Podróż

Samotne podróżowanie – co warto wiedzieć?

Poznaj wady i zalety samotnego podróżowania

17 lipca 2023

Możliwość podróżowania po świecie jest na wyciągnięcie ręki praktycznie dla każdego. Tylko od nas zależy, gdzie się udamy, w jakim celu i w jaki sposób. Warto pamiętać, aby przed obraniem kierunku dokładnie przygotować się do podróży!

Spis treści:

 

  1. Jak zacząć podróżować samemu?
  2. Zalety samotnego podróżowania
  3. Wady podróżowania samemu
  4. Jak zachować bezpieczeństwo w podróży?
  5. Na co trzeba być gotowym podczas samotnej podróży?
  6. Podróżowanie samemu a ubezpieczenie turystyczne
  7. Samodzielne podróżowanie – podsumowanie

 

Jak zacząć podróżować samemu?

Samotne podróżowanie to pomysł, który spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Często to najlepsza metoda na poznanie nowych ludzi, kultur i delektowanie się niezwykłymi widokami. Drogi tej nie obierają jedynie osoby samotne bądź stroniące od towarzystwa. Bez względu na powód każdy może zdecydować się na samotną podróż. Samodzielne pokonywanie trasy potrafi zahartować człowieka, ale też wymaga ostrożności. Jak zacząć podróżować samodzielnie?

Na początku warto zebrać jak najwięcej informacji. Po wybraniu jednego bądź kilku interesujących miejsc na mapie świata, do których chcemy się udać, musimy rozeznać się w zakresie najbardziej podstawowych rzeczy. Na tym etapie wiele osób zaczyna obawiać się różnych zagrożeń, co ostatecznie przeradza się w decyzję o anulowaniu wyjazdu. Samodzielna podróż może być trudniejsza od podróży z innymi osobami, ale w przypadku większości destynacji można zachować bezpieczeństwo, odpowiednio się przygotowując.

W tym celu warto wykonać następujące czynności:

  1. Dokładnie zaplanuj trasę – jeśli mamy zamiar zwiedzać więcej niż jeden kraj, zaplanowanie trasy będzie stanowiło podstawę naszego bezpieczeństwa. Warto wziąć pod uwagę specyfikę regionu – czasem łatwiej będzie poruszać się samochodem, koleją, samolotem, a w innych miejscach najlepszym rozwiązaniem będzie np. skuter.
    Zapoznaj się z aktualną sytuacją polityczną danego kraju – zanim wyruszymy w podróż, dobrze jest sprawdzić warunki panujące na miejscu. Jeśli sytuacja w danym państwie jest dynamiczna, lepiej wstrzymać się z jego wyborem.
  2. Wykonaj niezbędne czynności medyczne – samotne podróżowanie wymaga siły, również tej fizycznej. Warto więc zrobić podstawowe badania i zadbać o swój organizm. Przed wyprawą konieczne jest sprawdzenie wymogów sanitarno-epidemiologicznych i przyjęcie zalecanych szczepień ochronnych.
    Sprawdź dostępność konsulatów i usług medycznych w pobliżu – sporządzenie listy adresów ważnych miejsc, w których w razie problemu można szukać pomocy, jest kluczowe w przypadku samodzielnej podróży.
  3. Jak najdokładniej oszacuj budżet – niejedna wyprawa zakończyła się fiaskiem przez źle wykonany budżet. Nie ma znaczenia, czy zamierzamy udać się pod namiot czy mieszkać w komfortowych hotelach – chłodna analiza naszych możliwości finansowych zawsze pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo.
  4. Wyposaż się we wszystkie potrzebne rzeczy – odzież, higiena osobista, ale także komunikacja, żywność i finanse – dobrze jest zrobić listę rzeczy wcześniej, aby o niczym nie zapomnieć.
  5. Poinformuj przed podróżą innych o swoich planach – pod względem bezpieczeństwa nie ma nic gorszego niż wyjazd, o którym nikt nie wie. Przed spakowaniem walizek dobrze jest nawiązać kontakt z bliskimi osobami.
  6. Rozejrzyj się za odpowiednim ubezpieczeniem – w zależności od obranego kierunku i formy wypoczynku wykup ubezpieczenie, które zagwarantuje Ci pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach.

