Komunikacja

Kolizja drogowa a wypadek – poznaj różnice

Dowiedz się czym różnią się te zdarzenia drogowe!

1 sierpnia 2023

Wielu kierowców w Polsce nie widzi różnicy pomiędzy kolizją a wypadkiem. Choć obydwie sytuacje dotyczą wydarzeń drogowych z udziałem pojazdów mechanicznych, to mogą mieć inny skutek dla kierowców. Chcesz poznać konsekwencje wypadku drogowego dla sprawcy? A może interesuje Cię definicja kolizji? W poniższym artykule znajdziesz kilka istotnych informacji na ten temat i nauczysz się rozróżniać konkretne zdarzenia drogowe.

Kolizja – definicja

Dokładne przepisy dotyczące kategoryzowania konkretnych wydarzeń drogowych można znaleźć w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. To dokument zawierający najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z publicznej infrastruktury drogowej oraz informacje o możliwych karach, które są nakładane przez organy porządkowe w Polsce.

Ustawa – Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 roku nie wskazuje na jednoznaczną definicję kolizji. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy nie doszło do żadnego uszczerbku na zdrowiu u uczestników zdarzenia drogowego. Najprostsza definicja kolizji może mieć następujące brzmienie: zdarzenie w ruchu lądowym, które zostało spowodowane przez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, gdzie skutkiem są straty materialne lub krótkotrwały uszczerbek na zdrowiu.

Przez pojęcie krótkotrwałego uszczerbku na zdrowiu rozumiemy naruszenie narządów ciała lub rozstrój zdrowia, który trwał krócej niż 7 dni i nie wymagał hospitalizacji. Jeśli takie przesłanki są spełnione, organy porządkowe – np. policja – może zakwalifikować zdarzenie jako kolizję i zakończyć postępowanie mandatowo.

Wypadek – definicja

Zgodnie z wyżej wymienionymi ustawami wypadek to zdarzenie w ruchu lądowym, które również zostało spowodowane nieumyślnie poprzez naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Konsekwencją wypadku jest rozstrój zdrowia wymagający hospitalizacji powyżej 7 dni, stały uszczerbek na zdrowiu prowadzący do niepełnosprawności lub śmierć poszkodowanego.

Podsumowując, z wypadkiem mamy do czynienia wtedy, kiedy wskutek zderzenia pojazdów lub innego zdarzenia drogowego pojawiły się ofiary śmiertelne, lub poważnie ranne.

Wypadek drogowy a kolizja – różnice

Pomiędzy wypadkiem a kolizją jest niewielka granica, aczkolwiek kwalifikacja czynu drogowego rzutuje na wysokość kary nałożonej na sprawcę. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami to konsekwencje wypadku drogowego dla sprawcy oraz poszkodowanego. Te są o wiele poważniejsze w porównaniu do zwykłej kolizji, w której nikt nie ucierpiał.

Wypadek a kolizja drogowa – jak przygotować oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

W sytuacji, w której doszło do wypadku drogowego, nie ma możliwości zakończenia sprawy poprzez spisanie oświadczenia pomiędzy uczestnikami. Takie rozwiązanie jest prawnie przeznaczone dla kolizji drogowych, ale tylko wtedy, kiedy sprawca i poszkodowany są w stanie dojść dobrowolnie do porozumienia.

Gotowy wzór oświadczenia zawsze warto mieć w swoim samochodzie. Dzięki temu w razie niegroźnej kolizji można szybciej załatwić sprawę i ruszyć w dalszą drogę – oczywiście, jeśli stan techniczny pojazdu na to pozwala.

W oświadczeniu sprawcy o uznaniu swojej winy trzeba zamieścić kilka istotnych informacji:

  • dane osobowe uczestników zdarzenia (imię, nazwisko, adres, PESEL, nr telefonu),
  • dane pojazdów, tj. numer rejestracyjny, VIN, marka i model pojazdu,
  • numer polisy OC i nazwa ubezpieczyciela wraz ze wskazaniem sprawcy zdarzenia drogowego,
  • dane świadków kolizji drogowej (jeśli występowali),
  • dokładny opis okoliczności zdarzenia (miejsce, godzina, data, warunki pogodowe),
  • opis lub ilustracja zakresu zniszczeń pojazdów.

