Komunikacja

SUV – co to znaczy i czym charakteryzują się te auta?

Dowiedz się, czym wyróżnia się ten typ samochodów!

11 lipca 2023

Samochody z nadwoziem typu SUV podbiły świat zachodni, a obecnie cieszą się rosnącą popularnością także wśród polskich kierowców. Wynika to zarówno z ich ciekawego wyglądu, jak i wielu praktycznych funkcjonalności. Zobacz poniżej, czym charakteryzują się samochody SUV, jakie mają zalety i wady, a także dla kogo tego typu auto będzie najlepszym wyborem!

Spis treści:

Czym jest SUV? Definicja

SUV to samochód sportowo-rekreacyjny osadzony na szerokiej płycie podwozia i wysokim nadwoziu. Auta te pierwotnie były przeznaczone dla osób aktywnie spędzających czas, które jednocześnie potrzebują dobrego, niezawodnego samochodu do poruszania się po mieście. Zastanawiając się czym jest SUV, nie sposób pominąć genezy tego specyficznego nadwozia. Już na pierwszy rzut oka widać pewne podobieństwo z samochodami terenowymi – osadzonymi na szerszej osi i większych kołach. SUV-y zapożyczyły też pewne cechy minivanów – zapewniając bardzo dużo przestrzeni wewnątrz kabiny, stały się doskonałymi samochodami rodzinnymi.

Największą zaletą z pewnością jest wszechstronność, którą gwarantują samochody z nadwoziem SUV. Co to znaczy? Z jednej strony są to auta, które na pewno zapewnią wygodę każdej rodzinie. Dorośli, dzieci, nawet zwierzęta domowe będą zadowoleni z dużej przestrzeni, a co za tym idzie z komfortu i bezpieczeństwa podróży. Dobry SUV sprawdzi się zarówno w jeździe po asfalcie, jak i np. po drodze żwirowej, stając się uniwersalną, niezawodną maszyną. Samochody tego typu często posiadają wysokie podwozie oraz napęd 4×4. Wpływa to na funkcjonalność auta, które zawiezie nas niemal wszędzie. Ze względu na dużą pojemność bagażnika, jaką gwarantuje nadwozie, nie będzie też żadnych problemów z przewiezieniem większego transportu, np. narzędzi i materiałów budowlanych czy mniejszych mebli!

Skąd pochodzi nazwa SUV?

Aby poznać podstawowe zastosowanie prezentowanych aut, wystarczy jedynie sprawdzić, co to znaczy SUV. Skrót ten pochodzi od wyrażenia Sport Utility Vehicle, które tłumaczymy jako „pojazd sportowo-rekreacyjny”. Pomimo tego, że nazwa ta po raz pierwszy została użyta w latach 70. XX w., do powszechnego języka weszła dopiero u progu XXI w. Co ciekawe, pierwsze samochody z nadwoziem SUV praktycznie zawsze produkowane były w wersjach z bardzo dynamicznymi silnikami, pozwalającymi na uzyskanie satysfakcjonujących osiągów. Dziś powoli się to zmienia, ponieważ auta tego typu przyciągają do siebie coraz bardziej zróżnicowaną grupę odbiorców.

Chociaż dzisiejsze SUV-y zwykle nie są samochodami sportowymi, nie licząc wyjątków, jak Porsche Cayenne, wciąż mają pewne ich cechy. Wydajne i dynamiczne jednostki napędowe świetnie łączą się ze specyfiką nadwozia samonośnego, a więc nietypowego dla samochodów terenowych. Z tych ostatnich auta typu SUV wciąż czerpią jednak garściami, m.in. w zakresie napędu na cztery koła i nierzadko ogumienia dedykowanego zarówno do jazdy po asfalcie, jak i w terenie.

Ubezpieczenie komunikacyjne, które ceni twój czas

Charakterystyka nadwozia SUV

Aby w praktyce określić, co to jest SUV, najlepiej wskazać na te elementy, które są najbardziej unikatowe dla tego typu konstrukcji. Główne cechy, po których rozpoznamy auta w nadwoziem typu SUV, to:

