Komunikacja

Co to jest ubezpieczenie NNW i co obejmuje?

Dowiedz się co obejmuje ubezpieczenie NNW i jak ono działa.

3 kwietnia 2023

Wypadki chodzą po ludziach. Choć w ostatnich dziesięcioleciach świat drastycznie się zmienił, to stare przysłowie jest wciąż aktualne. Na szczęście istnieją rozwiązania, które każdemu mogą zapewnić wysoki stopień ochrony. Ubezpieczenie NNW będzie doskonałym wyborem zarówno dla uczniów, pracowników, jak i kierowców. Zobacz, na czym polega ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i w jakich sytuacjach szczególnie opłaca się na nie zdecydować.

Spis treści:

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Na rynku możemy znaleźć różne ubezpieczenia, zapewniające ochronę przed konkretnymi ryzykami. Jednym z najpopularniejszych jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kojarzą ją doskonale rodzice posyłający pociechy do szkoły, ale produkty te są przeznaczone nie tylko dla nich.

Głównym celem ubezpieczenia NNW jest finansowa ochrona dla ubezpieczonego i jego bliskich w sytuacji nieszczęśliwych wypadków, np. obrażeń, urazów w wyniku wypadku, a także śmierci.

Warto pamiętać, że każde ubezpieczenie NNW ma charakter dobrowolny. Parametry poszczególnych produktów są bardzo zróżnicowane i różnią się m.in. sumą ubezpieczeniową, zakresem ryzyk, przed którymi chronią, a także wysokością odszkodowania na wypadek wystąpienia zdarzenia objętego ochroną.

Zobacz też: Badanie techniczne pojazdu – co sprawdzają specjaliści?

Kto jest objęty ochroną w ramach ubezpieczenia NNW?

Zakres ochrony ubezpieczenia NNW może być zróżnicowany, dzięki czemu takie produkty wybierane są przez wiele grup społecznych. Ubezpieczenia tego typu przeznaczone są przede wszystkim dla osób fizycznych, które pragną zabezpieczyć się przed konsekwencjami niekorzystnych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenia dla dzieci obejmują często mniejsze urazy, np. złamania kończyn, skręcenia i zwichnięcia oraz inne problemy zdrowotne. Ochroną mogą być objęci pracownicy – zarówno na zasadach indywidualnych, jak i grupowo przez swojego pracodawcę. Tego typu polisa chętnie wybierana jest przez zakłady pracy, które obsługują stanowiska o podwyższonym ryzyku doznania kontuzji lub uszczerbku na zdrowiu. NNW może być wówczas podstawą do wypłaty odszkodowania za okres hospitalizacji, trwały uszczerbek na zdrowiu (np. utratę kończyny), a także za okres czasowej niezdolności do pracy.

Jednym z najpopularniejszych wariantów omawianego typu polisy jest NNW komunikacyjne, czyli ubezpieczenie wybierane przez kierowców. Ten wariant polisy określany jest też jako ubezpieczenie NNW. Zapewnia kierowcom ochronę przed konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń drogowych i nie tylko. Najczęściej zabezpiecza przed zdarzeniami wynikającymi z czynników losowych, spowodowanych przez osoby trzecie lub osobę ubezpieczoną.

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW – co obejmuje?

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do ok. 60 wypadków. Około 10% z nich kończy się śmiercią kierowcy lub pasażera. Właśnie na takie sytuacje idealne jest ubezpieczenie NNW.
Materialne konsekwencje kolizji i wypadków drogowych pokrywane są z ubezpieczenia OC sprawcy. Podstawowe ubezpieczenie nie zapewnia jednak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego przed konsekwencjami zdrowotnymi zdarzeń drogowych. Polisa NNW jest odpowiedzią na ten problem. Komunikacyjne ubezpieczenie NNW obejmuje m.in. ochronę w sytuacji:

  • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • hospitalizacji po wypadku,
  • śmierci kierowcy i/lub pasażera/ów.

W sytuacji, kiedy zdarzenie zakończy się którymkolwiek z powyższych, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie zgodnie z sumą odszkodowania i ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Chociaż rozważania o hipotetycznym wypadku nie należą do łatwych zadań, NNW komunikacyjne może być podstawą realnej pomocy finansowej dla ubezpieczonego i jego bliskich.

Ubezpieczenie NNW a trwały uszczerbek na zdrowiu

Wiele wypadków drogowych kończy się obrażeniami skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Do tej kategorii zaliczane są m.in. utrata kończyny, niesprawność fizyczna, trwałe obrażenia narządów wewnętrznych, defekty postawy czy urazy układu nerwowego. Wypadek może być także przyczyną powstania niepełnosprawności i dotyczyć m.in. trudności z poruszaniem się, niedosłuchem lub wadą wzroku. Przed wszystkimi powyższymi ryzykami chroni dobre ubezpieczenie NNW.

Stając przed wyborem, czy warto zdecydować się na ubezpieczenie NNW, warto być świadomym ryzyk. Finansowe konsekwencje leczenia i rehabilitacji w przypadku stwierdzenia trwałego uszczerbku na zdrowiu mogą wykraczać znacznie poza przeciętne możliwości wielu kierowców. Dodatkowe środki z polisy mogą być wykorzystane na potrzeby leczenia, a także zapewnienia dobrostanu poszkodowanemu i jego rodzinie.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas!

Co brać pod uwagę przy wyborze komunikacyjnego ubezpieczenia NNW?

Na pierwszy rzut oka ubezpieczenia NNW mogą być do złudzenia podobne. Wybierając ofertę, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów takich jak:

  • suma ubezpieczeniowa,
  • katalog ryzyk, przed którymi chroni ubezpieczenie NNW,
  • wykluczenia ochrony,
  • wysokość składki ubezpieczeniowej,
  • dodatkowe korzyści,
  • zakres terytorialny.

Dobrze też pamiętać o tym, że ubezpieczenie NNW jest zazwyczaj przypisane do samochodu. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki.

Zobacz też: Gdzie wykonać przegląd samochodu?

Ubezpieczenie NNW – podsumowanie

Polisa komunikacyjna od następstw nieszczęśliwych wypadków jest w pełni dobrowolna, ale zdecydowanie warto rozważyć jej zakup. Produkt ten zapewni pomoc finansową w najtrudniejszych sytuacjach, np. na skutek odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Choć każdy ma przekonanie, że takie zdarzenie go nie spotka, nikt nie jest w stanie zagwarantować sobie i bliskim stuprocentowego bezpieczeństwa na drodze. Biorąc pod uwagę niewielkie koszty ubezpieczenia i jego zakres, już teraz dobrze sprawdzić i porównać najlepsze oferty komunikacyjnych NNW.