Dokument powinien zawierać też pisemne oświadczenie sprawcy o uznaniu swojej winy za zdarzenie drogowe. Na końcu dokumentu niezbędne są czytelne podpisy obu stron – tylko wtedy można domagać się odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, bez konieczności wzywania policji na miejsce kolizji.

W trakcie sporządzania oświadczenia o kolizji drogowej warto jak najbardziej szczegółowo opisać zdarzenie. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie podważyć zasadności sporządzonego dokumentu. To ważne także dla towarzystwa ubezpieczeniowego, które będzie zajmować się sprawą. Im lepiej sporządzone oświadczenie, tym szybsza wypłata odszkodowania za kolizję samochodową.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni Twój czas

Odszkodowanie za kolizję i wypadek

Osoba poszkodowana w wypadku może ubiegać się o należne odszkodowanie lub bezgotówkową naprawę uszkodzonego pojazdu z ubezpieczenia OC sprawcy. Po podpisaniu oświadczenia o uznaniu winy przez sprawcę kolizji poszkodowany musi skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Następnie trzeba wykonać kilka kroków:

  1. przesłać sporządzone oświadczenie do wglądu ubezpieczyciela,
  2. poczekać na uruchomienie sprawy,
  3. złożyć ewentualne dodatkowe wyjaśnienia na formularzach przesłanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe,
  4. zaakceptować propozycję odszkodowania lub odwołać się od decyzji.

Zakłady ubezpieczeń wypłacają należne odszkodowania w terminie do 30 dni od czasu zgłoszenia szkody oraz rozpatrzenia dokumentacji. Ten termin może ulec wydłużeniu, jeśli okoliczności zdarzenia nie będą jednoznaczne.

W przypadku wypadku drogowego procedury są podobne, ale zamiast oświadczenia drogowego sporządzane są notatki przez patrol policji, który pojawił się na miejscu zdarzenia.

Wypadek a kolizja – jakie są konsekwencje winy za te zdarzenia?

Wypadek drogowy jest o wiele poważniejszą sytuacją – nie tylko w skutkach dla sprawcy, ale także dla osób poszkodowanych w wypadku. Zgodnie z Kodeksem karnym osoba, która nieumyślnie naruszyła zasady ruchu drogowego i spowodowała wypadek o średnim lub lekkim uszczerbku na zdrowiu innych osób, może zostać ukarana pozbawieniem wolności do lat 3. Jeśli uczestnicy wypadku odnieśli poważne obrażenia lub skutkiem była śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Jeśli chodzi o kolizje drogowe – takie sprawy najczęściej nie mają finału w sądzie, a sprawca zostaje ukarany mandatem nakładanym przez funkcjonariuszy policji. Zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu karnego „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny”.

Dawniej mandat za kolizję wynosił zaledwie 500 złotych. Obecnie grzywna dla sprawcy to co najmniej 1000 złotych. Do tego funkcjonariusze policji nakładają też na kierującego 6 punktów karnych. Dodatkowe kary mogą zostać naliczone za przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych oraz przejazd na czerwonym świetle.

Podsumowanie

Różnica pomiędzy wypadkiem a kolizją nie jest intuicyjna. Prawdopodobnie z tego względu tak wielu kierowców myli te dwa pojęcia. Wystarczy zapamiętać, że konsekwencje wypadku drogowego dla sprawcy są o wiele bardziej dotkliwe, niż podczas zwykłej stłuczki.

Niezależnie od kwalifikacji przewinienia drogowego, jak i poziomu uszczerbku na zdrowiu – kluczową rolę odgrywa aktywne ubezpieczenie. To ono chroni interesy osób poszkodowanych, które będą ubiegać się o zwrot kosztów leczenia oraz naprawy uszkodzonego mienia w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Warto zainteresować się tym zwłaszcza w sezonie letnim – podczas dalekich samochodowych wyjazdów i zagranicznych podróży.

 

 

 

Źródła: 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym