Komunikacja

Czym są czerwone tablice rejestracyjne? Kto może je mieć?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się kto może dostać czerwone tablice rejestracyjne!

13 listopada 2023

Poza zwykłymi tablicami, na polskich ulicach możesz natknąć się także na rejestracje z czerwonymi literami. Kierowcy otrzymują je tylko w określonych przypadkach. Czerwone tablice otrzymują samochody rejestrowane tylko na 30 dni. Zobacz poniższy poradnik i dowiedz się więcej o tymczasowych tablicach rejestracyjnych.

 1. Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne
 2. Kiedy używamy czerwonych rejestracji
 3. Czerwone rejestracje a ubezpieczenie
 4. Rejestracja pojazdu a czerwone tablice – krok po kroku
 5. Ile kosztują rejestracje z czerwonymi numerami
 6. Czerwone tablice rejestracyjne – podsumowanie

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne

Czerwone rejestracje to specjalny rodzaj tablic, które są używane w Polsce w określonych sytuacjach. Są przydzielane pojazdom tymczasowo. To oznacza, że jeśli widzisz pojazd z czerwoną tablicą rejestracyjną, jest on zarejestrowany na okres 30 dni.

Czerwone tablice mogą być przydzielane, m.in.:

 • traktorom,
 • motorowerom,
 • motocyklom,
 • samochodom osobowym i dostawczym.

Czerwone tablice rejestracyjne są szczególnie przydatne, gdy pojazd jest przewożony z miejsca zakupu do miejsca docelowego lub gdy czekasz na stałe tablice rejestracyjne. Czerwone rejestracje różnią się od standardowych białych tablic przede wszystkim kolorem tekstu i tym, że zamiast oznaczenia powiatu, mają literę wskazującą województwo.

Kiedy używamy czerwonych rejestracji

Rejestracje z czerwonymi numerami są używane do zarejestrowania auta na krótki czas. W Polsce, na zwrot takich tablic do wydziału komunikacji masz 30 dni. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możesz wydłużyć ten termin o kolejne 14 dni. Wystarczy złożyć stosowny wniosek – także w wydziale komunikacji. Używanie czerwonych tablic jest możliwe, kiedy dokonujemy rejestracji samochodu tymczasowo.

Czerwone tablice są używane, gdy:

 • wywozisz auto za granicę,
 • przewozisz pojazd z miejsca zakupu do innego miejsca,
 • czekasz na nowe tablice, bo stare się zniszczyły lub zgubiły,
 • zamawiasz indywidualne tablice i czekasz, aż będą one gotowe,
 • samochód nie przeszedł jeszcze przeglądu technicznego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów wskazuje na sytuacje, w których można zastosować czerwone tablice rejestracyjne. Nowelizacja przepisów w 2019 roku spowodowała, że czerwonej rejestracji nie wykorzystamy już na pojazdach stworzonych na potrzeby testów homologacyjnych.

Czerwone rejestracje a ubezpieczenie

Pojazd z czerwoną tablicą rejestracyjną wymaga podpisania umowy na ubezpieczenie komunikacyjne OC. Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada konieczność posiadania ubezpieczenia OC na wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, które poruszają się po drogach publicznych.

Procedury w przypadku ubezpieczenia samochodu z zagranicy są identyczne jak dla pojazdów krajowych. Musisz tylko podpisać umowę ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Rejestracja pojazdu a czerwone tablice – krok po kroku

Jeśli chcesz zarejestrować pojazd z czerwonymi tablicami, zgłoś się do odpowiedniego urzędu z dokumentami, takimi jak umowa kupna-sprzedaży i dowód rejestracyjny. Do rejestracji pojazdu potrzebujesz też potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu. Bez niego zarejestrowanie auta na czerwone tablice będzie niemożliwe. Jak przebiega proces rejestracji? Złóż wniosek w wydziale komunikacji w swoim miejscu zamieszkania. Do załatwienia sprawy niezbędne są takie dokumenty, jak:

 • umowa kupna-sprzedaży pojazdu,
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • aktualne tablice rejestracyjne lub oświadczenie, że ich nie posiadamy,
 • potwierdzenie odprawy celnej i opłacenia akcyzy dla pojazdów z zagranicy.

Ile kosztują rejestracje z czerwonymi numerami

Urzędy w Polsce mają ujednolicone cenniki rejestracji pojazdów. Tymczasowe tablice rejestracyjne otrzymujemy dopiero po uiszczeniu stosownej opłaty oraz dostarczeniu niezbędnych dokumentów do wydziału komunikacji.

Ile zapłacimy za czerwone tablice rejestracyjne do pojazdu? Ich cena zależy od typu pojazdu:

 • samochody i autobusy – 61,50 zł,
 • przyczepy i naczepy – 39,75 zł,
 • motocykle i traktory – 36,75 zł.

Musimy też uiścić opłatę recyklingową w kwocie 500 złotych. Takie koszty obowiązują w przypadku rejestracji samochodów o masie poniżej 3,5 tony, które zostały zakupione przed 1 stycznia 2016 roku. Dodatkowe pełnomocnictwo to opłata w wysokości 17 złotych.

Płatności możesz dokonać:

 • gotówką lub kartą w kasie wydziału komunikacji albo urzędu miasta,
 • przelewem na wskazany numer rachunku bankowego.

Czerwone tablice rejestracyjne – podsumowanie

Masz auto z czerwoną rejestracją? Jeśli tak, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Czerwona tablica rejestracyjna jest ważna tylko przez 30 dni. Po tym czasie musisz ją zwrócić do urzędu.

Kiedy idziesz do urzędu, aby dostać czerwoną tablicę zabierz ze sobą:

 • podpisaną umowę ubezpieczenia OC,
 • komplet dokumentów pojazdu,
 • stare tablice rejestracyjne,

Pamiętaj również, aby uiścić opłatę. Jest to konieczne, aby uzyskać czerwoną tablicę.

Dobrą wiadomością jest to, że czerwoną tablicę dostaniesz od razu po dopełnieniu formalności. Kiedy potem zmienisz je na zwykłe, stałe tablice rejestracyjne, będziesz musiał poinformować o tym swojego ubezpieczyciela. Nie martw się, zmiana danych w ubezpieczeniu jest bezpłatna.

Czerwone tablice rejestracyjne są ważnym elementem systemu rejestracji pojazdów w Polsce. Możesz je dostać, gdy potrzebujesz tymczasowo zarejestrować auto lub gdy wywozisz je za granicę. Pamiętaj, że z czerwoną tablicą rejestracyjną możesz jeździć tylko przez określony czas. Gdy ten minie, koniecznie zmień czerwone tablice na zwykłe.