Komunikacja

Czym jest winieta i gdzie ją kupić

Sprawdź czym jest winieta, gdzie ją kupić!

9 października 2023

W wielu krajach europejskich korzystanie z dróg szybkiego ruchu oraz autostrad jest płatne. Nie w każdym kraju działa to tak samo, jak w Polsce. Bramki na autostradach to nie jedyne rozwiązanie pozwalające na pobieranie opłat. Za granicą doskonale sprawdza się wykupienie winiety, która pozwala na legalne podróżowanie po publicznych drogach szybkiego ruchu przez określony czas. Zobacz, jak działają winiety. Co to takiego i w jaki sposób można je kupić? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Winieta – co to jest?

Zgodnie z definicją winieta to nalepka, papierowe potwierdzenie lub dokument elektroniczny, który uprawnia posiadacza danego pojazdu do legalnego podróżowania po autostradach i drogach szybkiego ruchu na terenie wybranego kraju. Można powiedzieć, że winieta jest dowodem uiszczenia opłaty drogowej, rejestracyjnej, ubezpieczeniowej lub inaczej – autostradowej.
Jeszcze do niedawna winieta występowała wyłącznie w formie naklejki, którą należało umieścić na wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu. Na ten moment dostępne są aplikacje mobilne oraz winiety elektroniczne, co znacznie ułatwia też kontrolę pojazdów na drogach.

Gdzie kupić winiety

Winiety można kupić w punktach stacjonarnych, a obecnie także przez internet. Wystarczy wejść na stronę internetową podmiotu, który zajmuje się dystrybucją winiet dla danego kraju, wybrać odpowiednią opcję i opłacić winietę elektroniczną.

A zatem gdzie kupić winiety przed podróżą samochodem do innego kraju? Można ją nabyć:

  • tuż przy przejściach granicznych,
  • na stacjach benzynowych w pobliżu granic kraju,
  • online na stronach internetowych stworzonych do sprzedaży winiet.

Alternatywne rozwiązanie to wysłanie wiadomości SMS na odpowiedni numer wraz ze wskazaniem numeru rejestracyjnego auta. Dzięki temu koszty zakupu winiety zostaną doliczone do rachunku za usługi telekomunikacyjne.

Winiety występują w dwóch formach: elektronicznej lub standardowej, czyli jako nalepka na szybę. Warto też zaznaczyć, że czas obowiązywania winiet to najczęściej 10 dni, 30 dni, a nawet 365 dni. W niektórych krajach np. w Bułgarii obowiązują też winiety weekendowe.

W zależności od potrzeb kierowców, można wybrać taki rodzaj winiety, który będzie najtańszy i pozwala na legalne podróżowanie po drogach szybkiego ruchu i autostradach na terenie wybranego kraju. Planując długą podróż warto poznać ceny winiet – by móc lepiej oszacować koszty związane z wyjazdem.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Winiety w krajach europejskich

Wykupienie winiety wiąże się z kosztami na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od czasu obowiązywania pozwolenia oraz wybranego kraju. Poniższa lista dotyczy 9 krajów, w których obowiązują opłaty autostradowe w formie winiet.

Słowacja – wybierając się na Słowację, można skorzystać z elektronicznego systemu poboru opłat, który funkcjonuje już od 2016 roku. Winietę trzeba wykupić dla pojazdu ze wskazaniem jego masy własnej, gdzie maksymalne koszty roczne sięgają kwoty nieco ponad 300 złotych.

Włochy – we Włoszech koszty przejazdów są uzależnione od regionu położenia danego odcinka drogi. Aby zweryfikować koszty winiet do tego kraju, trzeba zapoznać się z lokalnym systemem poboru płatności.

Czechy – tutaj roczne koszty winiety sięgają kwoty rzędu ok. 320 złotych. Dodatkowo znacznie większym wydatkiem w porównaniu do innych krajów jest winieta 10-dniowa, która kosztuje nieco ponad 80 złotych.

Austria – wybierając się w podróż do tego kraju, wykupienie winiety w skali roku to koszt na poziomie ok. 500 złotych. Pozwolenie na poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu na 10 dni kosztuje nie więcej niż 50 złotych.

Węgry – dla aut o masie do 3,5 tony obowiązują elektroniczne e-winietki, których koszt wykupienia jest zależny od typu auta. Dla samochodów osobowych roczne koszty winiety na Węgry wynoszą nieco ponad 1000 złotych. Tygodniowa opłata w tym kraju nie przekracza kwoty 100 złotych.

Chorwacja – wybierając się na Chorwację, trzeba przeanalizować koszty wykupienia winiety zgodnie z typem pojazdu oraz odcinkiem drogi, który zostanie pokonany. Średnio można przyjąć, że winieta autostradowa na miesiąc kosztuje nieco ponad 100 złotych.

Anglia – w tym kraju opłaty drogowe wróciły od sierpnia 2023 roku. Wykupienie winiety jest możliwe w formie dobowej, tygodniowej, miesięcznej lub rocznej. Najdroższa roczna winieta w tym kraju to wydatek na poziomie prawie 4000 złotych dla pojazdów, które nie spełniają normy ekologicznej Euro 6.

Niemcy – na ten moment nie obowiązują w tym kraju winiety, ale rząd planuje wprowadzenie opłat za odcinki autostrad na terenie całego państwa.

Holandia – jednorazowa winieta holenderska kosztuje 12 euro, czyli ok. 50-60 złotych. Taka uniwersalna opłata jest pobierana niezależnie od wagi oraz klasy pojazdu.
Wiedząc już, co to winiety i jak działają, warto poznać średnie ceny wykupienia winiety w poszczególnych krajach. To podstawa, aby dobrze przygotować się do podróży.

Jazda bez ważnej winiety – z czym się wiąże

Brak ważnej winiety po wjeździe do danego kraju może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych podczas kontroli drogowej. Mandaty w poszczególnych krajach europejskich mogą sięgać nawet do kilku tysięcy złotych. Nie ma tu znaczenia pochodzenie kierującego – w razie wykrycia braku winiety mandat zostanie wysłany na adres właściciela pojazdu. To oznacza, że brak aktywnej winiety w czasie urlopu może skutkować przykrą niespodzianką w postaci wysokiego mandatu w przyszłości.

Winiety – podsumowanie

Podróżowanie po Europie wymaga wykupienia winiety i to w większości krajów turystycznych, gdzie jazda odbywa się głównie po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Planując wakacje za granicą, należy zadbać nie tylko o dobry stan techniczny auta i aktywną winietę autostradową.

Warto też mieć aktywne ubezpieczenie OC samochodu wraz z pełnym assistance. Ochrona auta w postaci ubezpieczenia OC jest obowiązkowa w każdym kraju, a dodatkowy pakiet assistance i NNW pozwoli ochronić wszystkich podróżujących przed skutkami kolizji, wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Wybierając się w podróż, pamiętaj również o ubezpieczeniu podróżnym, które ochroni Cię w przypadku poważnego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.