Komunikacja

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie jest potrzebne? Przewodnik dla podróżujących

Planujesz zagraniczne wakacje? Sprawdź czy będziesz potrzebować międzynarodowe prawo jazdy!

10 lipca 2024

Podróżowanie samochodem po krajach Europejskich nie generuje konieczności posiadania dodatkowych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeśli masz Polskie prawo jazdy i jedziesz autem za granicę, najczęściej wystarczy tylko ten dokument i potwierdzenie zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC. A zatem czym jest międzynarodowe prawo jazdy i kiedy trzeba mieć je ze sobą? To przede wszystkim dokument, który uprawnia do kierowania pojazdami w krajach poza Unią Europejską.

  1. Międzynarodowe prawo jazdy – jakie kraje obejmuje?
  2. Międzynarodowe prawo jazdy – na ile czasu jest wydawane?
  3. Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?
  4. Jak długo czeka się na wydanie międzynarodowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy – jakie kraje obejmuje?

Prawo jazdy międzynarodowe to dokument, który jest wymagany przez różne kraje znajdujące się poza Unią Europejską, ale objęte Konwencją Genewską oraz Konwencją Wiedeńską.

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, dzięki czemu możesz legalnie kierować pojazdami poza granicami UE.

Dwie konwencje obowiązujące w różnych krajach powodują, że międzynarodowe prawo jazdy występuje w dwóch wersjach. Tytułowa strona zawiera oznaczenie, jakiej konwencji dotyczy dokument. Głównie z tego względu każdy kierowca jest zobligowany do tego, aby sprawdzić przed podróżą, w jakim kraju wymagany jest taki dokument.

Niektóre kraje poza UE, które uznają międzynarodowe prawo jazdy za uprawnienie do kierowania pojazdami to, m.in.:

  • Albania,
  • Austria,
  • Cypr,
  • Dania,
  • Litwa,
  • Mongolia,
  • Czarnogóra,
  • Rumunia,
  • Serbia,
  • Seszele,
  • Ukraina,
  • Kuba,
  • Grecja,
  • Izrael,
  • Monako,
  • Belgia,
  • Islandia,
  • Irlandia,
  • Zimbabwe,
  • i wiele innych…

Przed wyjazdem lub wylotem poza granice UE, zawsze warto sprawdzić, gdzie respektowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obecnie to kilkadziesiąt krajów na całym świecie, które uznają Konwencję Wiedeńską i Genewską.

Międzynarodowe prawo jazdy – na ile czasu jest wydawane?

Okres ważności międzynarodowego prawa jazdy wynosi do 3 lat. Termin ważności jest z góry narzucany przez urząd po zapoznaniu się z indywidualnym wnioskiem złożonym przez wnioskodawcę.

A zatem, jeśli potrzebujesz potwierdzenia posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami, musisz wiedzieć, jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy w urzędzie. Wniosek trzeba złożyć w formie papierowej w starostwie powiatowym wybranym dla swojego miejsca zamieszkania – osobiście lub listownie.

Jeśli termin ważności międzynarodowego prawa jazdy zbliża się ku końcowi, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku o ponowne wydanie dokumentu potwierdzającego posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Czas na PEWNE ubezpieczenie komunikacyjne!

Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie jest skomplikowane. Wystarczy złożyć kilka wymaganych dokumentów wraz z wnioskiem w urzędzie właściwym do swojego miejsca zamieszkania.

Zobacz, jak wyrobić prawo jazdy międzynarodowe w praktyce. Aby to zrobić, skompletuj wymagane dokumenty:

  • wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy,
  • aktualne zdjęcie lub dwa zdjęcia, jeśli potrzebujesz dwóch dokumentów jednocześnie (po jednym na każdą Konwencję),
  • kopię potwierdzającą posiadanie aktualnego polskiego prawa jazdy,
  • potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy.

Sam wniosek o międzynarodowe prawo jazdy wygląda identycznie jak ten, który składa się po zdanych egzaminach państwowych. Dokument możesz wypełnić samodzielnie w domu, ale podpisany wniosek należy złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres urzędu.

Oprócz kilku dokumentów umożliwiających wydanie międzynarodowego prawa jazdy musisz też poprawnie przejść całą procedurę. To kilka kroków:

  1. Przygotuj wszystkie wymagane dokumenty i zadbaj o poprawność wprowadzonych danych.
  2. Złóż dokumentację wraz z wnioskiem do starostwa powiatowego – osobiście lub pocztą.
  3. Opłać wydanie międzynarodowych uprawnień do kierowania pojazdami. To wydatek 35 złotych za wydanie prawa jazdy płatne w kasie starostwa lub przelewem na konto. W przypadku wyrobienia dwóch dokumentów (po 1 na każdą Konwencję) konieczne jest uiszczenie podwójnej opłaty.
  4. Do składanych dokumentów dołącz potwierdzenie uiszczenia wymaganej opłaty.

Po wszystkim poczekaj na przygotowanie dokumentu. Urząd potrzebuje maksymalnie kilka dni na stworzenie międzynarodowych uprawnień do kierowania pojazdami. Dopiero po odebraniu dokumentu możesz swobodnie wyjechać poza granicę Unii Europejskiej.

Wtedy nie ryzykujesz, że funkcjonariusze policji podczas kontroli drogowej nałożą na Ciebie wysoki mandat.

Po wydaniu międzynarodowego prawa jazdy upewnij się też, że masz aktualną umowę ubezpieczenia OC pojazdu. Bez tego nie możesz legalnie podróżować zarówno po Polsce, Unii Europejskiej, jak i w krajach gdzie obowiązuje Konwencja Genewska lub Wiedeńska.

Jak długo czeka się na wydanie międzynarodowego prawa jazdy?

Czas oczekiwania na wydanie międzynarodowego prawa jazdy to 3 dni robocze. Okres oczekiwania na uprawnienia są liczone od dnia, kiedy złożysz prawidłowo uzupełniony wniosek z kompletem dokumentów. Zdarza się też, że prawo jazdy międzynarodowe jest dostępne zaraz po przyjęciu przez urząd dokumentów – zależnie od obłożenia starostwa na wnioski.

W przypadku stwierdzenia przez urzędnika nieprawidłowości, wniosek może zostać odrzucony. Wtedy masz 14 dni na odwołanie się od decyzji. Kolejny wniosek odwoławczy trzeba złożyć do kolegium odwoławczego.

Ostateczny czas oczekiwania na wydanie dokumentu jest uzależniony od sposobu, w jaki ubiegasz się o międzynarodowe prawo jazdy. Składając wniosek osobiście, zawsze masz szansę na otrzymanie uprawnień praktycznie od ręki. Wysyłając wniosek pocztą, najczęściej samo doręczenie dokumentacji wraz z wnioskiem zajmie kilka dni roboczych.