  • Dużo przestrzeni użytkowej i transportowej – SUV-y są samochodami dużymi i pojemnymi, oferującymi podróżującym naprawdę wysoki komfort jazdy i wiele miejsca wewnątrz.
  • Dwubryłowa konstrukcja – choć to nie sztywna reguła, nadwozie typu SUV najczęściej zbudowane jest z dwóch brył: przedniej, składającej się z silnika oraz tylnej, pasażersko-bagażowej.
  • Wyższe zawieszenie – SUV-y najczęściej wykorzystują nadwozie samonośne, jednak nawet mimo tego są one zauważalnie wyższe, a zawieszenie dostosowane jest do pracy zarówno w warunkach miejskich, jak i pozamiejskich.
  • Duży bagażnik – część bagażowa w tego typu autach wystarczy nie tylko do przewożenia zakupów, ale także mniejszych mebli czy narzędzi i materiałów.
    Napęd na cztery koła – tradycyjne i terenowe SUV-y zawsze wyposażone są w dwie pracujące osie, co znacznie ułatwia pokonywanie przeszkód, ale przydaje się również w trakcie jazdy po deszczu.

Rodzaje samochodów typu SUV
Samochody z nadwoziem SUV są w ostatnich latach stały się chętnie wybieranym modelem przez kierowców. Sprawia to, że na rynku znajdziemy wiele różnych wersji tych pojazdów, trafiających w zróżnicowane potrzeby i gusta. Choć ogólna charakterystyka tych aut pozostaje niezmienna, ze względu na pewne różnice wyróżnić możemy następujące odmiany:

  • Sportowe SUV-y – charakteryzują się dynamiczną pracą silnika, nierzadko specjalnie przystosowaną skrzynią biegów i układem kierowniczym. W przypadku modeli spalinowych często stosuje się wydajne silniki V6 i V8, będące marzeniem wielu kierowców.
  • Kompaktowe SUV-y – najbardziej wszechstronne samochody stworzone z myślą o codziennych potrzebach. Zapewniają dużo miejsca do siedzenia oraz w bagażniku. Do tej kategorii – w zależności od klasyfikacji – często włącza się także crossovery.
  • Terenowe SUV-y – wyróżniają się ogumieniem i zawieszeniem specjalnie przystosowanym do pokonywania trudnego terenu.

Pojazdy typu SUV zawsze należą do grona większych aut osobowych, ale różnice w długości i szerokości nadwozia między różnymi modelami także są bardzo widoczne. Można wyróżnić m.in. samochody dwurzędowe z bagażnikiem, jak i auta, w których przestrzeń bagażowa może być wykorzystana jako transportowa. W zależności od specyfiki drugiego rzędu, tj. umieszczenia kanapy trzyosobowej lub dwóch foteli, SUV może przewozić od czterech do siedmiu osób.

Ze względu na rodzaj zastosowanej jednostki napędowej można także wyróżnić samochody typu SUV z silnikiem spalinowym, hybrydowym i elektrycznym. Wśród nowych wersji dominują modele bezemisyjne. Tradycyjne jednostki spalinowe w państwach członkowskich UE przestaną być montowane w nowych pojazdach najpóźniej od 2035 roku.

Dlaczego warto wybrać pojazd typu SUV?

Samochody typu SUV należą z reguły do klasy średniej-wyższej lub wyższej. Oznacza to, że oferują kierowcom (i pasażerom) najwyższy poziom komfortu jazdy. Zaletą pozostaje wnętrze pojazdu, prowadzenie jest bezpieczne, ale dynamiczne i satysfakcjonujące. W związku z tym, że są to duże auta o mocnej konstrukcji, nierzadko modele tych aut są bezpieczniejsze niż standardowe osobówki.

Z powyższych powodów SUV-y bardzo chętnie wybierane są jako samochód rodzinny, którym wygodnie można udać się na wakacje w kilka osób, nie przejmując się wcale tym, czy starczy miejsca na bagaże. Napęd na cztery koła ceniony jest również przez osoby mieszkające poza miastem i wszystkich, którzy w ramach hobby lub z obowiązku poruszają się także drogami żwirowymi.

Nie bez znaczenia jest jednak wygląd SUV-ów. To właśnie ten charakterystyczny design jest jednym z głównych czynników wpływających na ich popularność. Nawet tańsze modele wyglądają luksusowo i podobnie pozwalają się poczuć na drodze.

Samochody SUV – podsumowanie

SUV-y to auta sportowo-użytkowe, których fenomen zaczął być dostrzegany na początku tego wieku. Są to niezwykle wszechstronne auta, które doskonale sprawdzą się zarówno w mieście, jak i poza nim. Rozglądając się za nowym autem i wiedząc już, co oznacza SUV, z pewnością warto potraktować tę grupę pojazdów jako poważną propozycję, która nie zawiedze bez względu na przeznaczenie.