Komunikacja

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Sprawdź o czym pamiętać kupując ubezpieczenia samochodu pierwszy raz

19 czerwca 2023

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i musi wykupić je każdy właściciel pojazdu. Jego koszt będzie jednak zależeć od wielu różnych czynników. Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy i co wpływa na jego wysokość!

Spis treści:

Koszty polisy OC dla młodego kierowcy

Zakup pierwszego samochodu tuż po uzyskaniu dokumentu prawa jazda to niezwykle ważny moment. Każdy właściciel pojazdu musi jednak pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Początkujący kierowcy z oczywistych powodów nie posiadają jeszcze udokumentowanego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Taka kolej rzeczy przekłada się na to, że z perspektywy dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego młody kierowca będzie traktowany jako kierowca potencjalnie bardziej narażony na występowanie zdarzeń drogowych, np. stłuczek, kolizji i wypadków.

W tak zarysowanej sytuacji znajduje się każdy kierowca. Wyższe ryzyko doprowadzenia do zdarzenia drogowego przekłada się na cenę ubezpieczenia. Praktyka towarzystw ubezpieczeniowych jest w tym zakresie podobna, choć można spotkać się z różnicami. Niektóre firmy za młodych kierowców uznają osoby do 26 roku życia, które prawo jazdy posiadają przez okres krótszy niż 36 miesięcy. Inne zaś kierują się przede wszystkim samym wiekiem lub stażem prowadzenia pojazdów. W tym drugim scenariuszu nieco droższe ubezpieczenie OC może, dla przykładu, dotyczyć także osób starszych, które nigdy wcześniej nie posiadały prawa jazdy.

Na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu po raz pierwszy, wpływa więc wiele czynników. To między innymi wiek, miejsce zamieszkania kierowcy, a także parametry pojazdu. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby potencjalnie zmniejszyć wysokość kosztów ubezpieczenia, o których dowiesz się z dalszej części tego artykułu!

OC dla młodych kierowców – o czym warto wiedzieć

O czym powinni pamiętać młodzi kierowcy wybierający pierwszą ofertę ubezpieczenia samochodu:

  • Polisa OC jest obowiązkowa – OC trzeba wykupić, nie ma przy tym znaczenia, czy autem poruszać się będziemy raz na miesiąc, czy kilka razy dziennie. Na kierowców, którzy nie przestrzegają tego przepisu czekają wysokie kary – nawet do 7200 zł.
  • OC dla młodych kierowców nie różni się zakresem od tradycyjnego OC – zgodnie z prawem polisy muszą mieć taki sam zakres działania. Każde ubezpieczenie OC obejmuje rekompensatę za szkody, jakie wyrządził kierowca w wyniku wypadku lub kolizji.
  • Działanie polisy OC można rozszerzyć – młodzi kierowcy mogą od razu zdecydować się na wykupienie dodatkowego pakietu ochrony np. w formie AC lub assistance.
  • Ubezpieczenie auta można wykupić online – parametry polisy można wygodnie sprawdzić poprzez internetowy kalkulator OC/AC, dzięki czemu od razu można poznać orientacyjny koszt ubezpieczenia pojazdu.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni twój czas

Dlaczego młody kierowca płaci więcej za ubezpieczenie pojazdu

Młodzi kierowcy z oczywistych powodów nie mają jeszcze doświadczenia w kierowaniu pojazdem. Rejestracja własnego samochodu po raz pierwszy sprawia, że zgłaszając auto do obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie można liczyć na te same przywileje, które mogą otrzymać doświadczeni kierowcy. OC dla młodego kierowcy będzie droższe ze względu na brak danych, które mogłyby wskazywać bezpieczną, bezszkodową jazdę, która jest premiowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Na wysokość OC dla każdej grupy wiekowej wpływają dane statystyczne. Według badań świeżo upieczeni kierowcy są grupą największego ryzyka, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku. Osoby do 26 roku życia, jak zwykło się przyjmować w analizach, znacznie częściej popełniają wykroczenia drogowe, niż doświadczeni kierowcy.
Prawdopodobieństwo to pokrywa się z tzw. krzywą Gaussa – szanse na występowanie kolizji drogowych maleją wraz z rosnącym doświadczeniem, ale tylko do pewnego wieku. Po przekroczeniu 60 roku życia zaczynają wzrastać ponownie. Dlatego emerytowani kierowcy także są w grupie zwiększonego ryzyka spowodowania zdarzeń drogowych.

