Komunikacja
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Poradnik dla kierowców
Poznaj kluczowe zasady bezpieczeństwa na rondach, skrzyżowaniach i ulicach miasta
17 września 2024
Świadomość tego, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowania jest niezbędna, jeśli zamierzamy przejść państwowy egzamin na prawo jazdy. Taka praktyczna informacja przyda się nam także podczas codziennego podróżowania po dużych miastach. Jeśli wiemy, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie i w innych miejscach infrastruktury miejskiej, możemy uniknąć kolizji i wypadków. Sprawdźmy zatem, w jakich sytuacjach tramwaj ma pierwszeństwo na drodze i co na ten temat mówią przepisu ruchu drogowego w Polsce.
Spis treści:
- Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Przepisy
- Czy tramwaj zawsze ma pierwszeństwo?
- Pierwszeństwo tramwaju – jakie znaki o tym mówią?
- Pierwszeństwo na skrzyżowaniu bez oznaczeń?
- Kolizja z tramwajem a ubezpieczenie
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Przepisy
Podstawowe regulacje dotyczące tego, czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo, znajdziemy w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z Ustawą tramwaj to:
„Pojazd przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy zasilany energią elektryczną, poruszający się po szynach na drogach publicznych”.
Zgodnie z Art. 13 Ustawy Prawo o ruchu drogowym tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszymi, którzy znajdują się na przejściu dla pieszych lub wchodzą na nie. Poza tym tramwaje mają również pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami w ruchu drogowym, które znajdują się na jezdni wykorzystywanej przez pojazdy szynowe.
Dodatkowo zgodnie z Art. 25 Kodeksu drogowego tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniach równorzędnych.
Kilka sytuacji, w których mają zastosowanie przepisy pierwszeństwa tramwaju to:
- Jazda samochodem po torowisku – jeśli widzimy tramwaj w lusterku, musimy zjechać i ustąpić mu pierwszeństwa.
- Skrzyżowania równorzędne – zasada prawej ręki nie ma zastosowania w przypadku tramwajów, które mają bezwzględne pierwszeństwo przejazdu.
- Wyprzedzanie tramwaju – tylko z prawej strony lub z lewej, jeśli położenie torów uniemożliwia wykonanie manewru w inny sposób np. na drodze jednokierunkowej.
Pierwszeństwo tramwaju na drogach publicznych jest szczegółowo uregulowane przez przepisy Kodeksu drogowego. Na skrzyżowaniach z aktywną sygnalizacją świetlną tramwaj będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami wtedy, kiedy sygnalizacja na to pozwala. W innych sytuacjach musimy stosować się do znaków drogowych i ogólnie przyjętych zasad wskazujących, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie, skrzyżowaniu, a także dwujezdniowej drodze.
Czy tramwaj zawsze ma pierwszeństwo?
Oczywiście, że nie. Tramwaje nie zawsze mają pierwszeństwo przejazdu przed innymi pojazdami. Taka forma przejazdu jest zależna od sytuacji panującej na drodze, a także od obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Kilka wyjątków, kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa to:
- Tramwaj znajduje się na drodze podporządkowanej, na której znajduje się znak B-20 „Stop” lub A-7 „Ustąp pierwszeństwa”.
- Tramwaj musi zastosować się do sygnalizacji świetlnej czerwonej nadawanej przez sygnalizator drogowy S-1.
- Podczas skrętu ze skrzyżowania o ruchu z sygnalizacją świetlną tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z naprzeciwka.
- W przypadku opuszczania przez tramwaj pętli lub zajezdni, pojazd musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po jezdni.
Mimo powyższych wyjątków zawsze powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność podczas jazdy w miejscach, gdzie odbywa się ruch tramwajowy. Tego typu pojazdy mają wydłużoną drogę awaryjnego hamowania – nawet do 30 metrów. To może powodować liczne kolizje i wypadki zarówno z winy motorniczego, jak i kierującego samochodem.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Pierwszeństwo tramwaju – jakie znaki o tym mówią?
