Komunikacja

Ile kosztuje utrzymanie samochodu. Poznaj najczęstsze wydatki

Dowiedz się na jakie wydatki musisz się przygotować decydując się na auto

4 stycznia 2024

Posiadanie auta to przywilej, a nie przymus. Zwłaszcza, że koszty utrzymania samochodu rosną. Co wpływa na miesięczny koszt jego utrzymania? Przede wszystkim tankowanie, myjnia i bieżące naprawy. Nasze wydatki na samochód nigdy nie powinny nadmiernie obciążać domowego budżetu. A zatem ile może wynieść roczny koszt utrzymania samochodu? Co wpływa na koszty eksploatacji pojazdu? Przejrzyj ten artykuł. To kompletna dawka wiedzy dla posiadaczy aut.

  1. Utrzymanie samochodu – nieprzewidziane koszty
  2. Utrzymanie samochodu – o czym należy pamiętać
  3. Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Ubezpieczenie OC
  4. Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Inne ubezpieczenia
  5. Utrzymanie samochodu – przeglądy i naprawy
  6. Utrzymanie samochodu – podsumowanie

Utrzymanie samochodu – nieprzewidziane koszty

Codzienna eksploatacja auta wiąże się z kosztami. Nawet pojazdy z salonu mogą się zepsuć. To sprawia, że utrzymanie samochodu staje się kosztowne. W pojazdach mechanicznych może zepsuć się praktycznie wszystko: silnik, skrzynia biegów, zawieszenie.

Najczęściej występujące usterki, które wpływają na koszty eksploatacyjne samochodu to:

  • dziurawa opona,
  • skrzywiona felga,
  • uszkodzony czujnik elektroniczny,
  • zarysowania karoserii,
  • wycieki płynów eksploatacyjnych.

Takie problemy występują nawet podczas codziennej jazdy. Im więcej usterek, tym wyższe koszty utrzymania samochodu.

Zawsze musimy być przygotowani na większe wydatki na samochód. W przeciwnym razie domowy budżet może mocno ucierpieć na niezaplanowanych naprawach. Usterek w autach nie da się przewidzieć, dlatego, musimy brać pod uwagę najgorsze scenariusze. To ważne, szczególnie w przypadku używanych aut z dużym przebiegiem.

Utrzymanie samochodu – o czym należy pamiętać?

Koszty utrzymania samochodu są coraz większe. Wynika to z rosnącej inflacji, drożejącego paliwa, a także trudno dostępnych części zamiennych. Zanim kupimy nowy pojazd, ustalmy orientacyjnie, ile kosztuje utrzymanie samochodu. W ten sposób oszacujemy poziom obciążenia domowego budżetu.

Standardowe elementy rzutujące na miesięczny i roczny koszt utrzymania samochodu to:

  • Tankowanie – zakup paliwa (benzyny lub diesla) to miesięczny wydatek sięgający nawet do 1000 złotych. Koszty eksploatacyjne samochodu związane z tankowaniem są zależne od liczby kilometrów pokonywanych, np. w skali miesiąca.
  • Ubezpieczenie OC – umowa ubezpieczenia OC jest obowiązkowa dla każdego auta dopuszczonego do ruchu. Obejmuje ochroną mienie i osoby poszkodowane w wyniku działań ubezpieczonego kierowcy.
  • Winiety i opłaty za autostrady – takie koszty utrzymania samochodu pojawiają się tylko wtedy, kiedy podróżujemy często poza miasto, np. na terenie całego kraju.
  • Zakup, homologacja i wymiana gaśnicygaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, a jej brak grozi mandatem. Uwzględnimy jej zakup i cykliczną homologację w kosztach utrzymania pojazdu.
  • Wymiana płynów eksploatacyjnychwymiana oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego w serwisie to cykliczne koszty, które pojawiają się średnio od 1 do 3 razy w roku, zależnie od przebiegu auta.
  • Wymiana podzespołów – koszty eksploatacji samochodu są zależne między innymi od szybkości zużycia klocków i tarcz hamulcowych, rozrządu, przegubów.
  • Wymiana opon – ogumienie w pojazdach wymieniamy średnio dwa razy w roku. Przed sezonem zimowym i letnim. Dodatkowe wydatki na samochód generują ewentualne uszkodzenia opon.
  • Przeglądy techniczne – cena badania dla samochodu osobowego wynosi 99 złotych plus złotówka opłaty ewidencyjnej.