Warto wspomnieć jeszcze o innych czynnikach, które wpływają na cenę polisy. Osoby w młodszym wieku częściej niż kierowcy w średnim wieku wybierają auta sportowe, samochody wyposażone w bardzo pojemne silniki. Czynnik ten nie jest bezpośrednio związany z wiekiem, jednak towarzystwo ubezpieczeniowe również weźmie pod uwagę markę i model zarejestrowanego pojazdu.

Pierwsze ubezpieczenie OC – jak wybrać najlepsze

Zakup ubezpieczenia OC warto poprzedzić dokładną analizą rynku. Trzeba przy tym pamiętać, że zakres podstawowego ubezpieczenia niczym się nie różni. Jeśli jednak rozważamy wykupienie polisy rozszerzonej, np. z assistance lub autocasco, dobrze jest zweryfikować i porównać wszystkie takie oferty. Wybór OC dla młodego kierowcy nie jest jednak trudnym procesem. Obecnie zakup polisy online ułatwiają takie narzędzia jak kalkulatory OC/AC oraz porównywarki. Warto korzystać z ich pomocy podczas poszukiwania odpowiedniej oferty.
Zwłaszcza początkujący kierowcy powinni szczególnie rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Pakiet assistance pomoże w trakcie nieplanowanych nieprzyjemności w dłuższej trasie, a autocasco przyda się najbardziej w sytuacji, kiedy sami będziemy sprawcami zdarzenia drogowego. Ze względu na to, że młodzi kierowcy częściej biorą udział w kolizjach i wypadkach drogowych, rozszerzenie ubezpieczenia może być bardzo przydatne.

Czy można uniknąć wyższego OC przy pierwszej rejestracji

Wielu kierowców zastanawia się, czy istnieje sposób na to, aby już od początku swojej historii ubezpieczenia płacić niższe składki OC. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z możliwości zarejestrowania pojazdu na inną osobę. Jeśli faktycznie auto będzie użytkowane przez dwóch kierowców, formalnym właścicielem pojazdu może być kierowca z dłuższym stażem jazdy. Najczęściej bywa nim któryś z rodziców. Warto zadbać także o to, by nazwisko tej osoby znalazło się na umowie kupna-sprzedaży samochodu. W takiej sytuacji ubezpieczenie wykupione przez starszą osobę może być tańsze.

Tego typu metody mają też jednak swoje wady. Nie każdy ma możliwość lub ochotę współdzielić pojazd z innymi. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że samodzielne wykupienie ubezpieczenia nie tyle umożliwi zdobycie doświadczenia za kierownicą, ale towarzystwa ubezpieczeniowe szybciej przestaną postrzegać nas w kategori młodego kierowcy.

Pierwsze ubezpieczenie samochodu – podsumowanie

Obowiązkowe OC będzie droższe dla osób w młodym wieku i niedoświadczonych kierowców. Nie należy jednak zanadto się tego obawiać. Im wcześniej młody kierowca samodzielnie zarejestruje się i ubezpieczy pojazd, tym szybciej może zbudować historię bezszkodowej jazdy. Ze względu na to, że na bezpieczeństwie zdecydowanie nie warto oszczędzać, dobrze jest poszukać atrakcyjnych cenowo pakietów ubezpieczenia OC i AC lub assistance w zależności od indywidualnych potrzeb.