Komunikacja
Wymiana akumulatora w samochodzie
Zobacz, kiedy i jak wymienić akumulator!
19 grudnia 2022
Każdy akumulator ma ograniczoną żywotność, nie jest w stanie bez szwanku służyć przez dekady. Jeżeli dostrzegasz problemy związane z uruchomieniem pojazdu, specyficzną pracą silnika czy słabiej świecącymi reflektorami, możliwe, że mankamenty te wynikają ze zużycia akumulatora. Zobacz, kiedy należy wymienić akumulator, po czym poznać oznaki jego zużycia i jak w praktyce można przedłużyć jego żywotność!
Żywotność akumulatora – jak długo może działać?
Niegdyś akumulatory samochodowe działały nawet kilkanaście lat. Dziś urządzenia te najczęściej służą nam przez cztery, pięć, czasem sześć lat. Nierzadko jednak zdarza się sytuacja, że prawie nowy, dwuletni akumulator odmawia nagle posłuszeństwa i nie nadaje się już do naprawy.
Standardowa żywotność akumulatora samochodowego wynosi ok. 4-6 lat. Na fakt, że podzespoły te mogą stosunkowo szybko ulegać awarii, wpływa zmiana sposobu ich eksploatowania na przestrzeni lat – częstsza jazda po mieście wiąże się z częstszym wykorzystywaniem rozrusznika. Z drugiej strony dziś kierowcy rzadziej dbają o każdy podzespół samochodu tak pieczołowicie jak kilka dekad temu.
Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!
Oznaki zużycia akumulatora
Działający akumulator nie musi dawać wcześniej jasnych oznak zużycia, aby z dnia na dzień odmówić posłuszeństwa. W nowych akumulatorach niestety zdarza się to dość często. Jedną z metod sprawdzenia, jaka jest aktualna żywotność akumulatora samochodowego, będzie weryfikacja pracy rozrusznika podczas uruchamiania silnika. Jeśli dostrzeże się, że obroty są wolniejsze niż zwykle, przyczyną problemu może być akumulator, który zaczyna dostarczać zbyt małą ilość energii. Podobny test można przeprowadzić przy użyciu świateł mijania na włączonym zapłonie i przy wyłączonym silniku. W sytuacji, gdy emitowane światło jest słabsze niż zazwyczaj, problemem może być także zbyt mała ilość energii dostarczanej przez akumulator samochodowy.
Żywotność omawianego podzespołu można próbować określić także metodami pomiarowymi. W tym celu najczęściej zalecane są dwie czynności:
- pomiar napięcia akumulatora – z reguły napięcie akumulatora po rozruchu powinno mieścić się w zakresie 13,8-14,8 V. Zbyt niski poziom napięcia będzie informacją o zużyciu,
- pomiar poziomu i gęstości elektrolitu – akumulatory w wersjach obsługowych wymagają bieżącej kontroli poziomu elektrolitu. Jego pomiar pomoże w oszacowaniu stanu urządzenia. Cały proces należy wykonać za pomocą areometru, wyposażając się także w środki bezpieczeństwa BHP. Prawidłowe stężenie elektrolitu akumulatorowego powinno wynosić 1,25-1,28 g/cm3.
Jeżeli akumulator jest już w bardzo złym stanie, istnieje ryzyko zwarcia lub uszkodzenia powodującego wyciek gazu. Poznać to można po bardzo nieprzyjemnym zapachu siarkowodoru dobiegającym spod maski. Agonalny stan akumulatora poznamy także po skorodowanych, próchniejących złączach i zaciskach.
Zobacz też: Awaria auta na autostradzie – jak się zachować?
Żywotność akumulatora – kiedy wymienić na nowy?
Akumulator powinno się wymienić po jego zużyciu, awarii lub po okresie zaleconym przez producenta. Współcześnie produkowane podzespoły zazwyczaj mają krótkie okresy gwarancyjne. Średni przewidywany czas pracy akumulatora to zaledwie 5-6 lat. Z pewnością akumulator należy wymienić zawsze, gdy dostrzegalne są problemy z jego pracą, które poznamy np. po nieprawidłowym działaniu rozrusznika. Stosując się jednak do poniższych wskazówek i regularnie dbając o akumulator samochodowy, da się wydłużyć jego żywotność ograniczając zbędne wydatki!
Jak wydłużyć żywotność akumulatora?
Każdy produkt ma określony czas żywotności, dlatego nie jest możliwe eksploatowanie jednego akumulatora przez np. kilkanaście lat. Istnieje jednak kilka metod, które pozwalają przedłużyć okres jego działania.
Najważniejszą wskazówką jest regularne ładowanie akumulatora. Należy to robić przed rozpoczęciem się zimy oraz późną wiosną, gdy zbliża się lato. O ile ten pierwszy zabieg wydawać się może oczywisty, o tyle kontrowersje może powodować praca z akumulatorem wiosną. To właśnie w tym czasie ogniwa są najbardziej narażony na utratę swoich właściwości, gdyż wbrew pozorom bardziej szkodliwe są w tym zakresie wysokie, a nie niskie temperatury.
Zobacz też: Rozładowany akumulator – jak bezpiecznie go naładować?
Żywotność akumulatora można także wydłużyć poprzez czyszczenie i regularne sprawdzenie poziomu elektrolitów. Jeśli poziom elektrolitów jest zbyt niski, można uzupełnić go wodą destylowaną, co pozytywnie wpłynie na żywotność urządzenia. Działanie sprzętu warto także okresowo diagnozować – w tym celu wystarczy wyposażyć się w odpowiedni miernik napięć. Wdrażając powyższe działania, można liczyć na to, że akumulator będzie działał nawet kilka lat dłużej!
Polecane artykuły
Komunikacja
Strefa zamieszkania - jakie przepisy obowiązują? Sprawdź
Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie przepisy obowiązują w strefie zamieszkania
Komunikacja
Ile mam punktów karnych – jak to sprawdzić?
Nie wiesz ile masz punktów karnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak to sprawdzić
Dom i mieszkanie
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – co warto wiedzieć?
Dowiedz się, jak ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie.