Komunikacja

Kolizja na drodze – jak zgłosić szkodę komunikacyjną?

W artykule radzimy, jak zgłosić szkodę krok po kroku.

2 kwietnia 2021

Kolizje na drodze to zjawisko dosyć powszechne. Mogą przydarzyć się każdemu bez względu na wiek oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Korki, słaba widoczność, trudne warunki atmosferyczne lub niespodziewane zdarzenie na drodze – stłuczka, często nie musi wcale wynikać z naszego błędu. Pomimo jazdy zgodnej z przepisami oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania, możemy być ofiarą zupełnie niezależnych od nas sytuacji. Jak się wtedy zachować? Przede wszystkim zawsze należy zachować spokój i rozsądek. Poddawanie się niepotrzebnym emocjom raczej w niczym nie pomaga. Po dwóch głębokich wdechach możemy na spokojnie działać. W artykule radzimy, jak zgłosić szkodę krok po kroku.

Kiedy wezwać policję?

Wzywanie policji do każdej kolizji drogowej nie zawsze ma sens. Jeśli stłuczka była niegroźna na tyle, że nikt pasażerów niej nie ucierpiał – wystarczy jedynie spisać oświadczenie, w którym sprawca potwierdzi swoją winę. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, sprawca wypadku wykłóca się z nami lub jest agresywny, wtedy lepiej dla swojego bezpieczeństwa zadzwonić po pomoc. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku sprawca zawsze zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w postaci mandatu za spowodowanie zdarzenia.

Niestety, ale w takich sytuacjach nie należy wierzyć nikomu na słowo. Są bowiem ludzie, którzy nawet po spisaniu oświadczenia próbują wymigać się od odpowiedzialności. Naszym zabezpieczeniem w przypadku kolizji w której jesteśmy poszkodowani, powinno być spisane oświadczenie, na którym obie strony muszą się podpisać. Zatem jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Zobacz też: Kolizja na drodze – kto straci zniżki: kierowca czy właściciel auta.

Co powinno zawierać oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Warto zawsze mieć przy sobie gotowy wzór oświadczenia. Wzór oświadczenia bez problemu znajdziemy w internecie. W oświadczeniu powinny znaleźć się informacje takie jak:

  1. dane uczestników zdarzenia takie jak: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, adresy e-mail,
  2. dane z praw jazdy uczestników zdarzenia: kategorie, numery, daty ważności, nazwa organu, który je wydał,
  3. data, godzina i miejsca zdarzenia,
  4. dokładne informacje o pojazdach uczestników zdarzenia: marka i model, numer rejestracyjny, kraj rejestracji,
  5. dane zakładów ubezpieczeń, w których uczestnicy zdarzenia mają wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC: numery polis oraz ich daty ważności,
  6. zakres uszkodzeń w obu pojazdach wraz ze szkicami obrazującymi sytuację,
  7. opis okoliczności i skutków zdarzenia,
  8. zeznania ewentualnych świadków zdarzenia: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, nr telefonów oraz ich podpisy,
  9. podpisy sprawcy kolizji oraz poszkodowanego.

Już milion Polaków wybrało mtu24.pl - Dołącz do nas!

Mamy oświadczenie. Co dalej?

Jak zgłosić szkodę komunikacyjną? Po spisaniu oświadczenia, po pierwsze powinniśmy się upewnić, że ubezpieczenie sprawcy jest aktualne. W polskim prawie wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. Co, jeśli sprawca go nie posiada? Nie miejmy w takiej sytuacji skrupułów, aby zgłosić to na policję. Takie osoby wykazują się ogromną lekkomyślnością oraz brakiem odpowiedzialności społecznej.

Jeśli wszystko przebiega tak, jak powinno, w następnym kroku powinniśmy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Jeśli nasz samochód wskutek uszkodzeń został unieruchomiony i należy go odholować, wtedy należy niezwłocznie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Pamiętajmy również, aby przed odholowaniem auta zrobić zdjęcia uszkodzeń samochodu. Nie jest to obecnie problematyczne, bowiem każdy z nas dysponuje smartfonem z aparatem. Takie zdjęcia warto dołączyć do składanego oświadczenia.

Jeśli uszkodzenia były niewielkie możemy spokojnie kontynuować podróż. Z ubezpieczycielem możemy skontaktować się na różne sposoby m.in.: przez infolinię, maila lub osobiście w oddziale.

Ile czasu trwa cała procedura?

O tym ile czasu mamy na zgłoszenie szkody od momentu wypadku określa artykuł 819 § 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że jako poszkodowani mamy aż 3 lata na zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Jeśli mamy do czynienia ze szkodą na osobie ten czas wynosi 20 lat. Jednak nie warto nigdy czekać z tą decyzją. Szkody auta z czasem mogą się pogłębiać, a nawet utrudniać jazdę i być przyczyną kolejnej stłuczki.

Pakiet assistance a kolizja na drodze

Bardzo przydany w takich sytuacjach jest dodatkowy pakiet ubezpieczenia assistance. Dzięki niemu możemy liczyć na:

  • holowanie po wypadku,
  • holowanie po awarii,
  • naprawę po awarii,
  • dowóz paliwa,
  • samochód zastępczy po wypadku i kradzieży,
  • transport kierowcy i pasażerów,
  • hotel,
  • odbiór i dostarczenie pojazdu.

Jak widać, odpowiednie ubezpieczenie jest niezwykle praktyczne również w przypadku awarii. Jeśli dużo podróżujemy samochodem, to posiadanie takiego ubezpieczenia zapewni nam komfort psychiczny oraz bezpieczeństwo. Natomiast w razie kolizji na drodze będziemy mieli zapewnioną pomoc. Warto zatem przy zakupie OC zapytać o możliwość dokupienia assistance.

Zobacz też: Co robić w przypadku kolizji za granicą?