Komunikacja

Jak zaplanować zagraniczną podróż samochodem?

Dowiedz się, co brać pod uwagę podczas wyznaczania trasy!

12 września 2022

Wyjazd samochodem za granicę pozwala najpełniej wczuć się w atmosferę unikatową dla danego państwa. Wiąże się jednak z szeregiem trudności i obowiązków, których należy dopełnić. Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży i co ze sobą zabrać? Zobacz sprawdzone porady, jak zaplanować zagraniczną podróż samochodem.

Zagraniczna podróż samochodem – od czego zacząć?

Zagraniczna wycieczka to wykonalne, lecz ambitne przedsięwzięcie. Jeżeli zamierza się pojechać jedynie do jednego kraju sąsiedniego, podróż nie powinna być taka trudna. Dłuższe wycieczki, zwiedzanie Europy, a nawet dalszych rejonów, wymagają pieczołowitego przygotowania się od wielu stron.

Na samym początku warto przygotować cały plan podróży samochodem, który będzie zawierał dokładną trasę przejazdu. W praktyce może się ona zmienić – trudno przewidzieć chociażby występowanie w danym okresie remontów dróg lub innych, podobnych okoliczności. Przygotowując się na podróż samochodem za granicę, trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkie plany i aktywności najlepiej dopasować do krajów, przez które się przejeżdża.

Każdy kraj ma własną kulturę, ale również – zwłaszcza poza obszarem Unii Europejskiej – inne prawo. Warto zbadać te aspekty, szczególnie uwzględniając różnice w przepisach drogowych i zasady odprawy na przejściach granicznych. Szczegółowe zasady poruszania się po drogach różnią się również w państwach członkowskich UE. Inne są ograniczenia prędkości, zasady parkowania czy korzystania ze świateł dziennych pojazdu.

Zobacz też: Caravaning – jak przygotować się na wakacje w kamperze?

Kluczowe jest również zweryfikowanie wymogów dotyczących wyposażenia samochodu. Na tej płaszczyźnie przepisy znacznie się od siebie różnią. Przykładowo, posiadanie gaśnicy w samochodzie nie jest obowiązkowe w Chorwacji lub Francji, lecz w trakcie kontroli pojazdu w Grecji lub na Słowacji za jej brak zostaniemy ukarani sowitym mandatem. Podobnie zakończy się sytuacja, gdy będziemy przejeżdżali przez Hiszpanię bez dodatkowego koła zapasowego i żarówek.

Co brać pod uwagę podczas planowania?

Planując podróż samochodem, dobrze jest zrobić swego rodzaju checklistę rzeczy potrzebnych do przygotowania. Jeśli znamy już trasę przejazdu i państwa, przez które będziemy przejeżdżali, przygotowanie się będzie prostsze. Podczas planowania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Stan techniczny pojazdu – samochód, którym wybieramy się na wyjazd zagraniczny, powinien być w doskonałym stanie. Warto wcześniej oddać go na przegląd do mechanika, który sprawdzi, czy żadne systemy nie szwankują. Przed podróżą dobrze jest wymienić płyny eksploatacyjne, zweryfikować działanie świateł i elektroniki.
  • Koszty przejazdu – wiele dróg na terenie UE jest płatnych, dlatego dobrze jest wcześniej opracować trasę przejazdu i zakupić specjalne winietki – naklejki naklejane na przednią szybę pojazdu, które poświadczają o wykupieniu prawa do przejazdu. W większości przypadków można to zrobić zdalnie i na długo przed faktycznym przejazdem daną drogą.
  • Finanse – planowanie podróży samochodem za granicę wiąże się z wymianą waluty. Warto upewnić się, czy kraje, przez które zamierza się przejeżdżać, należą do strefy euro. Dziś najczęściej korzysta się z kart walutowych, które charakteryzują się niskim spreadem i są bardzo wygodne. Pod ręką dobrze jednak mieć ze sobą trochę gotówki, ponieważ nie wszędzie za granicą można płacić kartą.
  • Najnowsza nawigacja – na co dzień nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać ze smartfona i darmowych systemów GPS. Jednak na dłuższą podróż warto wyposażyć się w specjalistyczne systemy nawigacji satelitarnej, które nie zawiodą nawet w najtrudniejszych momentach.
  • Bezpieczeństwo – auto za granicą należy zostawiać tylko na sprawdzonych, strzeżonych parkingach. Najbezpieczniejsze będą miejsca postojowe na terenie hotelu. Wszystkie dokumenty należy mieć zawsze przy sobie. W miejscach publicznych należy zachować podwyższoną ostrożność.

W tym momencie warto również nadmienić, że wyruszając w podróż należy mieć ze sobą komplet dokumentów. Od 2018 roku w Polsce funkcjonują przepisy, na mocy których kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia ważnego ubezpieczenia OC. Zasady te jednak nie obowiązują po przekroczeniu granicy Polski.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd – jakie?

Bez ważnego ubezpieczenia nie można wybierać się w zagraniczną podróż samochodem. Oczywiście, polskie ubezpieczenie OC działa również na terenie Unii Europejskiej, lecz na dłuższą wyprawę warto wyposażyć się w dodatkową polisę. To szczególnie istotne, gdy poruszamy się po miejscach, których nie znamy i gdy podróżujemy z rodziną.

Zobacz też: Co robić w przypadku kolizji za granicą?

Dobre ubezpieczenie turystyczne można poznać po szerokim katalogu ryzyk oraz wysokiej sumie ubezpieczenia. Polisa na wyjazd za granicę powinna zawierać zwrot kosztów leczenia i assistance, NNW czy kradzież bagażu podróżnego. Kompleksowe ubezpieczenie może zapewniać ochronę przed kosztami związanymi ze zdarzeniami drogowymi spowodowanymi winą ubezpieczonego, a także zapewniać wsparcie na poziomie logistycznym i komunikacyjnym. Zawsze pełne dane dotyczące ochrony można znaleźć w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).