Komunikacja

Jakie czynniki wpływają na wysokość OC?

Sprawdź jak obniżyć składkę OC, co wpływa na jej wysokość i czy należą Ci się zniżki

22 sierpnia 2022

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Głównym celem jest zabezpieczenie poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego  (np. wypadku lub kolizji). Wysokość składki nie jest jednak stała. Na to, ile w danym roku należy zapłacić za ubezpieczenie OC, wpływa wiele czynników. Poniżej sprawdzisz, które mają największe znaczenie.

Co wpływa na wysokość OC?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu? Wysokość składki ubezpieczenia OC determinowana jest czynnikami związanymi zarówno z samochodem, jak i samym kierowcą.

W tej pierwszej kategorii jednym z najważniejszych czynników jest pojemność skokowa silnika, która jest w stanie zmienić ostateczną wysokość składki nawet o kilkadziesiąt procent. Co istotne, proponowane zmiany w prawie miałyby tę sytuację zmienić. Kryterium pojemności miałoby być zastąpione kryterium mocy silnika (wyrażonej w koniach mechanicznych). Zmiana ta ograniczyłaby sytuacje, w których posiadacze aut z większymi silnikami opłacają wyższe składki mimo takiej samej mocy jednostki napędowej co w mniejszych autach. Wciąż jednak pojemność skokowa ma kluczowe znaczenie dla wysokości OC.

     Zobacz też: Kolizja na drodze – kto straci zniżki: kierowca czy właściciel auta?

Tym, od czego zależy wysokość OC, jest też konkretny model samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają dokładne statystyki dotyczące wypadków, pozwalające na statystyczne obliczenie prawdopodobieństwa dla poszczególnych marek i modeli. Nie bez znaczenia pozostaje wiek samochodu oraz realny przebieg. Im wyższe są te parametry, tym więcej trzeba zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Czynniki związane z kierowcą, które wpływają na wysokość składki OC

Oprócz specyfiki technicznej rejestrowanego auta, ogromne znaczenie dla wysokości OC mają czynniki dotyczące kierowcy. Na pierwszym miejscu bierze się przede wszystkim wiek kierowcy. Młodzi kierowcy (mniej więcej do 30 r.ż.) nie mogą liczyć na najatrakcyjniejsze warunki. Ze statystycznego punktu widzenia to właśnie kierowcy tej grupy wiekowej najczęściej są sprawcami wypadków i kolizji drogowych. Przepaść między cenami OC dla 20-latka i 30-latka (przy zachowaniu takich samych pozostałych parametrów) może wynosić nawet 1500 zł. Pod względem wieku na najbardziej preferencyjne wysokości opłaty za OC mogą liczyć osoby powyżej 30 roku życia.

Od powyższych czynników ważniejsza może się jednak okazać historia ubezpieczeniowa (spowodowane zdarzenia drogowe) i czas posiadania prawa jazdy liczony w latach.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert ubezpieczenia?

Polisa ubezpieczeniowa OC dla kierowców jest obowiązkowa. Można przeprowadzić dokładny research w celu znalezienia oferty w najlepszej cenie. Gdzie szukać atrakcyjnych ofert ubezpieczenia? Przede wszystkim warto postawić na samodzielne poszukiwania, aby ich wyniki faktycznie były obiektywne i nie wynikały z wybranej reklamy serwisu zajmującego się porównywaniem ubezpieczeń. Najbardziej wiarygodnym sposobem na znalezienie najlepszego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest wybranie kilku znanych, rekomendowanych towarzystw ubezpieczeniowych i zweryfikowanie ich propozycji cenowych. W ten sposób można znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC, które z jednej strony będzie zakupione u wiarygodnego ubezpieczyciela, z drugiej zaś – możliwie jak najtańsze.

     Zobacz też: Porównanie ubezpieczeń – jak wybrać najlepszą ofertę?

Dodatkowa ochrona – dlaczego warto?

Przy wyborze ubezpieczenia OC warto sprawdzić także aktualne oferty dodatkowych polis. Ubezpieczenie AC zapewnia między innymi ochronę finansową przed kosztami napraw, które powstały na skutek zdarzenia zawinionego przez ubezpieczonego. Szkody wyrządzone przez nieznanych sprawców lub siły natury (np. grad, zalanie czy trąba powietrzna) również mogą być objęte ubezpieczeniem rozszerzonym.

Dodatkową ochronę zapewnia również nieobowiązkowe ubezpieczenie assistance. Zapewnia ono możliwość pokrycia kosztów pomocy pracowników serwisowych, których praca będzie konieczna na skutek ewentualnej awarii pojazdu.

Decydując się na ryzyka nieobowiązkowe, można w ogromnym stopniu zabezpieczyć się przed wszelkimi najpopularniejszymi zdarzeniami drogowymi, których pojawienie się bez polisy może słono kosztować. Katalog ryzyk, przed którymi chroni dana polisa, zawsze znajduje się w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.