Komunikacja

Koszty i utrzymanie samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć przed zakupem

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o aucie elektrycznym przed zakupem

20 czerwca 2024

Inwestycja w elektromobilność to świetne rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska naturalnego, a także obniżasz koszty eksploatacji pojazdu. W przypadku samochodów na koszty składa się nie tylko cena pojazdu, ale także wydatki związane z utrzymaniem. Jak sytuacja wygląda w przypadku elektryków?

 1. Samochody elektryczne – ile obecnie kosztują?
 2. Z czego składa się koszt utrzymania samochodu elektrycznego?
 3. Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?
 4. Posiadanie auta elektrycznego – poznaj korzyści dla kierowców?
 5. Ile kosztuje OC dla auta eklektycznego?
 6. Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – AC, NNW, Assistance

Samochody elektryczne – ile obecnie kosztują?

Popularność samochodów elektrycznych w Polsce rośnie. Wskazują na to m.in. dane z raportu Licznik Elektromobilności. Pod koniec I kwartału 2024 roku po polskich drogach poruszało się blisko 108 tys. takich pojazdów. Tylko w marcu zarejestrowano 5 916 nowych modeli – to 8% wzrostu w stosunku do roku wcześniejszego.

Co przemawia za ich stale zwiększającą się popularnością? Przede wszystkim dostępność oraz ceny. Elektryki to już nie tylko pojedyncze modele. Coraz więcej marek ma takie pojazdy w swoich ofertach – od miejskich i kompaktowych hatchbacków po SUV-y i eleganckie limuzyny.

Co więcej – nowe modele nie odbiegają już cenowo od tradycyjnych samochodów spalinowych. W zależności od wybranego segmentu – elektryka z salonu można kupić już za niecałe 100 tys. zł. Do najtańszych modeli na rynku należą m.in. Smart Fortwo, Dacia Spring oraz Citroen C3.

Auta z wyższych segmentów to wydatek rzędu 150-200 tys. zł. W przypadku samochodów premium cena może sięgać nawet 400 tys. zł.

Na opłacalność takiej inwestycji wpływają także specjalne programy, z których mogą korzystać kierowcy. Finansowanie zakupu nowego auta elektrycznego możesz po części pokryć w ramach dofinansowania „Mój elektryk”. Dopłata na elektryka z deklaracją średniorocznego przebiegu to nawet 27 000 złotych.

Z czego składa się koszt utrzymania samochodu elektrycznego?

Koszty eksploatacji pojazdu zeroemisyjnego są nawet o kilkadziesiąt procent niższe w porównaniu do aut napędzanych silnikiem benzynowym lub diesla. Wydatki związane z eksploatacją elektryka są uzależnione od kilku czynników:

 1. Badanie techniczne – w przypadku nowego auta elektrycznego pierwszy przegląd wymagany jest przed upływem 3 lat eksploatacji. Na ten moment koszt wykonania badania technicznego auta elektrycznego to 99 złotych.
 2. Serwis i bieżące naprawy – choć w samochodach elektrycznych nie zachodzi konieczność cyklicznej wymiany oleju lub zużywających się podzespołów silnika to jednak od czasu do czasu konieczne są istotne naprawy np. wymiana klocków hamulcowych, lub w razie wysokiego przebiegu wymiana baterii na nową.
 3. Ładowanie akumulatora – na koszt samochodu elektrycznego w kwestii utrzymania mocno rzutuje ładowanie akumulatora. Aby ocenić, ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego, trzeba wziąć pod uwagę średnie ceny za 1 kWh energii elektrycznej oraz zapotrzebowanie pojazdu na prąd.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?

Koszty ładowania samochodu elektrycznego są uzależnione głównie od stawek za 1 kWh stosowanych przez operatora. W Polsce najpopularniejsze stacje ładujące należą do takich operatorów, jak: Tauron, Orlen, GreenWay, Eleport.

Badania związku EV Klub Polska ze stycznia 2024 roku wskazują, że średnie stawki za ładowanie AC na 1 kWh pobranej energii podczas ładowania auta wynoszą od 1,21 do 2,15 zł. W przypadku ładowania typu DC powyżej 100 kW koszty za 1 kWh sięgają nawet ponad 3 złote.

Co więcej, samochody elektryczne możesz ładować na kilka sposobów: pod domem, w siedzibie firmy lub na dedykowanych stacjach dokujących np. na terenie stacji paliw i w galeriach handlowych.

Z ekonomicznego punktu widzenia najmniejsze koszty ładowania samochodu elektrycznego będą po stronie domowych ładowarek. Kiedy połączysz taki system z instalacją fotowoltaiczną domu – możesz zredukować wydatki do minimum.

Na najpopularniejszych stacjach dokujących cena ładowania auta elektrycznego do 100% to koszt oscylujący w granicy 60-150 złotych jednorazowo. To stosunkowo niewiele w porównaniu z tradycyjnymi paliwami, szczególnie jeśli zasięg pojazdów elektrycznych na jednym ładowaniu sięga nawet do 500 kilometrów.

Posiadanie auta elektrycznego – poznaj korzyści dla kierowców?

Posiadanie auta elektrycznego niesie ze sobą wiele korzyści dla kierowców. Najważniejsze to:

 • możliwość korzystania z bezpłatnych, dedykowanych miejsc parkingowych w strefach płatnego parkowania,
 • legalne poruszanie się buspasami,
 • bezproblemowy wjazd do strefy czystego transportu w dużych aglomeracjach miejskich.

Ile kosztuje OC dla auta eklektycznego?

Podczas określania kosztów eksploatacji samochodu elektrycznego warto pamiętać też o ubezpieczeniu. Obowiązek wykupienia OC dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów – także elektryków.

Ile rzeczywiście wyniesie podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne? Trudno tu wskazać konkretną kwotę z uwagi na to ile czynników na nią wpływa. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego dostępnego także na stronie mtu24.pl. Po uzupełnieniu prostego formularza w ciągu kilku minut poznasz proponowany koszt ubezpieczenia OC Twojego samochodu.

Czy koszt OC elektryka różni się od ochrony aut spalinowych? W obydwu przypadkach ubezpieczyciele bazują na tych samych informacjach – różnica to jedynie rodzaj napędu w wybranym samochodzie. Statystycznie koszt takiego ubezpieczenia może być jednak nieco niższy. Większość elektryków dostępnych na rynku to wciąż młode samochody. Cena ubezpieczenia może być więc niższa w porównaniu do wielu popularnych modeli spalinowych.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – AC, NNW, Assistance

Oprócz podstawowego ubezpieczenia OC na auto elektryczne warto mieć aktywną umowę ubezpieczenia AC, NNW i dodatkowego assistance.

W zależności od wybranego wariantu Autocasco oferuje ochronę w sytuacjach:

 • zderzenia pojazdów,
 • zderzenia z osobami, zwierzętami lub przedmiotami,
 • uszkodzenia wskutek wandalizmu,
 • kradzieży,
 • pożaru lub działania sił przyrody.

Umowa NNW na auto elektryczne stanowi ochronę kierowcy i pasażerów. Tutaj ubezpieczyciel wypłaca 100% sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej, a także pokrywa koszty badań lekarskich, zabiegów, zakupu lekarstw i pobytu w placówce medycznej.

Umowa assistance na pojazd elektryczny jest wsparciem w razie konieczności holowania auta po awarii – nawet do 500 kilometrów.