Są też inne, choć mniejsze wydatki, które wpływają na koszt utrzymania samochodu.. Generują je na przykład płatne parkingi czy myjnia, a także dodatkowe wyposażenie samochodu – odświeżacz powietrza, odmrażacz do szyb, skrobaczka lub gumowe dywaniki.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Ubezpieczenie OC

Roczny i miesięczny koszt utrzymania samochodu jest uzależniony od wielu czynników. Duży przebieg, intensywna eksploatacja auta i niesprzyjające warunki pogodowe. To elementy, które zwiększają wydatki na samochód.

Obciążeniem dla portfeli kierowców jest też składka umowy ubezpieczenia OC. W tym przypadku wydatki na samochód oscylują w granicy od 500 do nawet ponad 3000 złotych.[1] Czynniki rzutujące na wysokość składki OC to między innymi:

  • wiek kierowcy,
  • przebieg, marka, model i wiek samochodu,
  • historia kolizji kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • stan cywilny,
  • pojemność silnika.

Podczas ustalania szacunków, ile kosztuje utrzymanie auta, warto obliczyć wysokość składki OC. To niezbędne, aby nie obciążyć zbytnio domowego budżetu poprzez zakup pojazdu.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu a jego brak może prowadzić do nałożenia wysokich kar finansowych. Dzięki temu ubezpieczeniu możesz mieć pewność, że koszt naprawy uszkodzonego w zdarzeniu drogowym pojazdu, zostanie pokryty przez ubezpieczyciela sprawcy.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Inne ubezpieczenia

Na koszty utrzymania pojazdu wpływają też składki dodatkowych ubezpieczeń. Umowa AC i NNW nie jest obowiązkowa, ale warto je mieć. Wybór dodatkowej ochrony w towarzystwie ubezpieczeniowym to jednak dodatkowe koszty użytkowania samochodu. Kupując pakiet OC, AC i NNW możemy liczyć na korzystną wysokość rocznej składki, choć ta na pewno będzie mocno rzutować na roczny koszt utrzymania pojazdu.

Utrzymanie samochodu – przeglądy i naprawy

Usterki w samochodach mogą się zdarzyć każdemu kierowcy. Nawet nowe pojazdy salonowe z niskim przebiegiem mogą być podatne na usterki. Nie mamy na to żadnego wpływu. Jeśli masz auto, uwzględnij nagłe wydatki w ogólnych kosztach utrzymania samochodu.

Dzięki temu żadna nagła usterka nie zaskoczy Cię i nie spowoduje obciążenia domowego budżetu. W planowaniu rocznych wydatków na eksploatację auta bierz pod uwagę: regularne naprawy, koszty ubezpieczenia OC, a także inne, niespodziewane wydatki związane z awariami.

Utrzymanie samochodu – podsumowanie

Całkowite wydatki na samochód są zależne nie tylko od standardowych kosztów eksploatacji, ale także od wydatków na obowiązkową składkę ubezpieczenia OC. Na roczną kwotę utrzymania pojazdu wpływa też marka, rocznik oraz model. Samochody klasy premium są o wiele droższe w eksploatacji i naprawach niż typowe auta miejskie.

Średnioroczny koszt utrzymania pojazdu może oscylować na poziomie od 10 do 15 tysięcy złotych. Kluczowe determinanty wydatków to: tankowanie, wymiana opon, składka ubezpieczenia OC oraz bieżące naprawy. Jeśli w ciągu roku kilka razy wystąpią nieprzewidziane usterki, wtedy wydatki na samochód mogą przekroczyć nawet 20 tysięcy złotych.

 

 

[1] Na podstawie analizy własnej średnich cen ubezpieczenia OC w Polsce.