Komunikacja

Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Dowiedz się, co zrobić kiedy zgubisz dowód rejestracyjny

1 października 2024

Po zmianie przepisów w 2018 roku kierowcy nie muszą już wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego i umowy OC pojazdu. Wielu kierowców uważa, że dzięki temu dokumenty nie ulegną zgubieniu. Czy w praktyce zgubiony dowód rejestracyjny stanowi problem, który uniemożliwia kierowanie pojazdem? Zobacz poradnik i dowiedz się, gdzie złożyć wniosek o wtórnik dowodu rejestracyjnego po zaginięciu oryginalnego dokumentu.

  1. Dowód rejestracyjny – jakie informacje zawiera?
  2. Kiedy dowód rejestracyjny jest potrzebny?
  3. Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić?
  4. Gdzie zgłosić utratę dowodu rejestracyjnego?
  5. Duplikat dowodu rejestracyjnego – jak go wyrobić?
  6. Utrata dowodu rejestracyjnego – jakie mogą być konsekwencje?
  7. Zakup OC bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwy?

Dowód rejestracyjny – jakie informacje zawiera?

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym samochodu dotyczą przede wszystkim pojazdu, który jest legalnie zarejestrowany w kraju. Zgodnie z Art. 71 Ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym „warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu samochodowego […] jest zarejestrowanie pojazdu i zaopatrzenie w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne”.

Podstawowe oznaczenia, jakie znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym auta to:

A – numer rejestracyjny pojazdu.

B – data pierwszej rejestracji.

C – identyfikator właściciela pojazdu.

D – w tej sekcji znajdziemy dane dotyczące pojazdu np. marka, model, typ.

E – pod tym oznaczeniem znajduje się numer VIN.

Dalsze sekcje oznaczone literami F i G obejmują informacje o masie pojazdu, a np. kolumna H dotyczy okresu ważności dokumentu rejestracyjnego auta. Na dokumencie nie może zabraknąć też informacji o tym, kto wydał dowód rejestracyjny.

Warto jednak dodać, że zgubiony dowód rejestracyjny może generować ryzyko, że osoby trzecie uzyskają w ten sposób wiele informacji o właścicielu, np. PESEL.

Kiedy dowód rejestracyjny jest potrzebny?

Choć w Polsce nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, to jednak wyrobienie takiego dokumentu jest niezbędne. Jeśli chcesz jeździć po drogach publicznych zgodnie z prawem, musisz zarejestrować auto w urzędzie (wydział komunikacji).
Dowód rejestracyjny jest potrzebny m.in. do:

  • podpisania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu,
  • identyfikacji pojazdu np. podczas kolizji, wypadku lub innego zdarzenia drogowego,
  • kupna lub sprzedaży pojazdu,
  • zezłomowania uszkodzonego pojazdu.

W praktyce dowód rejestracyjny będzie przydatny też wtedy, kiedy zamierzamy wyjechać poza granicę Polski. Funkcjonariusze z innych państw mogą wymagać okazania fizycznego dowodu rejestracyjnego, aby potwierdzić dane właściciela oraz prawa do korzystania z pojazdu przez kierującego.

Dokument tożsamości jest też potrzebny podczas wykonywania przeglądu technicznego. Na fizycznym dokumencie diagnosta dokonuje wpisu wraz z pieczątką stacji kontroli pojazdów.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego to zawsze spory problem, szczególnie w sytuacji, gdy posiadanie tego dokumentu jest konieczne. W praktyce zgubiony dowód rejestracyjny należy czym prędzej zgłosić do wydziału komunikacji. To ważne, aby ubiegać się od razu o wtórnik dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Im szybciej zgłosimy fakt zaginięcia do urzędu, tym lepiej. Unikamy w ten sposób wielu problemów związanych m.in. z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych oraz danych pojazdu.

W przypadku zagubienia wystarczy zgłosić ten fakt osobiście do urzędu. Kiedy podejrzewamy kradzież, powinniśmy poinformować w pierwszej kolejności policję, a następnie zablokować dane osobowe w urzędzie. Zgłoszenie na policję jest niezbędne.

Gdzie zgłosić utratę dowodu rejestracyjnego?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego należy zgłosić bezpośrednio do wydziału komunikacji stosownego dla miejscowości zamieszkania posiadacza pojazdu. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć licznych nieprzyjemności takich, jak:

  • popełnienie przestępstwa z użyciem skradzionego dowodu rejestracyjnego,
  • wyłudzenia pożyczek i kredytów np. na dane osobowe właściciela pojazdu.

W praktyce przepisy nie przewidują żadnych sankcji za zgubienie dowodu rejestracyjnego, aczkolwiek nie warto zwlekać ze zgłoszeniem tego faktu w urzędzie. W momencie zgłoszenia kradzieży lub zaginięcia dokumentu rejestracyjnego musimy od razu wnioskować o duplikat, czyli wtórnik.

Duplikat dowodu rejestracyjnego – jak go wyrobić?

W momencie zgłoszenia informacji o utracie dowodu w wydziale komunikacji możemy od razu wnioskować o jego duplikat. Koszt wydania takiego dokumentu to 54 zł.

Warto wiedzieć, że na przygotowanie wtórnika urząd ma 30 dni od dnia złożenia wniosku. Aby dalej legalnie jeździć samochodem lub innym pojazdem, możemy wnioskować też o pozwolenie czasowe, które kosztuje 18,50 zł.

Duplikat dowodu rejestracyjnego możemy otrzymać tylko wtedy, kiedy do wniosku o jego wydanie dołączymy:

  • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego np. w wyniku kradzieży lub zaginięcia,
  • kartę pojazdu, o ile została wydana,
  • potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC,
  • potwierdzenie aktualnego badania technicznego pojazdu,
  • tablice rejestracyjne.

W trakcie załatwiania formalności w wydziale komunikacji potrzebujemy też aktualnego dowodu osobistego oraz potwierdzenia uiszczenia wymaganych opłat w kasie urzędu. Jeśli pojazd miał kilku współwłaścicieli, wtedy konieczne jest złożenie wniosku przez każdego z nich – niekoniecznie osobiście. W tej sytuacji można skorzystać z pełnomocnictwa urzędowego.

Utrata dowodu rejestracyjnego – jakie mogą być konsekwencje?

Na ten moment przepisy w Polsce nie przewidują żadnych kar finansowych lub pozbawienia albo ograniczenia wolności za zagubienie dokumentu rejestracyjnego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do zniszczenia, uszkodzenia lub umyślnego ukrycia albo usunięcia dokumentu rejestracyjnego, wtedy wedle prawa taka osoba podlega:

  • grzywnie,
  • karze ograniczenia wolności,
  • karze pozbawienia wolności do lat 2.

Po zgubieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu lub jego kradzieży możemy też natknąć się na problemy związane np. z zarejestrowaniem samochodu, utrudnieniami w przypadku kontroli drogowej, a także brakiem możliwości wyjazdu autem za granicę.

Zakup OC bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwy?

Podpisanie umowy ubezpieczenia OC na pojazd, którego dowód rejestracyjny uległ kradzieży, zniszczeniu lub zaginięciu jest jak najbardziej możliwe. Warunkiem jest jednak to, aby pojazd nie zmienił w tym momencie właściciela i był już wcześniej zarejestrowany w urzędzie.

Dla towarzystwa ubezpieczeniowego potwierdzeniem legalności posiadanego auta i jego rejestracji może być też czasowy dowód rejestracyjny (wtórnik) lub umowa kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem.

Pamiętajmy, że brak zawarcia umowy OC z ubezpieczycielem może skutkować nałożeniem wysokich kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.