Zalety samotnego podróżowania

Podróżowanie samemu dostarcza mnóstwa wrażeń i jest niezapomnianym wydarzeniem na całe życie. Pozwala zyskać dużo samodzielności i pewności siebie. Oprócz tego zaletami samotnego podróżowania są:

  • Wolność i niezależność – samodzielna wyprawa to wyjazd, na którym zawsze to my mamy ostatnie słowo. Swoboda decydowania o każdym aspekcie podróży niewątpliwie może być nie lada zaletą!
  • Indywidualne odkrywanie świata – podróżowanie samemu daje możliwość samorozwoju i poznawania otaczającej nas rzeczywistości zupełnie na nowo.
  • Elastyczność – jak żaden inny wariant wycieczki samotna podróż zapewnia maksimum elastyczności, ponieważ tylko my decydujemy o każdym następnym kroku!

Wady podróżowania samemu

Jak każde rozwiązanie, samotne podróżowanie ma też swoje wady. Do najważniejszych zaliczymy:

  • Ograniczone bezpieczeństwo – trzymając się w grupie, naturalnie jesteśmy mniej narażeni na różne ryzyka i możemy pomagać sobie wzajemnie na miejscu.
  • Samotność – to, co dla jednych może być największą zaletą, dla innych będzie prawdziwym utrapieniem. Wszystko zależy w tym zakresie od indywidualnych preferencji.
  • Brak wsparcia i ograniczenia podczas aktywności – w wielu czynnościach przydatna może okazać się pomoc drugiej osoby np. rozłożenie namiotu, przypilnowanie bagażu. Samodzielny odpoczynek może oznaczać pewne ograniczenia.

Ubezpieczenie podróżne, które ceni Twój czas!

Jak zachować bezpieczeństwo w podróży?

Warto również pomyśleć o dodatkowych środkach bezpieczeństwa. Przyda się chociażby konto bankowe online odrębne od głównego rachunku. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której w danym kraju przez jakiś okres nie jest obsługiwana usługa naszej bankowości. Odpowiednie będzie też przygotowanie planu podróży w sposób umożliwiający delikatną elastyczność. Aby oszczędzić na transporcie, trasę przejazdu warto uwzględnić wcześniej, a w przypadku korzystania z linii lotniczych – rozejrzeć się za promocjami. Podstawą bezpieczeństwa jest też ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli otrzymać niezbędne wsparcie za granicą.

Na co trzeba być gotowym podczas samotnej podróży?

Osoby, które decydują się na samotną podróż, to często osoby szukające wyzwań. Nie muszą to być wcale wyzwania angażujące dużą ilość adrenaliny. Poznawanie nowych kultur i świata, refleksja i dialog z samym sobą, również są swego rodzaju wyzwaniem. Jeszcze przed wyruszeniem warto wyobrazić sobie, jakie warunki mogą panować na miejscu, a w szczególności przygotować się na:

  • problemy związane z hotelami i transportem,
  • utrudnienia komunikacyjne,
  • trudności językowe,
  • problemy techniczne z usługami bankowymi,
  • potencjalne problemy związane z odżywianiem się (np. na skutek nietolerancji pokarmowej).

Podróżowanie samemu a ubezpieczenie turystyczne

Bezpieczeństwo w trakcie samodzielnej wyprawy możemy znacznie zwiększyć, decydując się na ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór produktów o odmiennym zakresie ochrony i gamie korzyści. Ubezpieczenie podróżne może pomóc np. w sytuacji nagłego zachorowania, przy utracie bagażu czy zapewniając wsparcie tłumacza. Bardzo ważne jest to, aby dobrać polisę odpowiednio do tych potrzeb, które będą dla nas najważniejsze w trakcie podróży.

Jak znaleźć i wykupić odpowiednią polisę podróżną? Można to zrobić szybko i wygodnie online. Oferty konkretnych ubezpieczycieli można szybko porównać – zarówno pod kątem pakietu ochrony, jak i kosztów. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy planowanie zagranicznego wyjazdu zabiera większość wolnego czasu.

Samodzielne podróżowanie – podsumowanie

Wiele naszych marzeń ma potencjał diametralnie odmienić nasze dalsze życie. Podróżowanie samemu z pewnością kwalifikuje się do tej grupy. Chociaż jest związane z większym ryzykiem, większości z nich można uniknąć, podejmując odpowiednie działania już na etapie przygotowań. Dobrze zaplanowana podróż, z potrzebnym ekwipunkiem i wykupionym ubezpieczeniem podróżnym, odpłaci się niesamowitymi przeżyciami i wspomnieniami, które pozostaną z nami do końca życia!