W polskiej infrastrukturze drogowej rozróżniamy kilka znaków, które informują o tym, kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa, a kiedy musimy go przepuścić. Jeśli chodzi pojazdy szynowe, to pierwszeństwo przejazdu jest obligatoryjne, kiedy na drodze stanie znak:
- A-21 „Tramwaj” – ostrzega nas o przejeździe przez tory tramwajowe w sposób, który ogranicza widoczność kierującego. W takiej sytuacji pierwszeństwo ma tramwaj.
- Znak D-1 „Droga z pierwszeństwem przejazdu” – jeśli znajdujemy się na takiej drodze, zachowajmy ostrożność, szczególnie jeśli nieopodal swój manewr rozpoczyna tramwaj.
- Znak A-6a „Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną po obu stronach” – jeśli tramwaj znajduje się na tak oznaczonej drodze, wtedy ma pełne pierwszeństwo przed innymi pojazdami.
- Znak A-7 „Ustąp pierwszeństwa” – kiedy przed nami stoi taki znak, musimy wiedzieć, że ustępujemy pierwszeństwa nie tylko tramwajowi, ale też innym pojazdom poruszającym się po drodze.
Powyższe znaki drogowe to podstawowe elementy oznaczeń dróg publicznych i skrzyżowań, które regulują kwestie pierwszeństwa tramwaju.
Pierwszeństwo na skrzyżowaniu bez oznaczeń?
Skrzyżowania bez oznaczeń np. równorzędne to miejsca w infrastrukturze drogowej, kiedy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo. W takich sytuacjach nie obowiązuje zasada prawej ręki. Na skrzyżowaniach równorzędnych bez oznaczeń zawsze musimy przepuścić nadjeżdżający pojazd szynowy.
Ustalmy też, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie. To rodzaj skrzyżowania okrężnego, gdzie najczęściej występują znaki drogowe informujące o pierwszeństwie przejazdu. Pamiętajmy, że tramwaj wjeżdżający na rondo nie ma bezwzględnego pierwszeństwa. To oznacza, że musi przepuścić przed sobą pojazdy znajdujące się już na rondzie.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, kiedy tramwaj jest już na rondzie i chce z niego zjechać, wtedy ma pierwszeństwo przed pozostałymi pojazdami w obrębie całego skrzyżowania o ruchu okrężnym.
Kolizja z tramwajem a ubezpieczenie
Kiedy dojdzie do kolizji z udziałem tramwaju i samochodu, wtedy na miejscu pojawia się nadzór ruchu drogowego, a następnie policja. To dwie instytucje, które muszą ustalić przyczyny zdarzenia, a także zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wypadku i okolicznego ruchu drogowego. W Polsce każdy pojazd musi mieć aktywną umowę OC – to niezbędne, aby poszkodowany miał możliwość ubiegania się o należne środki z tytułu ubezpieczenia.
Jeśli doprowadzimy do kolizji lub wypadku z udziałem tramwaju, musimy liczyć się z tym, że podczas podpisywania kolejnych umów ubezpieczenia auta będzie mieć to wpływ na proponowane warunki.
Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują też różne procedury zgłaszania i rozpatrywania szkód związanych z takimi zdarzeniami. Niezbędne w tym przypadku są notatki policyjne, dokumentacja fotograficzna zdarzenia oraz jasne wskazanie sprawcy kolizji. To podstawowe dane umożliwiające wypłacenie odszkodowania z OC z tytułu kolizji z tramwajem.
Polecane artykuły
Komunikacja
Światła przeciwmgielne - porady dla bezpiecznej jazdy
Sprawdź kiedy należy włączyć światła przeciwmgielne
Komunikacja
Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?
Dowiedz się, co zrobić kiedy zgubisz dowód rejestracyjny
Komunikacja
Od czego zależy droga hamowania? Poradnik bezpiecznego kierowcy
Sprawdź jakie czynniki wpływają na drogę hamowania pojazdu