Komunikacja

Brak ubezpieczenia OC – czy nieużywany samochód musi posiadać OC?

Co oznacza wyrejestrowanie auta, zawieszenie ubezpieczenia OC i kiedy można podjąć się tych czynności?

17 kwietnia 2023

Konieczność opłacania składek na ubezpieczenie OC w sytuacji, gdy nie korzysta się z samochodu, nie jest dla wszystkich oczywista. Wiele osób zastanawia się czy wyrejestrować auto, jeśli nie będzie eksploatowane w najbliższym czasie. Czy jest to sposób na uniknięcie obowiązku ubezpieczeniowego? Zobacz, co tak naprawdę oznacza wyrejestrowanie auta, zawieszenie ubezpieczenia OC i kiedy można podjąć się tych czynności.

Spis treści:

  1. Kiedy nie trzeba płacić za OC? W jakich sytuacjach jest to możliwe?
  2. Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?
  3. Wyrejestrowanie samochodu – kiedy możemy wyrejestrować auto
  4. Wyrejestrowanie auta a złomowanie
  5. Czasowe wyrejestrowanie samochodu
  6. Co zrobić, jeśli wystąpi problem z zapłatą kary? Czy można się odwołać?
  7. Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu – podsumowanie

Kiedy nie trzeba płacić za OC? W jakich sytuacjach jest to możliwe?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkową polisą przypisaną do auta. Każdy kierowca zobowiązany jest do uiszczania składek na OC, co znacznie ułatwia rozliczenia różnych zdarzeń drogowych. Zatem czy OC jest obowiązkowe, jeśli nie jeżdżę samochodem?

Wielu kierowców może zmartwić fakt, że podejście do zakupu ubezpieczenia OC nie jest elastyczne i nie może zostać uzależnione od tego, czy auto jest eksploatowane, czy nie. Na pytanie, czy można nie płacić OC, odpowiedź jest jednoznaczna – obowiązek uiszczania składki pozostaje tak długo, jak długo auto jest dopuszczone do ruchu drogowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy przez długi czas stoi nieużywane w garażu lub parkingu, czy też jest aktywnie eksploatowane przez właściciela i członków rodziny. Kryterium stopnia wykorzystywania auta nie zostało uwzględnione w ustawie. Reasumując – odpowiedź na pytanie o to, czy można nie płacić OC, pozostaje negatywna.

Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Za brak ciągłości OC, zarówno w trakcie aktywnej eksploatacji pojazdu, jak i w przypadku samochodów pozostawionych np. na parkingu, grożą dotkliwe kary finansowe. Maksymalna wysokość kary wynosi dwukrotność aktualnej płacy minimalnej. Oznacza to, że w 2023 roku kierowca bez ważnego OC naraża się na konieczność zapłaty ok. 7000 złotych. W przypadku właścicieli pojazdów ciężarowych kara od 2023 roku sięgać może nawet 10800 złotych!

Jeżeli obowiązek uiszczania składek OC zależy od rejestracji pojazdu, nasuwa się pytanie, czy niezarejestrowany samochód trzeba ubezpieczyć? Auto niezarejestrowane i niedopuszczone do ruchu drogowego nie musi mieć opłaconego OC. Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu w takiej sytuacji jest ograniczony czasowo do 30 dni – tyle czasu posiada właściciel sprowadzonego pojazdu na terytorium RP na zarejestrowanie auta. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Wyrejestrowanie samochodu – kiedy możemy wyrejestrować auto?

Obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC związane jest z dopuszczeniem auta do ruchu, czyli jego zarejestrowaniem. Ustawodawca przewidział konkretne okoliczności uprawniające właściciela do wyrejestrowania samochodu. Na ten krok można się zdecydować przy:

  • wywozie samochodu z kraju,
  • zezłomowania,
  • kradzieży,
  • trwałej utraty pojazdu.

Zajście którejkolwiek z powyższych okoliczności umożliwia wyrejestrowanie samochodu. Niezarejestrowany pojazd nie musi być z kolei ubezpieczony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że siłą rzeczy nie można się nim poruszać po drogach.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Wyrejestrowanie auta a złomowanie

Kwestia obowiązkowego ubezpieczenia OC poruszana jest także w kontekście zbycia pojazdu. Starsze, niesprawne i powypadkowe auta najczęściej trafiają do stacji demontażu pojazdów. Jak pozbyć się samochodu bez OC i czy jest to możliwe?

Po zezłomowaniu auta konieczne jest jego wyrejestrowanie. Ustawodawca przewidział na tę czynność 30-dniowy limit czasowy. Konieczność uiszczania składek za OC trwa przez cały czas, gdy auto jest zarejestrowane. Trzeba pamiętać o tym, że wyrejestrowanie auta, które nie jest ubezpieczone, jest niezgodne z prawem. Prawidłowa kolejność działań to:

  • Zezłomowanie samochodu,
  • Zgłoszenie wyrejestrowania auta we właściwym wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy,,
  • Zgłoszenie sprawy do ubezpieczyciela w celu rezygnacji z polisy OC.

