Komunikacja

Konfiskata auta i jazda po alkoholu – jak zmieniły się przepisy?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jakich sytuacjach kierowcom grozi konfiskata auta.

12 grudnia 2023

Konfiskata samochodu to nowe narzędzie do walki z nietrzeźwymi kierowcami. Wchodzące w życie przepisy mają zniechęcić kierujących do jazdy na „podwójnym gazie”. Czy okażą się skuteczne? Co dokładnie się zmieni? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

  1. W jakich sytuacjach grozi nam bezwarunkowa konfiskata auta
  2. Zabranie samochodu przez policję – nowe przepisy
  3. Użyczenie samochodu a konfiskata – co gdy jedziemy cudzym autem
  4. Kiedy wchodzą w życie nowe przepisy
  5. Konfiskata samochodu – podsumowanie

W jakich sytuacjach grozi nam bezwarunkowa konfiskata auta

Zmiany w Kodeksie karnym wprowadzają nowe zasady, które mogą skutkować konfiskatą samochodu w określonych sytuacjach związanych z bezpieczeństwem na drogach. Kierowcy pod wpływem alkoholu mogą zostać ukarani karą grzywny, pozbawienia wolności, a także mogą stracić swoje samochody. Oto sytuacje, kiedy możesz stracić auto:

  • Jazda na „podwójnym gazie”: Jeśli kierowca zostanie złapany na jeździe z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, ryzykuje konfiskatą samochodu.
  • Recydywa: Kiedy kierujący w przeszłości już prowadził pod wpływem alkoholu i zrobi to ponownie w ciągu 2 lat, może narazić się na konfiskatę auta.
  • Ucieczka z miejsca wypadku: Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i ucieczka z miejsca zdarzenia, może również wiązać się ze stratą samochodu. To samo dotyczy sytuacji, gdy kierowca był trzeźwy, ale uciekł z miejsca wypadku.

W niektórych wyjątkowych przypadkach konfiskata auta może nastąpić nawet bez spełnienia tych warunków. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o konfiskatę za jazdę pod wpływem alkoholu, decyzja jest obligatoryjna i nie ma możliwości odwołania się od niej. Od powyższych przepisów oczywiście są pewne odstępstwa.

Zabranie samochodu przez policję – nowe przepisy

2 grudnia 2022 roku Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Karnego. Od tego czasu wprowadzono spore zmiany w sposobie karania kierowców. Dotyczy to kierujących, którzy zaryzykowali jazdą pod wpływem alkoholu.

Zmienione procedury określają też sposób przeprowadzenia konfiskaty auta. Po popełnieniu przestępstwa wygląda to następująco:

  1. Auto kierującego pod wpływem alkoholu zostanie zatrzymane przez policję na 7 dni.
  2. Następnie prokurator zabezpiecza pojazd na czas prowadzenia postępowania.
  3. Ostatni krok to konfiskata samochodu.

Ostateczna konfiskata auta za alkohol jest możliwa dopiero po wydaniu orzeczenia przez sąd. Funkcjonariusz policji ma prawo tylko chwilowo zatrzymać pojazd. Zatrzymanie nie trwa dłużej niż 7 dni. To okres prowadzenia postępowania wyjaśniającego i przekazania sprawy do prokuratora.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Użyczenie samochodu a konfiskata – co, gdy jedziemy cudzym autem

Konfiskata auta nie jest możliwa, jeśli kierujący nie jest właścicielem pojazdu. Wtedy sąd może nałożyć karę administracyjną. To kwota będąca równowartością pojazdu. Jeśli prowadzimy czyjeś auto pod wpływem alkoholu, pojazd nie może zostać skonfiskowany. Dotyczy to pojazdów: leasingowanych, samochodów firmowych, a także aut ze współwłasnością.

Jakie kary nakłada sąd? Wobec pijanych kierowców stosuje się tzw. przepadek równowartości auta. Tutaj obowiązują trzy zasady:

  1. Umowa ubezpieczenia AC auta wskazuje na jego wartość w roku, kiedy zostało popełnione przestępstwo.
  2. Brak aktywnego ubezpieczenia AC zmusza sąd do orzeczenia średniej wartości pojazdu. Tutaj uwzględniamy: markę, model, rok, napęd i pojemność silnika. Nie ma też konieczności powoływania biegłych sądowych.
  3. Co, jeśli nie ma możliwości ustalenia średniej wartości auta? Wtedy sąd powołuje biegłego do wystawienia opinii. Uszkodzenia samochodu nie zmniejszają jego wartości. Kara jest zawsze równa wartości prowadzonego auta.

Kierowcy zawodowi prowadzący pod wpływem alkoholu są zagrożeni karą w kwocie minimum 5 000 złotych. Środki są przekazywane na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

Kiedy wchodzą w życie nowe przepisy

Nowe przepisy dotyczące wysokości kar dla kierowców podróżujących obowiązują już od 1 października 2023 roku. Oprócz konfiskaty samochodu w życie wchodzą inne, bardziej dotkliwe kary:

  • pozbawienie wolności do 3 lat – to kara obligatoryjna,
  • pozbawienie wolności od 3 do 16 lat – w przypadku spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego.

Procedury związane z konfiskatą auta po alkoholu wchodzą w życie dopiero od 14 marca 2024 roku. To znacznie później w porównaniu do zaostrzenia kar finansowych dla kierujących na podwójnym gazie.

Czym grozi prowadzenie auta po alkoholu? Najnowsze kary wynikające z nowelizacji Kodeksu karnego wynoszą:

  • 15 punktów karnych nakładanych przez funkcjonariusza policji,
  • środek karny wynoszący od 5 000 do 60 000 złotych,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat,
  • grzywna uzależniona od sytuacji majątkowej kierującego po alkoholu.

Zakaz prowadzenia pojazdów zaczyna swój bieg od daty zatrzymania prawa jazdy. Dzień ustanowienia wyroku przez sąd nie ma znaczenia. Spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci poszkodowanego jest zagrożone karą dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Promile we krwi automatycznie dyskwalifikują kierującego w oczach ubezpieczyciela. W takiej sytuacji umowa ubezpieczenia OC nie znajduje zastosowania. Kierujący pod wpływem alkoholu pokrywa koszty odszkodowania z własnej kieszeni.

Konfiskata samochodu – podsumowanie

Konfiskata samochodu jest nowością w Polsce. W innych krajach takie działania są normą od wielu lat, np. w Austrii, Szwecji, Danii czy Słowacji. Zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami i konfiskata auta po alkoholu to skuteczne metody walki z nietrzeźwymi kierowcami. Podwyższenie wysokości kar za jazdę na podwójnym gazie obowiązuje już od października tego roku. Konfiskata auta będzie możliwa dopiero od marca 2024 roku. Na ten moment służby nie mają możliwości skonfiskowania pojazdu za jazdę po alkoholu.

 

 

Źródło: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r.