Nie daje to pewności, że odszkodowanie od zarządcy drogi pokryje 100% kosztów procesowych i tych związanych z naprawą pojazdu.

Odszkodowanie za dziurę w drodze – podsumowanie

Dziura w drodze to zmora wszystkich kierowców. Niestety nie wszyscy zarządcy dróg dopełniają swoich obowiązków. Jeśli nawierzchnia jest zaniedbana, możesz ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi. Do tego potrzebujesz licznych dowodów, notatki policyjnej oraz dokładnego opisu miejsca i czasu zdarzenia.

A zatem jak napisać wniosek o odszkodowanie do zarządu dróg? To proste. Wystarczy przygotować pismo ze wskazaniem:

  • swoich danych osobowych,
  • daty i miejsca zdarzenia,
  • dokumentacji zdjęciowej,
  • kopii notatki policyjnej,
  • wysokością preferowanego odszkodowania,
  • numerem konta bankowego do wypłaty świadczenia.

Zarządca drogi powinien ustosunkować się do otrzymanego pisma. Są dwie drogi rozwiązania sprawy. Podmiot odpowiedzialny za stan nawierzchni może wypłacić odszkodowanie od ręki lub skierować poszkodowanego do swojego ubezpieczyciela. Alternatywny finał sprawy to rozprawa sądowa. To generuje wysokie koszty, dlatego lepiej unikać takiego rozwiązania.

Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie od zarządcy drogi, musisz uzbroić się w cierpliwość. To zazwyczaj skomplikowane sprawy. Niemniej, jeśli zarządca ma aktywną umowę ubezpieczenia – wtedy jest szansa na szybsze zakończenie sprawy. Wystarczy, że jesteś w stanie przedstawić dowody i potwierdzić, że dziura w drodze była powodem całego zdarzenia.

 

[1] Art 415 Kodeksu cywilnego
[2] Ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 roku