Komunikacja

Pomyłka na stacji – czym może skutkować zatankowanie benzyny do diesla?

Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji

5 grudnia 2022

Pomyłka przy tankowaniu może zdarzyć się każdemu – w nadmiernym pośpiechu lub roztargnieniu. Skutki takiego nieporozumienia bywają jednak bardzo kosztowne. W takiej sytuacji należy więc szybko reagować, by zminimalizować efekt pomyłki. Czym grozi wlanie benzyny do diesla i jak rozpoznać problem?

Zatankowanie benzyny do diesla – objawy

Objawy świadczące o zatankowaniu benzyny do diesla mogą być różne – wszystko zależy od ilości paliwa, która dostała się już do układu paliwowego samochodu. Auto może zareagować na kilka sposobów – w niektórych przypadkach kierowcy może udać się nawet przejechać w ten sposób kilka kilometrów.

Takiej jeździe towarzyszyć jednak będzie bardzo nierówna praca silnika i mocne szarpnięcia. Niedługo potem powinny zaświecić się także kontrolki awaryjne świadczące o nieprawidłowościach w silniku. Finalnie próba jazdy dieslem zatankowanym benzyną skończy się całkowitym unieruchomieniem samochodu, a w efekcie konieczne okaże się wezwanie pomocy drogowej i odholowanie pojazdu.

Zobacz też: Awaria auta na autostradzie – jak się zachować?

Pomyłka przy tankowaniu – czym może skutkować?

Skutki zatankowania benzyny do diesla mogą okazać się kosztowne dla kierowcy. Wszystko zależy od czasu reakcji na pomyłkę i szybkiego podjęcia działań zapobiegawczych.
Już samo uruchomienie zapłonu w pojeździe może wpłynąć negatywnie na stan układu silnikowego. Start silnika oznacza uruchomienie pompy paliwowej, przez co benzyna może dostać się w głąb układu.

Złe paliwo w tym przypadku może wyrządzić poważne szkody. Działanie benzyny w silniku diesla można porównać do rozpuszczalnika. W układach, które nie są przystosowane do pracy z benzyną, może dochodzić do uszkodzeń mechanicznych. Skutkiem wlania benzyny do diesla może być więc awaria układu wtryskowego, filtra paliwa, a nawet całego układu – wraz z samą pompą. Dodatkowo uruchomienie pojazdu może prowadzić także do przepalenia tłoków. Każda z tych usterek jest kosztowna, a przywrócenie pojazdu do stanu używalności może kosztować kierowcę nawet kilka tysięcy złotych.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas

Co robić w przypadku pomyłki przy tankowaniu?

Jak zachować się w sytuacji, gdy zdasz sobie sprawę z pomyłki przy tankowaniu? Najlepiej, jeśli stanie się to jeszcze przed uruchomieniem pojazdu – w tym momencie możliwe jest jeszcze uniknięcie kosztownych szkód.

Gdy już zdasz sobie sprawę z pomyłki, najlepiej poinformować o tym pracownika stacji. Możliwe, że na wyposażeniu znajduje się sprzęt, dzięki któremu benzyna zostanie wypompowana. Z pompki do spuszczania paliwa możesz skorzystać samodzielnie. Warto jednak pamiętać, by po zatankowaniu właściwego paliwa odstawić pojazd na przegląd w warsztacie. Lepiej odpowiednio wyczyścić układ paliwowy, by uniknąć ewentualnych usterek.

Co zrobić w sytuacji, gdy pomyłka wyszła na jaw po uruchomieniu samochodu lub opuszczeniu stacji benzynowej? O ile to możliwe, warto jak najszybciej wyłączyć auto, by nie doprowadzić do pogłębienia się problemu. Jeśli jesteś w trasie, samochód najlepiej przepchnąć na biegu jałowym w miejsce, z którego będziesz w stanie wezwać pomoc drogową. Jeśli posiadasz ubezpieczenie assistance w niektórych sytuacjach możesz skorzystać z bezpłatnego holowania, np. do najbliższego warsztatu.

Zobacz też: Jak prawidłowo holować samochód?

Tu także konieczne będzie szybkie oczyszczenie i przepłukanie baku i układu paliwowego. Dodatkowo konieczny będzie przegląd silnika – specjaliści muszą sprawdzić, czy benzyna zdążyła dokonać dużego spustoszenia.

Pomyłka w tankowaniu – jak jej uniknąć?

By uniknąć błędów przy tankowaniu, warto zwrócić uwagę na oznaczenia dystrybutorów. Przy każdym z nich znajduje się informacja o rodzaju paliwa. Olej napędowy stosowany w dieslach w Polsce oznaczony jest zwykle skrótem ON.

Problem może pojawić się jednak za granicą – niektóre państwa stosują odmienne oznaczenia, co wprowadza w błąd kierowców. Poza granicami Polski olej napędowy może być oznaczony m.in. jako B7, B10 lub XTL. Takie ujednolicone oznaczenia coraz częściej pojawiają się także na rodzimych stacjach paliw.

Jeśli nie masz pewności, jakie paliwo wlać do swojego samochodu, możesz wspomóc się informacją umieszczoną pod pokrywą wlewu paliwa. Pod klapką znajdziesz naklejkę z oznaczeniem – w przypadku diesla będzie to ON.