Tym samym można stwierdzić, że złomowanie auta bez OC będzie raczej niemożliwe, ponieważ zakłada zupełnie inną kolejność wykonywanych działań. W rezultacie właściciel pojazdu może narażać się na kary finansowe za brak ważnego ubezpieczenia.

Czasowe wyrejestrowanie samochodu

Ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, ale istnieją pewne okoliczności, kiedy nie trzeba płacić OC w pełnym wymiarze kosztowym. Z rozwiązań tych nie skorzystają jednak właściciele aut osobowych o wadze do 3,5 t. Czasowe wyrejestrowanie samochodu to opcja, na którą mogą się zdecydować właściciele:

  • pojazdów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t
  • autobusów,
  • ciągników samochodowych,
  • pojazdów specjalnych.

Czasowe wyrejestrowanie samochodu nie jest jednak tym samym co całkowite zawieszenie ubezpieczenia OC. Kierowcy pojazdów wielkogabarytowych i specjalistycznych mogą zdecydować się na tymczasowe wycofanie pojazdu z ruchu. W konsekwencji przez wskazany okres auto nie może być użytkowane na drogach, ale właściciel wciąż będzie zobowiązany do uiszczania składek za OC. Zakres czasowy wyrejestrowania to od 2 do 24 miesięcy. Najczęściej z tych możliwości korzystają miejskie przedsiębiorstwa transportowe zarządzające flotą autobusów.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym daje możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego, który został poważnie uszkodzony, a jego naprawa wymaga czasu. Na naprawę takiego pojazdu ustawa przewiduje od 3 do 12 miesięcy, bez możliwości przedłużenia tego okresu. Warto również na bieżąco śledzić zmiany prawne w tym zakresie, ponieważ przepisy dotyczące czasowego wyrejestrowania pojazdu mogą zmienić się w przeciągu następnych kilku lat.

Co zrobić, jeśli wystąpi problem z zapłatą kary? Czy można się odwołać?

Obowiązek uiszczenia opłaty karnej do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) dla wielu osób może wykraczać poza bieżące możliwości finansowe. Jeśli otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty od organu, w zdecydowanej większości przypadków najlepiej będzie jak najszybciej uregulować zobowiązanie i wykupić ważne ubezpieczenie OC.

Osoby, które zastanawiają się, czy można nie płacić OC, nie będą miały powodów do zadowolenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeżeli polisa była zawarta, a pomimo tego UFG przysłał wezwanie do zapłaty, spór można rozwiązać na drodze sądowej. Choć dzisiaj na skutek powszechnej cyfryzacji zdarza się to niezwykle rzadko, możliwe jest, że doszło do popełnienia błędu.

Każdy właściciel pojazdu ma również prawo skierować do organu odwołanie. Jeśli nie doszło do błędu ze strony UFG, kierowca może pójść tą drogą także w celu ubiegania się o:

  • zmniejszenie wysokości kary,
  • przesunięcie terminu spłaty,
  • rozłożenie opłaty na raty.

Odwołanie musi być złożone w terminie 30 dni kalendarzowych od daty otrzymania wezwania z UFG. Wniosek w powyższych sprawach powinien być umotywowany odpowiednimi okolicznościami, np. problemami zdrowotnymi lub bardzo trudną sytuacją materialną. Organ nie zaakceptuje jednak wniosku, jeśli nie będzie on zawierał dowodów potwierdzających zaistniałe okoliczności. W tym przypadku może to być m.in. zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie od ośrodka pomocy społecznej lub z Urzędu Pracy o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej. Należy jednak pamiętać o tym, że samo wnioskowanie o zmniejszenie kary, przesunięcie terminu spłaty lub rozłożenie jej na raty nie zwalnia z obowiązku natychmiastowego wykupienia ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej!

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu – podsumowanie

Prawne aspekty związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi są stosunkowo rygorystyczne. Brak ważnego ubezpieczenia OC kierowca może przypłacić dotkliwą karą finansową. Chociaż istnieją pewne wyjątki określające, kiedy nie trzeba płacić OC, dotyczą one tylko jednoznacznych sytuacji wskazanych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych np. zezłomowanie samochodu. Zdecydowanie więc nie warto unikać obowiązku ubezpieczeniowego ani szukać sposobów na pozbycie się auta. Dużo lepszym krokiem będzie analiza dostępnych polis i wybór ubezpieczenia dostępnego w niskiej cenie.