Komunikacja

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Dowiedz się więcej i zadbaj o sprawne działanie Twojego samochodu.

8 sierpnia 2022

Olej silnikowy pełni w samochodzie bardzo ważne funkcje, które bezpośrednio wpływają na stan techniczny pojazdu i jego możliwości. Regularna wymiana oleju pozwala zachować samochód w dobrym stanie na dłużej i uchronić go przed wieloma awariami oraz usterkami. Jak często wymieniać olej w samochodzie i od czego powinno to zależeć?

Jaką funkcję spełnia olej silnikowy w aucie?

Olej silnikowy jest podstawowym czynnikiem smarującym stosowanym w silnikach samochodowych. Zanim więc przejdziemy do tego, jak wygląda wymiana oleju, jak często należy ją przeprowadzać i w jaki sposób to robić, dobrze jest poznać podstawowe funkcje i właściwości tego smaru.

Podstawową funkcją oleju silnikowego jest smarowanie przeciwdziałające zacieraniu się ruchomych części, których w żadnym silniku nie brakuje. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce (lub wciśnięciu przycisku “Start”) zaczyna się cały skomplikowany proces, w trakcie którego wiele elementów w naturalny sposób się zużywa. Wałek rozrządu, turbosprężarka, tłoki silnika, wał korbowy – to tylko niektóre podzespoły, które w trakcie pracy wymagają przepływu dobrego oleju silnikowego. Warstwa oleju powoduje, że się nie zacierają, co przekłada się na dłuższą żywotność całej jednostki napędowej.

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Olej silnikowy powinien być wymieniany co 10-20 tys. km. To ogólna zasada, którą najlepiej przyjąć w trosce o dobro naszego silnika. Doświadczeni kierowcy wiedzą jednak, że kwestia tego, jak często wymieniać olej w samochodzie, jest niezwykle zróżnicowana i wpływa na nią wiele czynników.

Producenci samochodów coraz częściej informują o nowoczesnych jednostkach, w których wymiana oleju może być wykonywana rzadziej. Może to powodować niejasności i trudności we właściwym określeniu odpowiedniego czasu na przeprowadzenie wymiany oleju. Co więcej, czas, po którym należy wymienić olej, może się różnić w zależności od rodzaju silnika, jak i sposobu użytkowania auta. Jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek i czy można stwierdzić obiektywnie, jak często wymieniać olej?

Punktem wyjścia do przeprowadzenia właściwej analizy może być sposób, w jaki auto jest użytkowane oraz gdzie. Inny kalendarz wymiany oleju zaleca się w sytuacji, gdy autem jeździmy głównie po mieście. Częste pokonywanie niedalekich odległości w warunkach miejskich oznacza bardzo niekorzystną relację pomiędzy czasem, gdy samochód się porusza, a czasem postoju na światłach. Przerwy te źle wpływają na działanie wszystkich jednostek napędowych, dlatego zaleca się wówczas częstsze przeglądy i wymiany płynów eksploatacyjnych. Wymiana oleju powinna być wtedy realizowana mniej więcej co 15 000 kilometrów.

Zobacz też: Rozładowany akumulator – jak bezpiecznie go naładować?

Z kolei co ile powinna mieć miejsce wymiana oleju w sytuacji, gdy autem podróżujemy służbowo, pokonując przeważnie dłuższe odcinki? Zdaniem ekspertów w takich sytuacjach można ograniczyć się do wymiany co 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów. Warto jednak pamiętać, że częstsza wymiana oleju to dodatkowe koszty. Zabieg ten jednak nigdy nie pogorszy stanu silnika, a może go znacznie poprawić, wpłynąć na komfort jazdy i ogólną eksploatację auta.

Sporną kwestią jest długość działania olejów typu long life, które z założenia mają zapewniać silnikowi dłuższe smarowanie o takiej samej efektywności. Wśród kierowców nie brakuje entuzjastów takich rozwiązań, jak i sceptyków, którzy uznają częstszą wymianę oleju za lepszą alternatywę dla zachowania idealnego stanu technicznego pojazdu.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl – Dołącz do nas!

Czy zużyty olej może wywołać awarię?

Zużyty olej zawsze powoduje zacieranie się części ruchomych silnika, co prowadzi do ich coraz gorszej pracy. Elementy te nie mają smaru o odpowiednich właściwościach, poddane są więc intensywniejszej eksploatacji w wyższych temperaturach. Niewymieniony w porę olej może być pośrednią lub bezpośrednią przyczyną prawie wszystkich rodzajów usterek związanych z pracą silnika. Jeśli płyn jest wymieniany dopiero co 20 lub 30 tysięcy kilometrów (wyłączając specjalne oleje długoterminowe) prawie pewne jest, że stan techniczny silnika nie jest prawidłowy. Częsta wymiana oleju jest konieczna i wbrew pozorom opłacalna, ponieważ ewentualne koszty związane z naprawą (a w najtrudniejszych przypadkach – wymianą) jednostki napędowej mogą iść w tysiące złotych.

Za co jeszcze odpowiada wymiana oleju w samochodzie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, olej silnikowy odpowiada przede wszystkim za funkcje smarne. Sprawiają one, że poszczególne elementy silnika nie ulegają zatarciu. Osoby, które zastanawiają się, co ile wymieniać olej, często nie wiedzą jednak, że funkcja smarna to tylko jedno z zadań tej substancji. Gdy praca silnika jest przerywana, może dojść do korozji, która jest szczególnie niebezpieczna dla długoterminowej żywotności i jakości pracy silnika. Rozprowadzony olej silnikowy zapobiega powstawaniu korozji, ponieważ ma funkcje dyspergujące, które neutralizują niekorzystne działanie kwaśnych związków i powietrza znajdującego się w szczelinach poszczególnych podzespołów silnika.

Zobacz też: Kontrola układu hamowania – kiedy warto wymienić klocki?

Oprócz tego olej silnikowy może dodatkowo konserwować części ruchome silnika. Odpowiada także za szczelność tłoka w cylindrze, co przekłada się na stopień jego sprężenia. Wysokiej jakości olej stanowi kompleksowe zabezpieczenie wielu elementów i powoduje, że silnik pracuje dłużej i jest w stanie w swoim życiu pokonać więcej kilometrów.

Jaki olej silnikowy najlepiej wybrać do auta?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów olejów silnikowych. Każda mieszanka składa się głównie z różnych frakcji destylacji ropy naftowej lub ich syntetycznych odpowiedników o tych samych właściwościach. Wyróżnić jednak można także produkty specjalistyczne, które – zgodnie z informacjami producenta – mają zwiększone działanie w wybranym obszarze, np. zapobieganiu korozji lub obniżania temperatury pienienia się. Warto więc nie tylko zastanowić się, co ile wymiana oleju powinna się odbyć, ale także z jakiego preparatu najlepiej skorzystać, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.