Komunikacja

Nowe przepisy dla kierowców – co zmieni się w 2024 roku?

Sprawdź co w 2024 roku czeka kierowców!

8 kwietnia 2024

W 2024 roku rząd przygotował szereg poprawek m.in. do Kodeksu ruchu drogowego i innych ustaw, które wpływają na obowiązki kierowców oraz wysokość kar nakładanych za przewinienia drogowe. Wraz z początkiem tego roku właściciele aut w całej Polsce muszą liczyć się przede wszystkim z wyższymi karami czy możliwością konfiskaty pojazdu. Wprowadzono też szereg zmian, które zaobserwujemy na stacjach paliw. Sprawdźmy, jakie nowe przepisy drogowe obowiązują od tego roku i poznajmy najważniejsze zmiany dla kierowców pojazdów mechanicznych.

  1. 2024 rok – jakie zmiany czekają kierowców?
  2. Zmiany oznaczeń na stacjach paliw
  3. Nowe przepisy – kary za brak OC
  4. Zmiany w przepisach o rejestracji samochodu
  5. Konfiskata samochodu – co się zmieniło?
  6. Nowe przepisy dla kierowców – kiedy weszły w życie?

2024 rok – jakie zmiany czekają kierowców?

Nowe przepisy dla kierowców na 2024 rok obejmują nie tylko kierujących pojazdami mechanicznymi, ale także innych użytkowników dróg. Najważniejsze zmiany wprowadzone przez ustawodawstwo w Polsce to:

  1. Obowiązek przerejestrowania auta zarejestrowanego już w Polsce – to oznacza, że nowy nabywca będzie miał 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. W przypadku niedopełnienia obowiązku grozi kara w wysokości 500 zł.
  2. Zmiana opłat za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC – tutaj wysokość kar zostanie powiązana z kwotą minimalnego wynagrodzenia w kraju.
    Wprowadzenie Stref Czystego Transportu – takie obszary pojawią się w wielu częścią krajów, szczególnie w dużych miastach, celem zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.
  3. Konfiskata pojazdów za jazdę „na podwójnym gazie” – przepis wszedł w życie 14 marca 2024 r., jednak już na przełomie marca i kwietnia rozpoczęto pracę nad jego złagodzeniem – o konieczności konfiskaty ma decydować sąd.
  4. Automatyczne wyrejestrowanie aut bez umowy OC i przeglądu – 10 czerwca 2024 r. z bazy CEPiK zostaną usunięte nieużywane pojazdy bez ważnych umów ubezpieczenia OC i przeglądów rejestracyjnych​.
  5. Egzaminy na prawo jazdy po nowemu – egzaminator nie będzie informował zdającego o popełnianych błędach. Co więcej, w razie negatywnego wyniku egzaminator nie musi przerywać toku trwania egzaminu. Zmiany mają na celu zmniejszenie stresu podczas egzaminów praktycznych​.
  6. Wprowadzenie nowego paliwa E10 – 1 stycznia na stacjach pojawiła się benzyna E10 ze zwiększonym udziałem biokomponentów​ w składzie.
  7. Nowe obowiązkowe wyposażenie pojazdów – od 7 lipca 2024 r. każdy nowy samochód będzie musiał posiadać dodatkowe systemy bezpieczeństwa, w tym czarną skrzynkę​.
  8. Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy – od 17 czerwca 2024 r. realizowanie płatnego przewozu osób będzie możliwe tylko na podstawie polskiego prawa jazdy​
  9. Podwójne mandaty dla recydywistów – od 17 września wprowadzone zostaną podwójne stawki mandatów za powtórne wykroczenia.

To lista najważniejszych zmian dla kierowców w tym roku. Nowe regulacje mocno rzutują na metody karania niefrasobliwych kierujących, ale także na metody eksploatacji pojazdów mechanicznych w infrastrukturze miejskiej.

Zmiany oznaczeń na stacjach paliw

Zgodnie z nowymi przepisami dla kierowców w 2024 roku na polskich stacjach paliw pojawiła się benzyna z nowym oznaczeniem. Symbol E10 informuje o zawartości biokomponentów. Zastąpiła ona inne popularne paliwo – E5 o liczbie oktanowej 95.

To spore zmartwienie dla kierowców starszych pojazdów. Starsze jednostki napędowe mogą gorzej tolerować takie paliwo. Rozwiązaniem jest wybór benzyny oznaczonej numerem 98.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Nowe przepisy – kary za brak OC

Nowe przepisy dla kierowców w 2024 roku mocno rzutują na kary nakładane przez UFG na kierowców nieposiadających aktywnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najważniejsze zmiany, które wejdą w życie wraz z nowelizacją Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych to:

  • już od 1 stycznia wprowadzono podwyżkę maksymalnej stawki za brak ubezpieczenia pojazdu, która od 1 lipca wyniesie nawet 12 900 złotych,
  • nawet najmniejsza przerwa w ciągłości aktywnego ubezpieczenia OC auta może skutkować nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kara nakładana przez UFG będzie uzależniona od wartości bieżącego wynagrodzenia minimalnego w kraju, które obecnie wynosi 4242 złote.

Jeśli nie masz ubezpieczenia OC auta osobowego do 3 dni, zapłacisz karę w wysokości 1700 złotych. Dla porównania: brak obowiązkowego OC powyżej 14 dni to kara w kwocie 8480 złote.

Zmiany w przepisach o rejestracji samochodu

Nowe przepisy mówią też, że podczas zakupu używanego samochodu powstaje obowiązek zarejestrowania go pod rygorem nałożenia kary administracyjnej. Do tej pory należało tylko zgłosić nabycie do urzędu. Od stycznia 2024 musisz zarejestrować taki pojazd na swoje dane.

Takie zmiany zostały wprowadzone w celu zniechęcenia podróżowania nabywców samochodami, które w dalszym ciągu widniały w ewidencji jako zarejestrowane na poprzedniego właściciela.

Zmiany dotyczą także firm, które zajmują się skupem i sprzedażą samochodów.

Konfiskata samochodu – co się zmieniło?

W marcu 2024 weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, dotycząca konfiskaty pojazdów mechanicznych prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami auta miały być odbierane każdemu, kto prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu o wartości powyżej 1,5 promila we krwi.

Jednak już na przełomie marca i kwietnia 2024 roku rozpoczęto kolejne prace nad zmianą w przepisach. Przede wszystkim konfiskata pojazdu nie będzie obowiązkowa – decyzję o zajęciu samochodu podejmie sąd. Zniknąć ma także zapis o tymczasowym odebraniu auta przez policję po stwierdzeniu przestępstwa.

Zmiany zakładają także kary finansowe w przypadku, gdy konfiskata nie będzie możliwa. Nawiązka na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej może wynosić nawet do 100 tys. zł.

Nowe przepisy dla kierowców – kiedy weszły w życie?

Zupełnie nowe przepisy drogowe, zmiany paliw na stacjach benzynowych oraz podwyższenie kar dla pijanych kierowców, wchodzą w życie cyklicznie przez cały rok.

Podsumowując: nowe przepisy drogowe i nie tylko uderzają przede wszystkim w kierowców aut osobowych w Polsce. Nowelizacje Ustawy Kodeks Karny, a także Ustawy Prawo o ruchu drogowym mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zniechęcenie kierowców do popełniania wykroczeń drogowych.